Jump to content

Amortizoare bmw f10


Silviu_ok

Recommended Posts

Buna Seara,am un bmw f 10 525d 122k si as dori sa schimb amortizoarele fata la recomandarea mecanicului care mi le-au testat pe banc si au rezultat ca cele de pe

Fata au 56% iar cele de pe spate 84%,ce parere aveti de amortizoarele sachs?

Este nevoie sa le schimb asa cum spune mecanicul?

Edited by Silviu_ok
Link to comment
Share on other sites

Daca ai EDC, din cate stiu doar OE (originale BMW) le gasesti. Dar ai ceva simptome de vrei sa le schimbi , sau doar ca zice aparatu ala si mecanicu ? De obicei se schimba cand telescopu este deteriorat/(curge) sau cand simti ca masina are balans si nu se mai comporta bine pe drum.
Link to comment
Share on other sites

Deoarece atunci cand trec peste opritor se aude un scartait,dar numai cand amortizorul face cursa completa,mi se pare un pic instabila atunci cand fac depasiri,are un mic balans sau mi se pare mie,nu stiu exact ce sa spun,masina am achizitionat-o acum un an de la mhs la 103k,precizez ca are jante pe 18,ar trebui sa fie mai stabila chiar daca este o masina grea
Link to comment
Share on other sites

La masinile pana in 2012 cele care au suspensie adaptiva,sunt 4 moduri:comfort,normal,sport,eco pro,cele dupa 2012 au comfort+,comfort,sport,eco pro,daca nu au modurile mentionate,se schimba decat raspunsul acceleratiei,se intareste directia si modul de schimbare al treptelor in cazul cutiei automate,de exemplu a mea are decat comfort,sport,eco pro,deci nu are suspensie adaptiva.

 

Un amortizor electronic costa 5000 lei nou,sunt doar pe original,daca iei o masina second hand cu suspensie adaptiva si ai buget pentru ele merita,eu personal nu as da 20000 lei ca sa schimb toate amortizoarele avand in vedere ca parcurg in jur de 15000 km pe an

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Salutari! As avea nevoie de ceva info in legatura cu schimbul de amortizoare. As vrea sa folosesc pe Bilsten (echipare oem din cate am inteles) dar as vrea sa stiu pe langa amortizor, ce altceva ar trebui sa schimb? La ce sa fiu atent in timpul schimbului?  Si un cost orientativ de la cei care au facut recent aceasta operatiune. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Schimba si flansele odata cu amortizoarele 😉 Pentru a le schimba au nevoie de o presa speciala, majoritatea mecanicilor au acea presa pentru a comprima arcul si a monta amortizorul. La masina mea F10 535xd un amortizor Sachs costa 1750 ron bucata + 140 ron flansa x2 = 3880 ron plus manopera 3-400 ron. NU stiu ce masina ai, dar sa te astepti la costuri de cateva mii de ron bune. 

Link to comment
Share on other sites

Mersi de raspuns. Am un F10 520d, amortizoare clasice. Mi-am asumat ca nu va fi ieftin dar cel mai important este sa fac totul cat mai bine. Desi exista suficiente serviceuri "dedicate" observ de fiecare data cat de slab pregatiti sunt, motiv pentru care caut informatii pe net. 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, WIN60 said:

Am avut kyb pe E60, au ținut 30.000 km.. nu le recomand. 
Mai bine Bilstein. 

Bilstein sunt mai fiabile decat Sachs. Dar Sachs sunt mai potrivite ca, comfort decat Bilstein. Ma refer la kit standard de fabrica, arcuri si amortizoare, nu avioane.. si alte combinatii.

Asta citind pareri din alte surse..

A, am Bilstein de peste 100k km.

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.