Jump to content

Bataie in volan la franare.


Recommended Posts

Salutare,

 

Am cumparat de curand un 116i 2005 ptr sotie. Masina arata si merge foarte bine insa are o problema, la franre, dupa 80-90 km/h am o batie in volan, cu cat este viteza mai mare cu atit este bataia mai 'violenta', la viteze pana in 60-70 km/h nu se simte. Bataia se simt doar in volan, nu si in pedala. La drum drept/plecare de pe loc nu joaca volanul nu bate in nici un fel.

 

Placute si discuri fata/spate schimbate recent,ATE (am factura din servis).

Am facut verificare la masina nu are absolut nici o preblema, bucsarie etc totul este ok la ea.

A masurat mecanicul cu un aparat ovalitatea discurilor, pe dreapta fata are o ovalitate foarte mica, ceva gen 0,3 mm, dupa parerea lui sistemul de franare etc este in parametri mai mult decat OK.

 

Ma poate ajuta cineva cu un sfat ?

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am cumparat de curand un 116i 2005 ptr sotie. Masina arata si merge foarte bine insa are o problema, la franre, dupa 80-90 km/h am o batie in volan, cu cat este viteza mai mare cu atit este bataia mai 'violenta', la viteze pana in 60-70 km/h nu se simte. Bataia se simt doar in volan, nu si in pedala. La drum drept/plecare de pe loc nu joaca volanul nu bate in nici un fel.

 

Placute si discuri fata/spate schimbate recent,ATE (am factura din servis).

Am facut verificare la masina nu are absolut nici o preblema, bucsarie etc totul este ok la ea.

A masurat mecanicul cu un aparat ovalitatea discurilor, pe dreapta fata are o ovalitate foarte mica, ceva gen 0,3 mm, dupa parerea lui sistemul de franare etc este in parametri mai mult decat OK.

 

Ma poate ajuta cineva cu un sfat ?

 

discuri / placute

Link to comment
Share on other sites

Jantele sau chiar pneurile pot face asta. Eu am avut o pereche de pneuri pe spate distruse, care vizual pareau perfecte dar la 120 incepeau sa vibreze.

Treaba este ca nu vibreaza la viteza, am mers 180 cu ea si nu are nimic decat daca apas frana, ma gandesc ca daca era de la roti faceau urat la viteza nu doar la franare.

 

 

discuri / placute

Din moment ce sunt ca noi imi vine greu sa le schimb si sa constat ca nu este de la ele ...

Edited by race
Link to comment
Share on other sites

Treaba este ca nu vibreaza la viteza, am mers 180 cu ea si nu are nimic decat daca apas frana, ma gandesc ca daca era de la roti faceau urat la viteza nu doar la franare.

 

 

 

Din moment ce sunt ca noi imi vine greu sa le schimb si sa constat ca nu este de la ele ...

 

La al meu model de BMW, am avut problema specificata de tine, nu mergeam cu 180 sa imi dau seama daca facea la viteza aia, dar la viteza de 120 130, daca eram nevoit sa pun frana, incepea sa vibreze volanul , iar in timp ce viteza scadea din ce in ce mai mult, vibratia se intensifica.

Am schimbat anvelopele, iar problema pare ca a disparut.

Explicatia este simpla: Uzura neuniforma a anvelopelor. In momentul franarii, din cauza uzurii neuniforme anvelopa tinde sa "jongleze stanga dreapta.

 

Nu stiu daca si la tine asta este cauza, daca esti 100% sigur de profilul si uzura anvelopelor tale, atunci poti exclude varianta aceasta.

 

Daca nu esti sigur, schimba in prima instanta rotile de pe spate cu cele de pe fata, dar grija sa nu fie si cele spate in aceeasi situatie.

Edited by BMG e46 320d
Link to comment
Share on other sites

Incearca o reechilibrare a rotilor(cam

Pe la viteza aia incepe sa trmure90-120,130 dupa viteza asta nu se mai simte bataia in volan), verifica anvelopele(sa nu fie deformate), discurile (daca nu sunt AM ai sanse mari sa fie strambe).

Ai putea sa te apuci de verificari decat sa excluzi orice solutie din start.

Deci:Anvelope, jante, discuri, alte componente nu pot fi.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La mine problema similara era cauzata de discuri/placute. Dupa multe cautari pe mai multe forumuri, m-am hotarat sa pun din start unele OE, sunt scumpe, se stie asta dar sunt si de calitate. Pana acum, dupa aproape 2k km totul este perfect.

La mine volanul facea urat chiar la viteze mai mici.

 

Oricum, numai din astea poate sa fie: anvelope/jante si discuri/placute. Cred ca pentru inceput poti sa verifici daca jantele sunt echilibrate, iesi mai ieftin, apoi mergi mai adanc, catre discuri/placute.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.