Jump to content

Vreau niste pareri despre xDrive: este un "must-have" sau optional?


larry p.

Recommended Posts

salut! vreau sa imi cumpar un bmw seria 5 ( 535) xdrive. am auzit ca ar cam avea probleme cu planetarele. iar xdrive-ul ar cam pica. \Asa sa fie ? sa aiba probleme sistemul asta xdrive? vreau sa cumpar un BMW din 2011 cu cca 200000 km. ce parere aveti ? ati avut careva problemele astea? multumesc

Nu ai nicio problema daca schimbi uleiul la cutia de transfer , respecti specificatiile cand cumperi anvelope si verifici des sa nu fie burduf de planetara spart .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am trecut 8 ierni cu tractiune spate si am ramas sa nu pot misca masina o singura data si atunci pentru ca am parcat-o pe o intrare de garaj inclinata cu fata si a inghetat totul pana dimineata, dar si atunci a fost usor sa pun pe cineva in portbagaj si am iesit in cateva minute. Prietena mea avea un 120i si intr-o zi m-a sunat ca nu poate urca o panta foarte alunecoasa undeva la tara si ca nu stie ce sa faca. Am fugit pana acolo, am urcat la volan, i-am aratat cu DTC cuplat si DSC off si apoi urcat si a trecut singura de cele 3 masini cu tractiune fata impotmolite si care incurcau circulatia.

 

Aici nu vorbim de drift si sper ca nimeni nu face drift pe un drum public, e vorba de cum controlezi masina. Am avut (ne)placerea sa conduc un Audi A4 2017 2.0 diesel o zi intreaga prin Bucuresti acum cateva saptamani. Avea 300 km la bord si desi nu a fost asa de rau cum mi-as fi inchipuit, pierde aderenta pe fata mult prea usor in situatii normale si scartaie rotile fara sa vrei (automata). Iar directia nu are nici o legatura cu un volan de BMW, zero. Pare mai degraba a Nissan Micra.

 

Dar aici ma refeream la xDrive si la faptul ca la fiecare ploaie intr-un sens giratoriu langa casa, daca o pisc putin sa trec, am un pitic mic undeva sub masina care face ceva care inca nu inteleg. Nu e vorba nici de viteza mare si nici de drift, o simpla manevra la viteza mica intr-un sens giratoriu, manevra de zi cu zi. Plus ca directia cu siguranta e extrem de incarcata fata de tractiune spate si se simte.

Nu ai mers pe unde trebuie inseamna, merg tot de vreo 8 ani cu masina iarna si cred ca au fost doar 1 sau 2 ierni in care nu am ramas impotmolit.Pe de alta parte masina era joasa si de multe ori am ramas suspendat, desi chiar si de cand am inaltat-o am avut probleme .

In general undeva la 20-30 cm e limita maxima pt rwd sigur depinde foarte mult daca e zapada afanata sau gheata.

Ca si comparatie cu RWD+autoblocant nu am ramas niciodata impotmolit dar acolo deja vorbim de un avantaj clar dat de autoblocant.din punctul meu de vedere rwd+autoblocant ar fi varianta ideala.pacat nu se mai regaseste pe modelele noi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Mai putin corect alese motorizarile, competitorii BMW-ului avand mult mai mult cuplu, fiind in versiuni diesel.

 

Și chiar și așa nu se face de râs după cum vedem :) - nu știu cum de n-au reușit să găsească un 320d... că e plină lumea de ele :)

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Mai putin corect alese motorizarile, competitorii BMW-ului avand mult mai mult cuplu, fiind in versiuni diesel.

 

ba chiar pe dos.

 

bmw a avut avantaj, cuplul superior al dieselului ducand la ruperea mai rapida a aderentei

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Exemplu simplu:

1. BMW 520i E39 - imposibil de iesit de pe strada pe care locuiesc, acoperitĂŁ cu o zĂŁpada de 15-20 cm ĂŽnĂŁltime

si un pic de gropi;

2. BMW 325i E90- idem;

3. BMW 525d xDrive F11 - nici un fel de emotie sau problema.

Q.e.d

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ionuț_Cosmin
  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Exemplu simplu:

1. BMW 520i E39 - imposibil de iesit de pe strada pe care locuiesc, acoperitĂŁ cu o zĂŁpada de 15-20 cm ĂŽnĂŁltime

si un pic de gropi;

2. BMW 325i E90- idem;

3. BMW 525d xDrive F11 - nici un fel de emotie sau problema.

Q.e.d

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Eu nu am avut niciodata xdrive pe masina proprie, doar am condus de cateva ori cand am avut ocazia.

 

Nu am avut probleme niciodata iarna, dar am avut tot timpul pneuri noi si premium.

Masinile fiind E46 si F31.

Tin minte in trecut cand iernile erau serioase, unde era zapada mai mare intram pentru fun-ul tractiunii spate.

 

La tine @Ionut presupun ca nu ai pneuri corespunzatoare pe cele 2 fara xDrive.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am iesit in zapada de 15-20 cm cu E90 fara xdrive.

Limita e data de garda la sol, nu de tipul de tractiune neaparat.

Q.e.d.

Spatele tĂŁu nu va face niciodatĂŁ diferenta, oricât de Ayrton Senna te-ai crede, decât in negativ, si te va trânti acolo unde fizica ĂŽĂâ˘i va exercita drepturile...sunt pline drumurile publice de bmw ââŹĹcu spateââŹÂ, fĂŁcut de marele ras al lumii...q.e.d

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Unde sunt drumurile astea pline de posesori BMW ce se fac de râs?

Eu sincer unde am rămas să zicem cât de cât blocat, deși am rezolvat în cele din urmă tot singur, au rămas bine mersi și cei cu tracțiune față sau chiar și xdrive (dar aici ține și de șoferi, degeaba ai mașina) a avut probleme. Sunt avantaje și dezavantaje. Dar să zici Must Have pentru 2-3 zile de iarnă grea, sau mers la munte, situații unde problema se manifestă oricum tot în parcări sau în zăpadă mare, nu prea e cu sens.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Spatele tĂŁu nu va face niciodatĂŁ diferenta, oricât de Ayrton Senna te-ai crede, decât in negativ, si te va trânti acolo unde fizica ĂŽĂâ˘i va exercita drepturile...sunt pline drumurile publice de bmw ââŹĹcu spateââŹÂ, fĂŁcut de marele ras al lumii...q.e.d

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ce ayrton senna boss? Tu te crezi unul, ca aparent nu mai iese nimeni de pe strada ta, in afara de tine.

 

Inainte sa apreciezi cum conduc, gandeste-te ca poate chiar sunt oameni care merg bine-mersi si normal si fara 4x4 iarna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cauciucuri corespunzatoare si garda la sol - astea conteza cel mai mult la o zapada cu a fost cea de azi-noapte.

Poti sa ai xyz drive, daca esti suspendat nu mergi nicaieri, daca nu ai cauciucuri corecte iarasi aceeasi problema.

Conteaza si cat de bine stii sa mergi pe suprafete alunecoase, cum stii sa te joci cu masa masinii.

 

La o distributie a greutatii aproape de 50/50 e lesne de inteles ca daca ramai blocat, ori e una de mai sus, ori problema e intre volan si scaun.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce ayrton senna boss? Tu te crezi unul, ca aparent nu mai iese nimeni de pe strada ta, in afara de tine.

 

Inainte sa apreciezi cum conduc, gandeste-te ca poate chiar sunt oameni care merg bine-mersi si normal si fara 4x4 iarna.

Pe strada mea sint singurul posesor de bmw boss... :) asta ai ĂŽnteles mataluta, ca eu sint singurul care iese de acolo doar pentru ca am masina 4x4? Nasol in cazul acesta! BMW nu a gândit niciodatĂŁ masâ˘inile sale ca pe niste adevĂŁrate artizane ale sofatului in conditâşii de stress atmosferic. Bmw zice sportivitate, bmw zice M si zice mai nou ceva ce si Audi importa: sistemul de tractâşiune 4x4 cu ambreiaj multidisc controlat electronic, in locul celui mecanic, ca in cazul motoarelor longitudinale BMW (nu si al celor transversale-cu tractiune). Apropo, ai condus vreodatĂŁ un Nissan Patrol prin jungla Africana si sleauri pline cu apa pana la nivelul geamului de la sofer? Eh...eu am fĂŁcut-o prin 2016 pe la ONU asa ca nu-mi explica te rog despre 4x4 si despre distributia maselor la BMW sau garda la sol....sau cauciucuri...pana sa-mi povestesti despre garda la sol gândeste ĂŽntâi in termenii fizici ai presiunii pe cm2. Vecinul cu Lupo si garda mai micĂŁ la sol nu avea problemele mele. si ultima: aia cu cauciucurile uit-o pentru ca masinile mele nu au mers niciodata mai mult de 3 ierni sau 3 veri cu acelasi set de anvelope Pirelli, Dunlop sau Kumho, cumparate de noi...stii?!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ionuț_Cosmin
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Pe strada mea sint singurul posesor de bmw boss... :) asta ai ĂŽnĂâşeles mataluta, ca eu sint singurul care iese de acolo doar pentru ca am maĂâ˘ina 4x4? Nasol in cazul acesta! BMW nu a gândit niciodatĂŁ maĂâ˘inile sale ca pe niĂâ˘te adevĂŁrate artizane ale sofatului in condiĂâşii de stress atmosferic. Bmw zice sportivitate, bmw zice M Ăâ˘i zice mai nou ceva ce Ăâ˘i Audi importa: sistemul de tracĂâşiune 4x4 cu ambreiaj multidisc controlat electronic, in locul celui mecanic, ca in cazul motoarelor longitudinale BMW (nu Ăâ˘i a celor transversale-cu tracĂâşiune). Apropo, ai condus vreodatĂŁ un Nissan Patrol prin jungla Africana Ăâ˘i Ăâ˘leauri pline cu apa pana la nivelul geamului de la sofer? Eh...eu am fĂŁcut-o prin 2016 pe la ONU aĂâ˘a ca nu-mi explica te rog despre 4x4 Ăâ˘i despre distributia maselor la BMW sau garda la sol....sau cauciucuri...pana sa-mi povesteĂâ˘ti despre garda la sol gândeĂâ˘te ĂŽntâi in termenii fizici ai presiunii pe cm2. Vecinul cu Lupo Ăâ˘i garda mai micĂŁ la sol nu avea problemele mele. ĂËi ultima: aia cu cauciucurile uit-o pentru ca maĂâ˘inile mele nu merg mai mult de 3 ierni sau 3 veri cu acelaĂâ˘i set de anvelope Pirelli, Dunlop sau Kumho, cumparate de noi...Ăâ˘tii?!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

BTW - pe ce limba aia setat telfonul , pe Swahili, ca nu se intelege nimic din ce postezi ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

RomanĂŁ...problema este conversia diacriticelor....mai jos eu vĂŁd ca zice: Sent from my iPhone using Tapatalk. Probabil Tapatalk nu face aceasta conversie corect. Apropo: stii in ce tari africane se vorbeste acea limba?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ionuț_Cosmin
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

RomanĂŁ...problema este conversia diacriticelor....mai jos eu vĂŁd ca zice: Sent from my iPhone using Tapatalk. Probabil Tapatalk nu face aceasta conversie corect. Apropo: Ăâ˘tii in ce tari africane se vorbeĂâ˘te acea limba?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kenya/Tanzania/Mozamic si altele ? Malaika - iti spune ceva ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kenya/Tanzania/Mozamic si altele ? Malaika - iti spune ceva ?

Like....Am trĂŁit 13 luni in acea lume. Pe viitor voi avea de grija sa fac editul de rigoare sau chiar sa trec la English. Succes!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ionuț_Cosmin
  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Cosmin - Nu te atacam pe tine, ce am spus eu sunt chestii generale, valabile pentru mersul in oras cu tractiune spate.

Nu cred ca avem noi sleauri d-alea prin bucuresti... adica sper ca nu, mnah... cu administratia asta orice e posibil.

 

AWD sau xdrive e mai safe in multe situatii, dar in conditiile noastre, la ce ierni avem, o tractiune spate face fata cu brio la aproape orice cat timp e manevrata si echipata corespunzator.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.