Jump to content

BMW 535D E60- Pasiunea continua


darriusm

Recommended Posts

Faina masina...s.o stapanesti sanatos, daca faci trecera la NBT/CIC n.o sa iti para rau plus ca da un aer mai fresh la interior...CIC-ul a ajuns la un pret de ras si face toti banii...

 

Multumesc! Momentan sunt setat sa termin cu partea tehnica, apoi farurile si stopurile LCI. Singurele lucruri pentru care as avea nevoie de CIC, este spatiul de stocare si navigatia, pentru ca laserul la DVD din CCC-ul meu e stricat.

Edited by darriusm
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da, si pe mine ma mira postul lui.

Si eu am style 128, iar o janta pe spate am sudato pentru ca s-a fisurat putin pe interior buza. Sunt oem, stim cu totii cat de greu se gasesc style 128, 166, 172...ce ar trebui sa fac? Sa le arunc ? Merge foarte bine de vreo 30000km, culmea.

Vorbim de jante originale, nu panarame din "fier".

Edited by gaby_wmw
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da, si pe mine ma mira postul lui.

Si eu am style 128, iar o janta pe spate am sudato pentru ca s-a fisurat putin pe interior buza. Sunt oem, stim cu totii cat de greu se gasesc style 128, 166, 172...ce ar trebui sa fac? Sa le arunc ? Merge foarte bine de vreo 30000km, culmea.

Vorbim de jante originale, nu panarame din "fier".

In acelasi loc e si a mea. Nici nu am sudat-o inca si nici nu a pierdut aer, e foarte mica fisura, dar am observat-o.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

tare-n clanta esti tu...intelege ca pasiune nu inseamna o janta sudata, o piesa second..aia e carpeala.

exact ce faci tu.

daca vrei sa vezi cazanul meu, am topic pe forum :)

 

cu ocazia asta vad si eu cati useri au jantele sudate pe forum :)) (minusurile primite la postul meu de mai sus :)))

Edited by Alex_wly
  • Like 2
  • Downvote 11
Link to comment
Share on other sites

Nu e masina de show, e masina de zi cu zi si o fisura de cativa mm nu inseamna o janta sparta. Pune 19” pe E90 sa vedem cat de mult iti permiti sa schimbi cate o janta care nu prea se gaseste. Imi pare rau pentru titlul topicului, dar sa fii pasionat de o marca sau de automobile nu inseamna ca trebuie sa ai o masina țiplĂŁ. Inseamna sa ai o masina mai intretinuta peste media in care se intretine o masina cu care iti faci doar treaba. Respect parerea ta, si mie mi-ar fi placut sa nu se fi fisurat si sa spun ca nu am o “tiganie” de sudura, de carpeala( cum ii spui tu, dar pe care inca nu o am), dar uite ca se mai intampla si asta nu inseamna ca nu ma face pasionat sau masina nu e de pasionat sau ca trebuie sa schimb titlul topicului pentru ceva care a inceput in familie. Nu vreau sa continui acest subiect pentru ca nu vreau sa incep sa jignesc pe nimeni, dar te rog spune-mi, tot ce ai pus tu masina, sunt doar piese noi?
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Si ar trebui sa aruncam niste jante ca valoreaza 1000E pentru o sudura de 1cm ?

Scuza-ma, dar esti foarte prost. Exagerat de prost.

 

Nu inteleg de unde vii cu limbaju asta dar nu cred ca rezisti mult pe aici...

 

ON: Cutia de viteze este cea cu care a venit masina de la inceput sau a fost schimbata ulterior? Intreb pentru ca mai am un prieten cu un E60 LCI 530d si are cutia originala la 400k km si schimba perfect si sunt foarte curios daca si la tine e aceasi poveste :D....

Edited by ckh
  • Like 3
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Da...doar piese noi.

Jigneste cat vrei :)

O sa te faca si mai pasionat.

Ai deschis topic de prezentare, mi-am spus parerea...daca vrei doar laude...uite ca nu se poate

Nu jignesc pe nimeni, nu asta e scopul topicului. L-am facut pentru ca urmaresc comunitatea aceasta de mult timp si eram nerabdator sa fac cumva parte din ea prin sectiunea Masina mea. Nu vreau doar laude, accept orice critica si la randul meu mi-am spus si eu parerea despre ea. Cum am mentionat si mai sus, ti-o respect. Crede-ma, am cautat jumatate de an Style 166 si am avut norocul de a le prinde la vanzare pe ale colegului Dragos, probabil lumea de pe aici stie jantele. Daca voiam sa vorbesc urat, sa aduc jigniri, injurii si asa mai departe, ma duceam cu turma de pe farcebook, unde e la ordinea zilei ca fiecare sa arate cat de destept si superior fata de altii si sa puna postari cu masina de genul “Buna dimineata!”. Nu m-am ofuscat si pot sa te asigur ca daca gaseam un set de jante noi si aveam posibilitatea de a le transporta in tara le luam. Mie doar mi s-a parut ca acel comentariu adus de tine era nefondat, mai ales ca am tinut sa scriu o poveste de introducere, nu doar o prezentare banala. Am inteles ideea ta, pentru tine nu sunt un pasionat pentru ca am o fisura mica, e ok, pentru ca nu degeaba am achizitionat inca doua jante in coditie buna din punct de vedere al structurii( da si alea sunt sh, dar prefer sa le iau asa decat sa dau banii pe niste replici sau jante aftermarket pentru ca eu vreau sa urmez cat se poate calea OEM/ OE)..

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ON: Cutia de viteze este cea cu care a venit masina de la inceput sau a fost schimbata ulterior? Intreb pentru ca mai am un prieten cu un E60 LCI 530d si are cutia originala la 400k km si schimba perfect si sunt foarte curios daca si la tine e aceasi poveste :D....

Nu stiu cum sa explic mai concret, cutia a avut mai multe faze, a fost facut schimbul de ulei regulat, au fost schimbate convertizoare, mecanisme interioare, dar mereu a ramas aceiasi “carcasa”. Am uitat sa precizez in postul anterior ca problema din ultimele luni era de la pompa, nu stiu cum de, dar s-a destrans un surub. Exact acum un an au fost schimbate mai multe piese din interiorul cutiei, cu piese noi, nu mai stiu exact care dintre ele. Era foarte greu de inteles, cum a cedat dupa un an, asa ca am trimis convertizorul la Arad la verificat si mi-au spus ca e bun. Intre timp s-a desfacut cutia si ce sa vezi, era pompa de vina. In sarcina si uneori in zona de cuplu, avea acel tremurat, la schimbul din 2 in 3, trebuia sa o accelerez putin sa schimbe. Ciudat era ca, in momentul in care ii dadeam kickdown, mergea perfect. Daca o acceleram putin de la 100 in sus, incepea sa tremure toata masina puternic, dar scurt, o secunda, doua. Sper ca nu o sa mai am probleme cu ea.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.