Jump to content

ISTA-D 4.06.22 Standalone / ISTA-P 3.62.1.003


Recommended Posts

Salutare. Ămi puteĂââŹÂşi spune Ăââ¢i mie in versiunea asta unde pot sa vĂŁd valorile injectoarelor. Pe ceva tutoriale de pe YouTube apare parca la vehicle management dar eu nu am partea de Enigme acolo.

MulĂââŹÂşumesc

 

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ISTA v4.06.31 - DOWNLOAD

 

Pentru cine are versiunea precedenta 4.06.22 , doar trebuie sa il dezarhiveze cu 7zip. si sa mute baza de date in versiunea noua.

 

 

Am mutat baza de date peste versiunea 4.06.22 si cand vreau sa deschid fisierul ``ISTAGUI.exe`` imi da aceasta eroare:

 

The database versions are incompatible with each other. Please contact your local support team. There may also be an incomplete installation.

Link to comment
Share on other sites

Dar ce are versiunea aia?:D Eu am instalat-o ieri urmarind pasii de pe prima pagina, merge foarte ok, inainte aveam 3.56 sau cat era, este o diferenta foarte sesizabila intre ele, merge mult mai repede aceasta versiune de 4.06.22.

 

Cui nu-i merge clar greseste la niste pasi.

Link to comment
Share on other sites

Daca lasi acesi versiune de ISTA si schimbi doar baza de date , trebuie sa aplici iara pasul 10. Apply ISTA-D and SQLiteDBs Reg Fix bit for your system from the Tools folder.

 

Daca cineva are probleme cu ultima sau penultima versiune pot sa il ajut foarte usor (ca doar pe astea le mai pastrez si am anumite fisiere de care o sa fie nevoie) dar asa cu versiunile ''prea vechi'' este prea mare bataie de cap sa caut si sa imi bat capul pentru ceva demult apus ... Nu sunt platit pentru asta ,ce fac, fac din pasiunie si ca vreau sa avem un forum cu informatii si materiale cat mai multe.

 

Totusi , vad ca lumea inca isi bate capul cu o versiune ce imediat are un an ... Astazi sau maine o sa incarc ultima versiune , 4.10.41 ... Este mult mai usor sa ofer informatii despre ultimile versiuni...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Care ar fi diferenta intre ele in materie de programari/diagnoza (ISTA-D)? In rest am vazut grafica schimbata si ca programul este mai stabil, este mai bine configurat ca merge mai repede, dar in rest nu cred ca iti ofera plusuri in materie de diagnoza sau programare. Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Este mai user-friendly sa zic asa , si in plus ai baza de date actualizata (dar daca nu te ocupi cu retrofit/update module sau nu ai ultimul model de BMW nu prea are rost sa treci la ultima versiune) Dar daca nu ai ultima versiune si faci un clean install , baga ultima versiune si asa o sa mai primesti si ceva support in caz ca ceva nu merge.

 

Eu m-am referit stric la colegii care intra si in loc sa isi instaleze ultima versiune de pe forum , ei instaleaza o fosila si dupa daca nu le merge, ca vai ca am o problema, vai ca ce e cu eroare asta !!! Este greu sa ma gandesc oare ce ''bug'' chicita a avut versiunea din 2017 si cum pot sa il ajut ... asa daca baga direct ultima versiune, este mai recenta, la fel si informatia de care are nevoie.

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Salutare. Am instalat Ista D 4.06. Programul se deschide fara nicio eroare. Reusesc sa citesc datele masinii dupa Vin. Dar nu se conecteaza la masina prin cablu. (Cablul banuiesc ca este ok. L-am folosit inainte pe Inpa). Primesc aceasta eroare: "The vehicle could not be identified. Please check the access to the vehicle and check weather the testing-analysis-diagnosis has been activated". Am instalat Ediabas in C (am modificat din ediabas.ini Interface = std:obd si din obd.ini Port=com1). Am modificat si in Device manager port 1 si latenta. Programul Rheingold este instalat in D (ediabas din program este nemodificat). Peste ce setari am sarit oare ca nu mi se conecteaza la masina ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare. Am instalat Ista D 4.06. Programul se deschide fara nicio eroare. Reusesc sa citesc datele masinii dupa Vin. Dar nu se conecteaza la masina prin cablu. (Cablul banuiesc ca este ok. L-am folosit inainte pe Inpa). Primesc aceasta eroare: "The vehicle could not be identified. Please check the access to the vehicle and check weather the testing-analysis-diagnosis has been activated". Am instalat Ediabas in C (am modificat din ediabas.ini Interface = std:obd si din obd.ini Port=com1). Am modificat si in Device manager port 1 si latenta. Programul Rheingold este instalat in D (ediabas din program este nemodificat). Peste ce setari am sarit oare ca nu mi se conecteaza la masina ?

Salut. Aceeasi problema o am si eu ("The vehicle could not be identified. Please check the access to the vehicle and check weather the testing-analysis-diagnosis has been activated"), nu se conecteaza la masina. Folosesc cablul din imagine, pe care l'am folosit cu INPA pe un E46. Acum vreau sa'l folosesc la un E91, 318i din 10.2007.

Cablul e de vina? Mentionez ca am desfacut puntea dintre pinii 7 si 8.

post-29455-0-02331000-1527142160_thumb.jpg

post-29455-0-59793800-1527142167_thumb.jpg

Edited by setefeu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.