Jump to content

AdBlue


Romulus

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
VW Passat 2.0 BlueTDI din 2011, AdBlue am alimentat ultima oara 15,5 litri, rezervorul are capacitate de 17l daca nu ma insel. Consuma deci 15l (cand mai ai 2l te atentioneaza in bord ca mai poti parcurge 1500km parca) in aprox. 30.000 km, depinde insa de mai multi factori...Personal mi se pare o tampenie si doar ceva ce se poate strica in plus, insa asta e, altfel nu ai cum sa ajungi Euro 6 la diesel fara AdBlue...
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca ramai fara AdBlue e o distractie costisitoare si cam nasoala, insa de-asta personal consider masinile noi fiind sofisticate excesiv intr-un mod inutil si care uita total de practicalitate. Exemplul meu, masina veche de 12 ani, mare parte totul analog si foarte putin digital, insa sunt convins ca in felul asta masina e mai fiabila si va rezista in timp inzecit decat o masina similara insa nou-nouta. Electronica si toate aceste sisteme si dispozitive si alte inventii ingeneresti sunt concepute pentru a-ti stoarce banii si a nu-ti aduce niciun plus, ba din contra. Oamenii accepta acest lucru, asta e realitatea. Lumea nici nu va mai vrea sa detina masini, vor fi si ele de unica folosinta sau doar sa le folosesti de cateva ori dupa care gata, se strica si nu se repara, se arunca si se cumpara altele. Daca omenirea nu va vrea sa-si bage mintile in cap si nu ii pasa, asta e, noi, cativa pasionati, nu ne putem opune valului. Spor tuturor si Doamne ajuta! Edited by Mishubmw
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care au masini cu AdBlue, de curiozitate, cat va consuma masina din acest lichid? Mai ales ca zilele astea in presa se vehiculeaza despre discutii pe tema acestui rezervor intre marile concerne germane producatoare de masini.

 

Am cumparat de curand o masina identica cu a ta, 525d xdrive din 2015, avea la bord 21000 km si imi indica sa completez 1 litru adblue. Dupa drumul de germania respectiv 2200km si inca aproape 1000 km in tara masina cere sa completez 3.5 litri pipi. Ah, si spune ca mai pot parcurge cca. 10000km cu ce mai e in rezervorul adblue acum.

 

 

VW Passat 2.0 BlueTDI din 2011, AdBlue am alimentat ultima oara 15,5 litri, rezervorul are capacitate de 17l daca nu ma insel. Consuma deci 15l (cand mai ai 2l te atentioneaza in bord ca mai poti parcurge 1500km parca) in aprox. 30.000 km, depinde insa de mai multi factori...Personal mi se pare o tampenie si doar ceva ce se poate strica in plus, insa asta e, altfel nu ai cum sa ajungi Euro 6 la diesel fara AdBlue...

 

Nu e neaparat necesar adblue ca sa iesi cu normele la euro6. Vezi motoarele de 2.2 de la noua alfa giulia, sunt euro 6 si totusi nu au adblue. Insa, da, au cilindree peste 2000cc, ceea ce nu place romanilor. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://secure.bmw.com/com/en/owners/service/care/checkup_and_maintenance/maintenance/adblue.html

 

Pare că cele cu xDrive au AdBlue la Seria 5 direct. Probabil că există și 525 fără AdBlue dar doar cu tracțiune spate. Din link-ul ăla nu apare 525 tracțiune spate ca fiind cu AdBlue.

Și eu am Euro 6 și fără AdBlue, dar e piticanie :)

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

https://secure.bmw.com/com/en/owners/service/care/checkup_and_maintenance/maintenance/adblue.html

 

Pare că cele cu xDrive au AdBlue la Seria 5 direct. Probabil că există și 525 fără AdBlue dar doar cu tracțiune spate. Din link-ul ăla nu apare 525 tracțiune spate ca fiind cu AdBlue.

Și eu am Euro 6 și fără AdBlue, dar e piticanie :)

 

 

 

 

Eu am F11 525 biturbo cu euro 6 fara AdBlue, la inceputul anului 2014, sau chiar din dec. 2013, BMW a introdus AdBlue. Primele modele de euro 6 au fost fara AdBlue.

 

Rog cei care dau minusu-ri sa stea sa manance seminte in continuare, ca vad ca altceva nu stiu sa faca. Eu cand am raspuns m-am documentat, nu am vorbit din auzite.

Edited by florin1967
  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Serios ? Nu m-am uitat niciodatĂŁ. Nu are vreo gaurĂŁ de umplere pe undeva? F01 lci 730d

 

Langa busonul de alimentare cu diesel sau sub capota pe langa motor.

 

Oricum vad ca incep sa mai faca si figuri cand ii bagi dinala ieftin ... Aveti grija ca expira dupa 1 an si daca a stat la soare bidonul se degradeaza si mai repede lichidul.

 

Ad_Blue_Incorrect_fluid.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.