Jump to content

Sistem audio f20


RaduHarsh

Recommended Posts

Salut.depinde ce ureche ai.ar trebui sa faci auditie cu sau fara Alpine.eu nu mi-am pus.am luat un aftermarket match medii cu tweeter si crossover-am cumparat trimurile usilor cu tweeter HK si am montat Match urile.se aude bine pt mine.urmatorul pas-basii de sub scaune schimbati tot cu Match. Am ascultat si un kit Alpine-difeenta vine la volum mare-contine tweetere ,medii si amplif cred pe 6canale.trebuie codat.spor la alegeri!:)
Link to comment
Share on other sites

Salut. Si eu in doream acelasi lucru, tweetere :)

 

Am luat decizia de a face upgrade la sistelul HiFi si am cumparat tot sistemul.

 

Pana sa montez amp-ul am pus boxele si tweeterele doar. Am mers cam o saptamana asa pana am reusit sa leg si amplificatorul.

 

Tin sa spun ca se auzeau foarte bine si se vedea diferenta. Nu era problema nici la volum mai mare.

 

Deci daca cauti inalte poti doar sa iti pui tweetere si o sa fii multumit.

 

Personal nu as merge pe sistemul alpine, de ce? iti aduce inalte si o imbunatatire pe boxele din fata. Dar wooferele raman in continuare niste petarde. Eu am ramas masca cand am scos wooferele din masina, au cateva sute de grame. Cele de la HiFi sunt considerabil mai grele.

 

Daca cauti si bass mai mult atunci incearca sa te reorientezi putin. Pe mine ca idee m-a dus undeva la 500Euro upgrade-ul la hifi si jumatate a fost doar montatul ca m-am lasat prostit de o persoana de aici de pe forum ... dar asta e alta poveste pe care doresc sa o dezvolt in rubrica de reclamatii :)

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Kit-ul alpine are si woofere din cate stiu eu. Sistemul HIFI se aude relativ ok, dar cand dai muzica ft tare, vibreaza rau de tot. Cel mai bun ramane Harman Kardon, dar ala costa ft mult.

Alpine-ul cine doar cu boxele fata, tweetere si amp. Amp-ul te ajuta ca leaga wooferele direct prin el, nu mai sunt prin crossover cu boxele din fata.

http://www.1addicts.com/forums/attachment.php?attachmentid=503925&stc=1&d=1301656508

 

Mie mi se pare foarte decent HiFi-ul si nu distorsioneaza/vibreaza nici la volum mare.

 

Eu am luat tot sistem-ul HiFi cu ~200Euro de pe eBay. Trebuie sa astepti sa sa cauti pana gasesti o oferta buna :)

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Am fĂŁcut eu upgrade la Alpine, avantajele majore sunt date de amplif-ul pe 6 canale și procesorul de sunet decent. La pachet vin pe lângĂŁ amplif twetere și medii (doar pt ușile fata) de foarte buna calitate ĂŽnsĂŁ pt a avea un sunet bine proporționat fata/spate am schimbat și boxele din ușile spate cu Harman Kardon (adĂŁugând și twetere). Pt detalii suplimentare arunca o privire pe topicul meu.

Dezavantajul major e prețul, adunate toate costurile trec lejer de 1000 euro, componente noi cei drept.

Comparativ cu HiFi sunetul e mai profund și mai clar mai ales in zona superioarĂŁ de putere, ĂŽnsĂŁ este inferior HK ce cred ca reprezintĂŁ cea mai buna opțiune ĂŽnsĂŁ destul de dificil de implementat, cel puțin pe F31 (boxele spate sunt prinse in plafon și trebuie bricolat destul de invaziv pt a le monta, in egala mĂŁsura și pt boxa centralĂŁ fata trebuie decupat din planșĂŁ de bord).

Link to comment
Share on other sites

Dacă tot ai ajuns la pretul ala de ce nu ai pus si pe fata tot HK? Si ce woofere ai daca pe fata ai Alpine si pe spate HK?

Vezi ca, Cornel, vorbeste de F31 unde deja sunt mai multe boxe decat pe F20.

Numai sistemul de HK pentru F31 este undeva la 1500 Euro pe eBay ...

 

 

@cornel

Avantaju lui este ca trebuie sa sape doar in bord pentru boxa centrala. Cu rabdare in 2-3 ore o dovedesti :) cel putin atat mi-a luat mie la F31

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ tot ai ajuns la pretul ala de ce nu ai pus si pe fata tot HK? Si ce woofere ai daca pe fata ai Alpine si pe spate HK?

Nu avea sens sa cumpĂŁr separat HK pe fata atâta timp cât in kitul Alpine se regĂŁseau tweetere și medii (calitatea e in același range ca și HK).

Wooferele sunt cele originale, ĂŽnsĂŁ trecute prin amplificator (dacĂŁ nu ma ĂŽnșel 2x55 watt) se aud mai mult decât acceptabil. Inițial am dorit sa le schimb ĂŽnsĂŁ cu timpul am ajuns sa constat ca sunt ok pt ceea ce ĂŽmi doresc eu.

 

DupĂŁ cum zicea și Tavicu, setup-ul dpdv numĂŁr de boxe și amplasare e diferit la F31. DacĂŁ ar fi sa o iau de la capĂŁt cu upgrade-ul, cel mai probabil as opta pt HiFi, e un compromis bun atât ca și calitate audio cât și preț (componente sh). ĂnsĂŁ dacĂŁ ar fi sa achiziționez din nou un BMW aș cautĂŁ sa aibĂŁ din fabrica toate opționalele ce le consider must have, și HK ar fi pr lista de must.

Link to comment
Share on other sites

DupĂŁ cum zicea și Tavicu, setup-ul dpdv numĂŁr de boxe și amplasare e diferit la F31. DacĂŁ ar fi sa o iau de la capĂŁt cu upgrade-ul, cel mai probabil as opta pt HiFi, e un compromis bun atât ca și calitate audio cât și preț (componente sh). ĂnsĂŁ dacĂŁ ar fi sa achiziționez din nou un BMW aș cautĂŁ sa aibĂŁ din fabrica toate opționalele ce le consider must have, și HK ar fi pr lista de must.

 

You can read my mind :))

Exact acelasi sentiment. HiFi-ul este mai mult decat suficient.

 

P.S. iti recomand sa cauti 2 woofere de HiFi si sa le schimbi. Sunt incomparabile cu cele standard. Ca idee, o boxa normala din usa e mai grea decat woofer-ul cu plastic cu tot :))

Link to comment
Share on other sites

(boxele spate sunt prinse in plafon și trebuie bricolat destul de invaziv pt a le monta, in egala mĂŁsura și pt boxa centralĂŁ fata trebuie decupat din planșĂŁ de bord).

De ce trebuie decupat bordul?

Nu are grila in centru pentru aer?

Se scoate aia si se pune una cu grila pentru difuzor. Difuzorul trebuie cautat sa se potriveasca.

Link to comment
Share on other sites

You can read my mind :))

Exact acelasi sentiment. HiFi-ul este mai mult decat suficient.

 

P.S. iti recomand sa cauti 2 woofere de HiFi si sa le schimbi. Sunt incomparabile cu cele standard. Ca idee, o boxa normala din usa e mai grea decat woofer-ul cu plastic cu tot :))

Am pe celĂŁlat BMW F22, sistemul HiFi și comparativ cu wooferele standard de pe F31, amplificate cei drept prin Alpine, nu am sesizat diferențe, as putea zice chiar ca se aude mai bine basul pe "pocnitorile" standard. Cu toate acestea sunt convins ca trecând un set de woofere HiFi fĂŁrĂŁ doar și pote un improvment va fi, ideea e ca nu m-am mai preocupat in a le schimba :)

Apropos pe cati ohmi sunt wooferele de pe HiFi?

Link to comment
Share on other sites

Am pe celĂŁlat BMW F22, sistemul HiFi și comparativ cu wooferele standard de pe F31, amplificate cei drept prin Alpine, nu am sesizat diferențe, as putea zice chiar ca se aude mai bine basul pe "pocnitorile" standard. Cu toate acestea sunt convins ca trecând un set de woofere HiFi fĂŁrĂŁ doar și pote un improvment va fi, ideea e ca nu m-am mai preocupat in a le schimba :)

Apropos pe cati ohmi sunt wooferele de pe HiFi?

 

2 ohm, cele standard sunt pe 4.

Link to comment
Share on other sites

Nu e bine pe 2 ohm :), amplif-ul Alpine vrea pe 4 ohm.

Da ... inca un minus. Daca iti iei Alpine si dupa aceea vrei sa faci upgrade la woofer ... cam greu :)

 

Adica mai ai posibilitatea de a lua de la Bavsound dar sunt 500$ si nici nu livreaza la noi. Probabil ca ei mai sunt si alte firme dar la preturi asemanatoare.

Link to comment
Share on other sites

Ca și alternativa se poate merge și pe Focal, din ce am citit pe net review-uri reprezintĂŁ o alternativa buna.

Bavsound sunt de asemena bune ĂŽnsĂŁ price tag-ul nu consider ca e corect.

In consecințĂŁ rĂŁmân cu cele standard :)

Link to comment
Share on other sites

Se merita sa iau asta http://m.ebay.de/itm/362025567484?_trkparms=aid=222007&algo=SIC.MBE&ao=1&asc=20150519202354&meid=78903d5532fd4d429f7ea2ce9aae46b6&pid=100408&rk=10&rkt=25&sd=282557019546&_trksid=p2349624.c100408.m2460&_mwBanner=1 doar mid si tweet sa le instalez si dupa sa iau amp si subwoofer? Adica sa le iau pe rând.(apropo unde vin puse tweeter-ele in spate?)
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca nu e complet setul de boxe din linkul tău, lipsește boxa centrală din bord (incl și tweter)

Probabil ca un plus de fidelitate vei simți însă nu te aștepta la minuni doar punând boxe HK, adevăratul potențial al boxelor este dat de amplif.

Apropos, e foarte posibil sa fie pe 2 ohmi boxele HK iar NBT-ul tău e pe 4 ohmi, asta înseamnă un risc crescut in a "prăji" partea de amplificare din NBT (foarte posibil sa fie protejata însă nu m-aș risca mai ales la volum mare)

In concluzie sugestia mea este chiar de le cumperi separat sa le instalezi simultan toate componentele.

 

Îți sugerez sa calculezi și un cost total pt HK (boxe, amplif, măști tweetere, manopera) și sa faci comparație cu HiFi, din elicopter îți pot zice ca in cazul HK treci lejer de 1000 euro pe când in cazul HiFi nu depășești 500 euro.

 

LE: tweterele spate se montează in cazul HK in lateralele banchetei st/dr, iar la HiFi in polița luneta.

Edited by cornel
Link to comment
Share on other sites

Ground Zero este unul dintre putinele subwoofere care incap sub scaunele din fata.

 

Nu stiu daca poate pune cineva dimensiunile difuzorelor din usi ca si ale wooferelor de sub scaune de la F20.

 

As putea face si alte recomandari. Dar mai mult pentru cine e dispus si vrea sa faca el insusi simple modificari pentru difuzoare.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca daca le iei pe bucatele o sa te usuce amplificatoru ...

 

Iesi mult mai bine daca iei sistemul complet. Mai bine pui banutii deoparte si cand strangi pe toti iei sistemul. Numai bine cercetezi piata si poate mai apar si alte oferte pe eBay!

 

Rabdare si banutii pregatiti sa ai ca de aparut, apare ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.