Jump to content

Seria 1 2013


Al3xandrus

Recommended Posts

Salutare!

 

Stiu ca am mai creat un topic acum 2 ani de zile cand am luat un alt seria 1 pt sotie (deja acum este cam fosta), eu am un vw golf 7 si vreau un seria 3/seria 1 pt ca mi-a placut ft mult cum se comporta si nu, nu plang dupa ea. Ei i-am luat atunci cat a fost bugetul la 12000euro, eu acum il am mai mare, teoretic daca as vinde si masina mea.

 

Creez insa topicul mai mult ca sa ma faceti atent si poate ma mai puteti ajuta, daca m-as hotari asupra unei masini cu o verificare amanuntita, poate aveti vreo relatie in reprezentanta.

 

IDeea este ca am gasit un 120D din 2013, km cica reali la 62000, automata, semi-piele (imi place mai mult asa) iar pretul este undeva pe la 14k, mi se pare cam mic si nu mai cred in tot ce zboara ca se si mananca (poate pentru unii). Nu ma astept sa nu mai bag niciun leu, imi asum, dar trec printr-o perioada mai dificila si vreau sa mai fac mici schimbari in viata, in bine si sa ma si bucur. Nu prea ma omor dupa o masina mare, vreau ceva micut si cochet. Stiu ca seria 1 e mai de femeie, dar poate fi si de barbat, mai ales pt oras....

Ideea este ca motorul asta e cel de 184 cp si as vrea sa stiu in mare la ce sa ma astept de la el :

 

- consum (ma astept in oras un 8-9% si ext 6-7 %)

- daca are 2 turbine sau 1 turbina (nu vreau sa am probleme ulterioare si sa decartez o mica avere)

- exista probleme cu distributia si la acest motor? in continuare in 2013 ?? da, masina nu mai este noua, dar daca ar fi km reali (si nu 200k) teoretic ma gandesc ca nu ar trebui sa umblu la distributia pe lant...

 

Asta pe scurt, altfel sa ma atentionati in mare dupa ce bube sa ma uit. Daca nu va fi masina aceasta, ma reorientez, nu este capat de tara, oricum, vad ca este un moment bun sa iei o masina bunicica caci nu prea se vand, la fel cum nici pt golful meu nu suna nimeni (desi eu am istoric service, 35000km , fara interventii, etc.)

 

Multumesc tuturor pentru orice raspuns!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut. Sotia mea are f20 116i. Si mie imi place masina si nu consider ca e o masina de femeie. Cu pachet m arata genial. Trebuie sa stii ca n47 inca are probleme cu distributia (vezi topic dedicat). Mai exista un topic cu masini puse in vanzare in romania unde poti posta link cu masina la care te gandesti in ideea in care poate a mai vazut-o cineva.

Verificare amanuntita poti face in mai multe locuri. Eu la o singura masina am mers in reprezentanta pentru verificare. Nu recomand nimic aici pentru ca nu vreau sa fac reclama. Daca imi dai pm iti povestesc cum am facut eu, in privat.

120d are o singura turbina. Cea cu 2 turbine cred ca e 125d (inainte era 123d), si am vazut ca sunt mai rare. Tu stii daca ai nevoie de peste 200cp pe seria 1. ðŸËĹ 

Spor la cautari, si te asteptam sa ne prezinti masina.

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Eu am 116d adica acelasi motor dar turbina diferita.

Consum mediu mers 80%oras 6.3 l

Are 1 sg turbina

In 2013 ĂŽncĂŁ este posibila problema cu distributia-DAR daca are km reali si mentenanta ok eu zic ca nu ai probleme.

Eu am cump masina la 140000 reali si acum am 165000 si nu are zgomot de lant.

Si daca va avea ii schimb distrib-3000 lei approx -deci nu-i un capat de tara.

 

Apropos de seria 1 -masina este foarte faina,se conduce foarte bine.eu urmatoarea masina pt mine am zis ca iau un 135i ðŸËâ°

Link to comment
Share on other sites

116d avea deja fosta, deci stiu consumurile, stiu destul de multe despre masina, desi mai mult tatal ei se ocupa daca ar fi fost vreo problema... De aceea si intrebam la modul general pt 120d si automat...iarna oricum o sa fie mai dificil...

 

Am atasat cateva foto, masina este a unui tip cam dubios, nu intru in amanunte, decat daca e sa merg inainte pe masina asta. Nu sariti ca nu are xenoane, chiar ma lasa rece si nici nu ma intereseaza, in rest cam are ce ma intereseaza pe mine (mai putin scaunele incalzite).

 

Nu bag mana in foc ca sunt doar 60k km, insa o verificare 100% vav de kilometraj consider ca nu se poate face :( .La prima vedere pare ok, poate aripa sa fie putin atinsa....nu ar fi asta problema, cat sa nu fi fost dauna.

Problema mea este ca sunt intr o situatie mai delicata in sensul ca trec printr un divort si vreau efectiv mai multe schimbari, cu schimbatul unei masini fiind unadintre ele :) Mai degraba vroiam un sedan a3, insa un amic mi a dat anuntul acesta si mi s a parut interesant vav raport calitate/pret. Doar sa nu fie teapa...caci pretul este bun...(13800e usor negociabil).

Acum am un golf 7 1.2 tsi cu care am" ramas" si ma chinui sa il vand, km reali 35k km ....de aceea mi e ca fac ceva irational si iau teapa ca o avea 200k km si dau masina buna si cu istoric pe ceva aiurea....5f10d4f4c960c0ce409690b00535095e.jpg21057fa6366f08456b92dcad73da929e.jpg7c0e973c3b2b71fe14af6f7e06718950.jpg59053bbdf8a678bb4417737f4ea1b642.jpg7a758856cf1156e0b8b118646dbd5faa.jpg91f7478263b4f9ec87be0daea2b4e328.jpgd8ebb3ac7c31d053b33eea966c227c59.jpg3776aaa493706cd5bf383e001023351d.jpg527a36286a1a58563936a48ab04bd6dd.jpg

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Golf 7 pe care il am este vers trendline si 1.2 105 cp. Ma rog, vreau altceva, nu neaparat masina asta, dar daca nu ar fi fost dauna la bsnii ceruti ar fi decenta.

 

Stiu, si mie mi s a parut dubioasa treaba cu dopul sarit, din pacate altceva la prima vedere nu prea am vazut, mai cer si alte pareri si mai astept poate ar mai negocia omul...

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pana un alta ca nu e mare secret -> https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-120-ID7Gmdht.html

 

Nu e cine stie ce pret, dar, dupa cum am spus situatia mea, nu vreau sa dau foarte mult pe diferenta ca un "moft" si nici sa iau ceva cu 150k (poate 200k km) ... insa, deocamdata nu am facut niciun pas, citesc, ma informez, mai ascult o parere, precum am facut intotdeauna ;)

Link to comment
Share on other sites

I-am trimis prin PM anuntul cu golful :) nu e mare lucru, un golf 7 benzina 1.2 din 2014, insa cu ft putini kilometri (35000km :D), cam aceeasi discutie cu bmwul de fata :D Doar ca la bmw nu exista istoric, la mine exista, facute revizii in reteaua Porche (ma rog la Brady Militari) :) dar lumea este speriata si nimeni nu ma crede , am pus un anunt pe anuntul telefonic si l-au promovat ei pe fb sa vedeti comentarii acolo, gen "poate daca a mers numai cu spatele sa aiba km astia" :D Cam asta-i mentalitatea se pare, cand ai si o masina buna si corecta pe piata, insa mai cheala, lumea nu o apreciaza si vin cu tot felul de mentalitati cum ca ar consuma super mult ca asa si pe dincolo. Nici pomeneala, e mult de discutat. Oricum, nu sunt foc sa fac un schimb sa arunc cu banii , sunt perfect rational, daca iese ceva si nu ajung sa o vand pe degeaba (sau la un schimb - eu as fi fost dispus sa ofer 3500-3700 euro - daca si bmwul de fata ar fi MASINA TEHNIC BUNA), OK, daca nu, stau foarte bine si in golf :) (ma rog noi initial cand eram cu fosta - luasem golful pt ea pt oras si bmwul pt iesiri, cam asa a si fost o vreme, in fine).
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Despre motoarele pe benzina de la BMW stiu ca nu sunt prea stralucite si la fel au ceva probleme cu distributia...

 

La ce valori ar trebui sa ma astept in traficul Bucurestean de la 1.6 benzina ? Ma gandesc ca o sa ia mai mult decat 1.2-ul pe care il conduc in prezent, insa nici ceva exagerat. Pretul este bun, pana la urma mai scad si eu la golf si nu as avea nicio masina cu zeci de mii de km, 120k km ar fi acceptabil si parca as crede ca sunt pe bune...

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-ID7GlGgT.html#a02fa45eb8

 

Nu prea e dotata masina...nici macar clima nu are, are a/c manual, nu ca m-ar deranja foarte mult ...

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-118-ID7Gmds7.html

 

Iarasi cu 41000km , parca par dubiosi rau km astia...

Edited by Al3xandrus
Link to comment
Share on other sites

La 1.6 am un consum mediu de 9 in regim mixt (70 oras/30 extraurban). Masina condusa de sotie, in oras drumuri scurte. Sotia mea conduce relativ sportiv. Strict urban masina consuma lejer 11 poate si peste. Vorbim fara start/stop, viteza medie 18-22km/h. Extraurban in regim de autostrada mers 160-170 consumul e 9, la 130 undeva la 6. 1.6 consuma in oras si cu 3 litri peste 1.2 tsi la 100 km parcursi (masina precedenta a fost leon 1.2 tsi). Motorul de 1.6 are codul N13, eu nu prea am gasit probleme legate de acest motor, poate si pentru ca este mai rar.
Link to comment
Share on other sites

Da, nici eu nu prea gasesc online foarte multe de 1.6, initial acum 2 ani as fi vrut sa iau acel 1.4 si sa nu mai luam golful, in fine :) doar ca 1.4 nici atat si deja cred ca-i submotorizat :D

 

Insa, la 11-12 in oras, tinand cont ca eu cam fac destul de multe drumuri in oras, ia cam mult, cred ca o sa caut un 1.4 TSI pe un A3 sau tot A3 cu 1.2...

 

Bmw pt mine ar fi sincer (caci nu sunt genul cu puterea, la primul a iesit in evidenta oferind mai multe cam la aceeasi bani) un 118d cu cat mai multe dotari, an 2013-2014 si vreo 100k km maxim (dar sa fie reali), 143 cp pt mine sunt suficienti, mai ales ca repet multi km ii fac oricum in Bucuresti (ceea ce iar nu se pupa cu dieselul si cu DPFul)...

Link to comment
Share on other sites

Și eu vreau sĂŁ ĂŽmi iau o mașinĂŁ sh , buget 12 mii . M-am orientat cĂŁtre golf 7 sau un seria 1 din 2012. Mi-ar placea mai mult un seria 1 diesel, dar am citit pe net cĂŁ are vestitul motor N47, care are problema cu lanțul de la distribuție, fapt care mĂŁ face sĂŁ fiu sceptic ĂŽn privința acestei mașini...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ce parere aveti de aceasta masina? https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-116-ID7GmTdw.html#92d8079bb9

 

 

Dubios ca este de la particular, dar teoretic m-ar interesa, are dotarile minime pe care le doresc si parca as face un efort sa ma arunc la banii astia, poate o scot la 18500 euro :) Teoretic ar fi motor fara probleme distributie.

 

Cumva tractiunea este fata?

Edited by Al3xandrus
Link to comment
Share on other sites

Este tractiune spate, nu cred ca are faruri led, mie imi pare a halogen. Daca nu avea nimic de ascuns punea seria de sasiu, u este nici primul propietar.. de motor nu stiu sa-ti zic, dar la bugetul tau gasesti ceva ok..trebuie rabdare doar..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de aceasta masina? https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-116-ID7GmTdw.html#92d8079bb9

 

 

Dubios ca este de la particular, dar teoretic m-ar interesa, are dotarile minime pe care le doresc si parca as face un efort sa ma arunc la banii astia, poate o scot la 18500 euro :) Teoretic ar fi motor fara probleme distributie.

 

Cumva tractiunea este fata?

 

Este ultima seria 1 ce foloseste arhitectura cu motor longitudinal si tractiune spate, modelul urmator va avea motor transversal si tractiune fata (platforma comuna cu mini, seria 2 monovolum, x1.....). Vezi ca masina din anunt are motor in 3 cilindri, care in combinatie cu faptul ca e diesel, nu e chiar o incantare dpdv rafinament.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.