Jump to content

Trecere de la seria 3 la 5


Recommended Posts

Buna. Vreau sa fac trecerea de la seria 3 la 5. Seria 3 este un coupe din 2005 si vreau sa achizitionez un seria 5 din 2007-2009 decent. Motorizarea 2.5 sau 3 automat. Imi sta gusa sa raman la diesel dar nu refuz pĂŁreri si despre benzinare . Cateva sfaturi cei care detineti. Multumesc anticipat

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Edited by NJoy
Link to comment
Share on other sites

Eu am condus multa vreme doar BMW-uri pe benzina si nu am vrut sa aud de diesel. Acum conduc un diesel si nu mi se pare deloc rau, ba chiar dimpotriva. Cred ca depinde mult de bugetul tau dar si de ce fel de drumuri faci uzual. Nu cred ca iti poate oferi nimeni un sfat pentru alegerea ta personala.
Link to comment
Share on other sites

Eu am condus multa vreme doar BMW-uri pe benzina si nu am vrut sa aud de diesel. Acum conduc un diesel si nu mi se pare deloc rau, ba chiar dimpotriva. Cred ca depinde mult de bugetul tau dar si de ce fel de drumuri faci uzual. Nu cred ca iti poate oferi nimeni un sfat pentru alegerea ta personala.
Stiu Romulus insa as vrea pareri, experiente pe care le-ai /le-aĂâşi avut. Ce dotari se merita si ce nu. Pt ca eu sunt obisnuit cu seria 3. E46 . Imi pare rau ca ma despart de ea pt ca e masina visatĂŁ de la 18 ani cand am luat permisul.

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Cand conduci un diesel de 3.0 de la BMW, aproape uiti ca exista si motoare pe benzina (asta daca excludem extraterestii mai 4+) . Si sunetul e unul foarte placut pentru un diesel, cuplu sanatos si durata de viata buna.

Tare asta :smile:

Imi aminteste de topicul "cel mai frumos BMW"unde castiga detasat E46 :unsure: .

 

P.s.Eu am condus 3.0 D si in acelas timp ma gandeam la 2.8i-ul de acasă.

Mai ales cand am intrat cu el intr-o parcare subterană si s-a facut auzit toboşarul de sub capotă.

 

In alta ordine de idei sunt de acord ca BMW face motoare Diesel foarte performante.

Totusi din ce am citit si auzit in ultima vreme se pare ca viitorul motorului Diesel este cam sumbru.

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

dieselu il mai poti modifica ulterior sa outperform motorul benzinar de la BMW. Idea e ce iti place. Sunetu sau cuplu? asiprat si ture inalte sau ture mici? iti poti raspunde singur la intrebari sincer
Link to comment
Share on other sites

Tare asta :smile:

Imi aminteste de topicul "cel mai frumos BMW"unde castiga detasat E46 :unsure: .

 

P.s.Eu am condus 3.0 D si in acelas timp ma gandeam la 2.8i-ul de acasĂŁ.

Mai ales cand am intrat cu el intr-o parcare subteranĂŁ si s-a facut auzit toboÂşarul de sub capotĂŁ.

 

In alta ordine de idei sunt de acord ca BMW face motoare Diesel foarte performante.

Totusi din ce am citit si auzit in ultima vreme se pare ca viitorul motorului Diesel este cam sumbru.

 

 

Ha, you got me wrong there. Nu voiam sa sublieniez faptul ca diesel-ul e king of the mountain la motoare BMW. Spuneam doar ca motorul de 3.0 se comporta atat de frumos, incat incepi sa uiti de nevoie unui benzinar pentru a avea satisfactia unei masini puternice. Si eu as fi preferat un 3.0 benzinar, dar fiind destul de rari la F10 am ales diesel. Plus ca merg destul de mult, cam 30 - 35 000 km pe an.

Link to comment
Share on other sites

Am trecut de la E46 320d FL cutie automata la E60 525xdrive automat (LCI) si merita din toate punctele de vedere.

Consumul e apropiat, ~100cp in plus (e resoftat motorul), cutia in 6 trepte de de vis fata de GM-ul in 5 de pe E46.

 

Dotari minime necesare din punctul meu de vedere: cutie automata, xenon, comenzi pe volan si pilot automat (unele vin fara), incalzire in scaune. Legat de navigatie, eu nu am dar in toamna o sa montez una pe Android cel mai probabil. Stii tu, Waze & others. Legat de xdrive, e chestie de preferinte, eu prefer cu :) .

 

Diesel de 2500cmc nu mai este in 2007, e 3000cmc marketat ca 2.5 (197cp).

 

Experiente? Mult mai bune cu E60, da senzatie mai mare de siguranta, e mai spatios.

Motorul, evident, doar e 6L plus ca e placut sa stii ca ai o rezerva de putere in caz de nevoie. Speram sa fie nevoie extrem de rar, bineinteles.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.