Jump to content

BMW E90 320d consum marit, merge infranat


Recommended Posts

Va salut.

Va cer niste sfaturi pentru un prieten care nu are cont pe forum.

320d 177cp, discuri si placute ATE schimbate acum 4000km.

Saptamana trecuta i s-a incins foarte tare roata stanga fata, a schimbat kit-ul de reparatie la etrier, roata merge/franeaza normal.

Problema este acum ca masina consuma cu 2-2,5 litri mai mult, cum ia piciorul de pe acceleratie se simte de parca ar face frana de motor.

Am condus si eu masina, se simte ca trage mai greu. Am ridicat masina pe elevator, rotile se invart relativ usor(nu 5-6 ture).

Nu are martori aprinsi in idrive.

Asteptam parerile voastre, multumiri anticipate!

Link to comment
Share on other sites

Aliniament s-a facut?

 

Daca turatia scade atat de repede, urca masina cu ambele roti din spate sus si trage de roti scoasa din viteza dar si in viteza.. o diferenta o sa fie sa nu fie prea mare. Tu nu ai BMW sa compari?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am avut o roata înfrântă din cauza etrierului fata stanga, posibil sa se fii stricat rulmentul?

Nu se strica rulmentul doar ca se poate scurge vaselina din el (adica ungerea lui!) si ca atare o sa ii scurteze viata foarte mult.

 

Depinde de cat de mult s-a incins roata/fuzeta si cat de mult s-a mers asa, evident. Unei roti blocate binisor de etrier nu ii trebuie deloc mult sa se incinga rau..

 

@six in line, in general un rulment huruie pentru ca apare un joc intre bile si camasile rulmentului datorata lipsei ungerii dar si degradarii dincolo de viata normala a rulmentului/garantie daca vrei..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Adica se infrana masina din cauza uleiului din cutie ?

Da , e posibil, cel mai mult a contribuit roata care mergea infranata, caldura excesiva se transmite pe calea aerului catre cutie si astfel afecteaza grav si uleiul.Doar inlocuirea uleiului e singura solutie pentru ca masina sa nu mai mearga infranata.Am mai invatat ceva nou. Oricum e bine de retinut.

La un Logan rulmentul de la o roata era ruginit rau la interior, huruia putin, iar roata era putin infranata

Dupa 30km de mers roata era fierbinte, etrierul era bun, asa ca...uite ca se poate.

Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.