Jump to content

Upgrade sistem navigatie E90 (cu iDrive CCC din fabrica)


Recommended Posts

Salut, am un 320d 2006 (E90) cu sistem de navigatie mare (CCC Professional) si sistem audio Pro Logic 7.

Unitatea CCC mi se pare mult prea subdezvoltata, asa ca vreau sa ii fac un upgrade. CIC-ul nu imi este pe plac (in general as vrea cu touchscreen, sa nu mai folosesc controller-ul).

 

Cunoasteti vreun sistem de navigatie care sa accepte sistemul meu audio?

Cel mai mult mi-a placut sistemul Eonon GA7165A: https://www.eonon.com/Android-Car-GPS/Vehicle-Specific-GPS/GA7165A.html?Catype=1

Problema care ma impiedica este ca acolo scrie ca nu este compatibil daca masina are echipat iDrive, Pro logic 7 sau "Fiber Optic Input" care nu stiu ce este.

 

M-ar interesa in primul rand daca stie cineva vreo solutie sa montez acest sistem de navigatie fara sa afectez alte sisteme ale vehiculului (sa ramana functionale, mai putin CCC-ul de care nu mai am nevoie).

Daca nu este posibil, atunci va rog sa-mi lasati alternative (daca cunoasteti) pentru sisteme de navigatie compatibile cu E90-ul meu.

Edited by Adi007
Link to comment
Share on other sites

Sincer cred ca te complici extrem si dupa mine nu merita. Eu am urat touch screenul in orice masina l-am avut pentru ca necesita un drum impecabil ca sa nimeresti si sa "tintesti" cu degetul ce vrei. Cand stai pe loc poate... Sa inteleg ca tot ce vrei tu sa faci e doar ca sa ai touchscreen? Pro Logic 7 suna chiar bine si nu mi s-a parut niciodata greu de manevrat cu butonul de iDrive.

 

Spui unitatea CCC este extrem de subdezvoltata... In ce sens?

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca suna bine Pro Logic 7, de asta vreau un sistem de navigatie care sa functioneze cu el.

 

Pai nu prea ai ce sa faci cu un CCC...

Stau mereu incurcat cu auxiliarul de la telefon ca sa ascult playlistul de pe youtube (pe care il modific constant, nu pot sa stau mereu sa fac CD-uri).

Hartile nu sunt prea friendly, cel putin eu prefer interfata Google Maps, plus ca sa stau sa caut DVD-uri cand se fac update-uri la ele nu prea ma aranjeaza.

Capacitatea de procesare este scazuta, claritatea display-ului la fel.

 

Iar despre partea in care ai spus ca abia nimeresti in mers...eu nu folosesc navigatia in timp ce merg, imi setez muzica/ruta inainte sa plec.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.