Jump to content

BMW X1 - xDrive - 1.8d - manual


osiris_done

Recommended Posts

pe cartea masinii scrie 1.8D

Da, motorul este 2.0d cu putere de 143cp !

 

 

 

 

Pretul e obligatoriu ...

Pretul este scris in titlu : 10.190 euro.

 

Pai e 1.8 d, are 136 de cai, scrie in talon. Si anul de fabricatie nu e obligatoriu? :))

 

Pai...este 2.0 d , daca stii sa citesti pe carte.

 

Si are 143cp (adica 109kw).

 

Si anul este in titlu 2010.

 

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu este 2.0d, ci 1.8d :excl:

 

Da, motorul are tot 1995 cmc, dar tot nu este 2.0d

 

Pai...este 2.0 d , daca stii sa citesti pe carte.

Ca tot veni vorba de citit, primul care trebuia sa o faca esti chiar TU...

 

Pt ca pe carte scrie negru pe alb ca este 1.8d

 

L.E. pentru evitarea offtopicului ti-am editat postul initial si titlul topicului

Link to comment
Share on other sites

pe cartea masinii scrie 1.8D

Scrie 18D, cum la seria 3 este 318D la X-uri se scrie doar 18D sau X18D in cazul xDrive-ului.

 

Cu o scurta verificare a seriei care apare in poze se vede clar ca scrie 18D, nu 1.8D ... tot in aceiasi poza scrie ca are 1995 cilindre ...

 

VIN WBAVP11020VN35644

Type code VP11

Type X1 X18D (EUR)

E series E84 ()

Series X

Type GEFZG

Steering LL

Doors 5

Engine N47

Displacement 2.00

Power 105

Drive ALLR

Transmission MECH

Colour TASMAN METALLIC (A81)

Upholstery STOFF ELEKTRA/BEIGE (EAB4)

Prod.date 2010-01-07

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Scrie 18D, cum la seria 3 este 318D la X-uri se scrie doar 18D sau X18D.

 

Cu o scurta verificare a seriei care apare in poze se vede clar ca scrie 18D, nu 1.8D ... tot in aceiasi poza scrie ca are 1995 cilindre ...

 

VIN WBAVP11020VN35644

Type code VP11

Type X1 X18D (EUR)

E series E84 ()

Series X

Type GEFZG

Steering LL

Doors 5

Engine N47

Displacement 2.00

Power 105

Drive ALLR

Transmission MECH

Colour TASMAN METALLIC (A81)

Upholstery STOFF ELEKTRA/BEIGE (EAB4)

Prod.date 2010-01-07

 

 

 

Da mai prieteni, pentru ca suntem pe un forum Bmw si nu in autovit, ne pricepem majoritatea ca 18d inseamna 2000cm3, insa e tot 18d, nicidecum 20d.

In plus, e 18d cu 136 de cai, nu 143. Masina o fi din Belgia, insa din cata matematica mai stiu si eu, 100 de kilowati = 136 de cai. Asa ca zic, inainte sa ma iei la misto, domnul vanzator, sa gandesti inainte sa tastezi.

Bafta la vanzare!

 

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vanzatoru din ce vad a facut confuzie intre 2.0 ca si capacitate cilindrica si modelul masinii 18D ...

 

Dar de aici pana la a sustine ca motorul este 1.8L cand in carte scrie clar ca are 1995 si cu putina cercetare vedeai ca 18D este modelul (cum este 318D, 320D, 520D, 525D, etc) ...

 

 

In loc sa sariti pe el puteati sa ii explicati ca motorizarea de 2L nu este tot una cu 20D ...

 

 

P.S. Puterea este 105Kw, deci 143CP :), doar ca are limitarea de Belgia care se poate scoate.

 

Evident ... ori a omis intentionat ori vanzatorul nu stia :)

Edited by Tavicu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu a sarit nimeni pe el, Tavicule... doar sa nu se gandeasca sa vanda castraveti la gradinari

Da ... sunt doua posibilitati: ori nu stie ce vinde, ori incearca sa "fure ochii".

 

Desi, sa pice in asemenea plasa sunt doar oamenii cu gandire "maine imi iau bemveu" ...

Cine isi cauta masina ok se documenteaza putin inainte si nu se lasa "vrajit" :)

 

Na ... spor la vanzare.

 

Cert este ca masina ca si model este 18D, motor de 2.0L, 223K km si 143cp doar ca are limitare la 135cp ce se poate scoate.

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Offtopic: care este ideea sa pui o limitare de 8 cai? :unsure:

In Belgia se plateste impozitul pe numarul de cai.

 

Si probabil peste 140 cp explodeaza pretul. Cum este si la noi, pana in 2.0 ai preturi decente, daca ai 2.01 platesti de "10" ori mai mult, nu conteaza ca ai doar 0.01 peste.

Este doar o teorie ... nu stiu exact regulile de acolo dar stiu sigur ca impozitul este pe cp.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu este 2.0d, ci 1.8d :excl:

 

Da, motorul are tot 1995 cmc, dar tot nu este 2.0d

 

 

Ca tot veni vorba de citit, primul care trebuia sa o faca esti chiar TU...

 

Pt ca pe carte scrie negru pe alb ca este 1.8d

 

L.E. pentru evitarea offtopicului ti-am editat postul initial si titlul topicului

 

Iti multumesc pentru modificare,dar nu era cazul, cu 2.0d faceam referire la capacitatea cilindrica.

Este de 1995 asa cum se vede.

In consecinta te rog sa modifici si sa lasi capacitiatea cilindrica la 2.0d asa cum am scris eu!

 

 

 

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Offtopic: care este ideea sa pui o limitare de 8 cai? :unsure:

 

E vorba de impozit , sunt anumite tari in care impozitul si asigurarea se calculeaza si in functie de cai , poate in cazul de fata 8 cai conteaza . De ex in Germania, cu cat ai mai multi cai platesti mai mult la asigurare . Se conside ca odata cu o putere crescuta a masinii , riscul de accident e mai mare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vanzatoru din ce vad a facut confuzie intre 2.0 ca si capacitate cilindrica si modelul masinii 18D ...

 

Dar de aici pana la a sustine ca motorul este 1.8L cand in carte scrie clar ca are 1995 si cu putina cercetare vedeai ca 18D este modelul (cum este 318D, 320D, 520D, 525D, etc) ...

 

 

In loc sa sariti pe el puteati sa ii explicati ca motorizarea de 2L nu este tot una cu 20D ...

 

 

P.S. Puterea este 105Kw, deci 143CP :), doar ca are limitarea de Belgia care se poate scoate.

 

Evident ... ori a omis intentionat ori vanzatorul nu stia :)

 

Multumesc pentru precizari:)

 

Am scris in titlu 2.0d stiind de putere redusa/cc.

 

Dar precizarea este pentru a se vedea ca nu este un 3.0d

 

De aceea am afisat si cartea pentru a se vedea toate detaliile tehnice (an, cp, cc) !

 

 

 

 

 

U;yima revizie se vede clar ca e pusa la misto.

De ce afirmi acest lucru?

 

Da-mi argumente!

 

Masina este inca in Belgia (pozele sunt de acolo), cumparata de la licitatii.

 

Urmeaza sa ajunga in tara cu platforma in 10 zile !

 

Pe factura externa de achizitie sunt precizati si numarul de km din bord.

 

 

 

Ce oameni rai. Ii stricati omului combinatia

 

Nu este nicio combinatie!

 

Este doar o masina de vanzare.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa il rogi frumos pe X X L sa iti stearga topic-ul asta ca deja s-a aberat prea mult si fa unul ca la carte.

 

Scrie frumos ce model este (18D), motorizarea (2.0L, nu D), km, pretul, seria masinii, poze, totul frumos in continutul postarii, nu in titlu, si o sa o dai :)

 

Poti sa intrii si pe un site gen http://bmwvin.com de unde iei lista cu toate optiunile. Spor

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Omul nici nu stie ce vinde, o tine una si buna e 2.0...

Bai omule intelege odata si nu te mai contrazice cu tot forumul chiar si cu cartea masinii...

Da capacitatea cilindrica este 2.0, dar modelul este X1 1,8.

Adica nu este x1 2.0 de 177 cp. Este un X1 1,8 de 143 cp cu power reduction...

 

 

Sent from my iPhone using this shit Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Omul nici nu stie ce vinde, o tine una si buna e 2.0...

Bai omule intelege odata si nu te mai contrazice cu tot forumul chiar si cu cartea masinii...

Da capacitatea cilindrica este 2.0, dar modelul este X1 1,8.

Adica nu este x1 2.0 de 177 cp. Este un X1 1,8 de 143 cp cu power reduction...

 

 

Sent from my iPhone using this shit Tapatalk

 

Prietene, daca scrii 1,8 se intelege motor de 1800cc.

 

Acea virgula poate insemna mult uneori.

 

Este X1 18d, cu motor de 2.0L de aceea am pus si cartea ca sa se vada exact acest detaliu.

 

 

 

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Omul nici nu stie ce vinde, o tine una si buna e 2.0...

Bai omule intelege odata si nu te mai contrazice cu tot forumul chiar si cu cartea masinii...

Da capacitatea cilindrica este 2.0, dar modelul este X1 1,8.

Adica nu este x1 2.0 de 177 cp. Este un X1 1,8 de 143 cp cu power reduction...

 

Nu exista X1 1,8 sau X1 2,0 omule !!!!! Exista X1 18D sau X1 20D, ambele motorizari avand 2.0L (L NU D)!!!!!! Citeste povestea de mai sus ... eu din ca vad a intales respectivul unde a fost confuzia si intradevar, el vinde X1 18D (18 nu 1,8; D nu L) de 2.0L (L nu D)

 

 

Cum spuneam ... roaga sa se stearga postarea si fa alta. Pentru unii virgula nu e asa importanta in viata de zi cu zi si ajung sa incurce ciorbele :)

 

 

P.S: Ce "idioti" si astia de la BMW ... nu puteau sa aleaga 18R sau 20R in loc de D :))

P.S2: R este un exemplu prost :)) dupa aia veneau persoane care credeau ca vinzi jante, nu masina

Edited by Tavicu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu este 2.0d, ci 1.8d :excl:

 

Da, motorul are tot 1995 cmc, dar tot nu este 2.0d

 

 

Ca tot veni vorba de citit, primul care trebuia sa o faca esti chiar TU...

 

Pt ca pe carte scrie negru pe alb ca este 1.8d

 

L.E. pentru evitarea offtopicului ti-am editat postul initial si titlul topicului

 

Te rog sa corectezi 18d fara virgula/punct.

 

Si sa apara motor de 2.000cc.

 

 

 

Nu exista X1 1,8 sau X1 2,0 omule !!!!! Exista X1 18D sau X1 20D, ambele motorizari avand 2.0L (L NU D)!!!!!! Citeste povestea de mai sus ... eu din ca vad a intales respectivul unde a fost confuzia si intradevar, el vinde X1 18D (18 nu 1,8; D nu L) de 2.0L (L nu D)

 

 

Cum spuneam ... roaga sa se stearga postarea si fa alta. Pentru unii virgula nu e asa importanta in viata de zi cu zi si ajung sa incurce ciorbele :)

 

 

P.S: Ce "idioti" si astia de la BMW ... nu puteau sa aleaga 18R sau 20R in loc de D :))

P.S2: R este un exemplu prost :)) dupa aia veneau persoane care credeau ca vinzi jante, nu masina

 

Tavicu, cred ca iti dai seama ca daca aveam ceva de ascuns nu postam poze cu cartea masinii, carte service, km bord, masina fiind inca in Belgia.

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.