Jump to content

Recomandare mecanic/service pompa injectie vp44


Recommended Posts

Buna seara,

Intrucat ieri am avut nefericita intamplare de a mi se strica pompa de injectie (e46 320d 136cp , vp44 din cate stiu) am rugamintea daca se poate sa ma ajutati/indrumati catre un mecanic/service unde as putea sa o demontez/montez/repar .

Verdictul a fost dat in urma unei diagnoze mecanice/computerizate.

Bucuresti.

Daca se poate si o lista de preturi.

 

Va multumesc anticipat!!

Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

Intrucat ieri am avut nefericita intamplare de a mi se strica pompa de injectie (e46 320d 136cp , vp44 din cate stiu) am rugamintea daca se poate sa ma ajutati/indrumati catre un mecanic/service unde as putea sa o demontez/montez/repar .

Verdictul a fost dat in urma unei diagnoze mecanice/computerizate.

Bucuresti.

Daca se poate si o lista de preturi.

 

Va multumesc anticipat!!

 

Va salut.

Pe langa rugamintea adresata aseara, as dori sa va intreb:

Se poate demonta doar partea electronica a pompei, fara a fi nevoit sa demontez toata pompa de pe masina? Sau se poate repara direct pe masina?

Am gasit cateva anunturi pe internet, care precizau ca ofera servicii de reparare a pompei vp44 direct pe masina, fara a fi nevoie de demontare.

PPersoanele la care am apelat ppentru diagnoza, nu mi-au putut confirma care dintre cele doua parti este defecta: cea mecanica sau cea electronica, insa eu tind sa cred ca este vorba de partea electronica, intrucat s-a intamplat sa ma lase de-odata, fara alte simptome specifice.

Din pacate ei(baietii cu diagnoza) nu se ocupa de reparatii pompe.

 

Multumesc !!

Edited by BMG e46 320d
Link to comment
Share on other sites

Mergi la Bosch Bucuresti daca vrei o reparatie de calitate. Modulul electronic se strica atunci cand sunt probleme pe partea mecanica (electrovalve, piston avans, cap hidaulic, senzor turatie etc.)

 

Multumesc de recomandare.

 

Update:

 

Am rezolvat.

Problema a fost la partea electronica a pompei de injectie. Doua cipuri dezlipite de pe placa, ce se mai tineau doar in siliconul respectiv, plus conexiunie din coltul placii.

Atasez poze:

cd406bcc-a07f-4d38-967b-c77c520de653.jpg

 

Cipul galben si cel negru (mic) plus coltul din stanga jos.

Reparatia a fost efectuata direct pe masina, fara a fi nevoie de demontarea pompei.

La treaba asta am primit si garantie 1an, iar fata de service-urile renumite pretul a fost unul excelent de bun.

TImp manopera: 1 - 1,5h.

Mentionez ca am demontat singur galeria de admisie + parghia de deasupra pompei de injectie, astfel incat sa ii fie mai usor electronistului.

 

 

PS: daca cititi acest topic pe viitor si aveti nevoie de o recomandare pentru reparatii, va raspund pe pm.

 

LE: se poate inchide topicul, cu multumirile de rigoare.

Edited by BMG e46 320d
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.