Jump to content

Husa din piele - Volan sport M (E90)


Adi007

Recommended Posts

Cea din poza nu este husa, ci este volanul tapitat.

 

Poti face asta si in Romania:

 

IMG_2139.jpg

 

Stiu ce este, am numit-o eu gresit. Se cere 150 lei in Romania numai manopera (150 manopera si 100 costa acea bucata de piele) pentru asa ceva (am mai facut cu ceva timp in urma). Acea "imbracaminte" vine deja cu cusaturi, trebuie doar sa treci un al 3-lea fir de ata prin cele 2 cusaturi deja facute, iar acest lucru nu prea merita 150 de lei.

 

Pe mine ma intereseaza unde pot gasi sa cumpar si sa o pun eu pe volan.

Edited by Adi007
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Salut, va rog daca stie cineva unde pot comanda online (in Romania) o husa din piele ca cea de aici:

https://www.aliexpress.com/item/Black-Leather-Hand-stitched-Car-Steering-Wheel-Cover-for-BMW-E90-325i-free-shipping/32332567451.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.270.lyFUTk

 

Livrarea de la chinezi este mult prea lenta...

 

Pana gasesti pe cineva sa iti faca treaba corect si la un pret decent iti ajunge cea din China

 

A.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

ca cea de pe aliexpress am luat eu una pentru focus 2 si arata surprinzator de bine

se monteaza ca cea originala, adica se strange cu ac si ata

dureaza 3-4 ore in functie de pricepere

daca se da volanul jos, probabil se face ceva mai repede.

3a546bba18d36fe2ec083e5e2d8e71d9.jpg

 

1d4b785e1ebd9edc9fbecfa0260bb699.jpg

 

la final s-a asezat bine, au disparut cutele

are mici imperfectiuni la prindere in partea din spate in dreptul bratelor

Edited by dismalskin
Link to comment
Share on other sites

Pana gasesti pe cineva sa iti faca treaba corect si la un pret decent iti ajunge cea din China

 

A.

 

Dupa cateva zile bune de cautat, am ajuns cam la aceeasi concluzie...

 

Si oare aia de chinezi cum o pui ?! nu trebuie desfacut volanul si cusuta cumva, ca asa pe masina nu stiu daca ai pozitie buna sa o pui ca lumea.

 

Se desfac suruburile din spatele volanului ca sa iasa aribag-ul, apoi se desface surubul din interiorul volanului pe centru (dupa ce s-a scos airbag-ul, surubul este sub el) si volanul o sa se desprinda.

Imbracamintea aia e facuta pe modelul volanului si are cusaturile deja facute, doar trebuie trecut un al 3-lea fir de ata prin buclele celorlaltor 2 fire deja cusute pe husa.

 

Salutare,

 

ca cea de pe aliexpress am luat eu una pentru focus 2 si arata surprinzator de bine

se monteaza ca cea originala, adica se strange cu ac si ata

dureaza 3-4 ore in functie de pricepere

daca se da volanul jos, probabil se face ceva mai repede.

3a546bba18d36fe2ec083e5e2d8e71d9.jpg

 

1d4b785e1ebd9edc9fbecfa0260bb699.jpg

 

la final s-a asezat bine, au disparut cutele

are mici imperfectiuni la prindere in partea din spate in dreptul bratelor

 

Imperfectiuni pentru ca e gresit facuta imbracamintea aia, sau pentru ca asa ai reusit s-o montezi?

Link to comment
Share on other sites

imperfectiune este din faptul ca pe spatele bratelor nu mai este cusuta si este doar cu adeziv (la fel ca cea originala de fapt)

Nu este o husa (sau nu in sensul clasic)

arata exact o pielea montata din fabrica, iar la finalizare, nu iti dai seama ca este husa, arata ca un volan imbracat in piele

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Adevarat, nu se poate compara cu originalul, numai ca originalul meu era uzat foarte mult.

Ce vreau eu sa zic e ca asa cum arata acum ce am pus eu, arata si cele facute cu 250 lei la retapitari, poate doar putin mai bine prinsa, ca totusi eu am facut asta prima data.

La aspect e ok, la caitate e cam atat cat am platit. A durat 4 ore sa il pun, am zis sa scriu informatiile astea ca poate mai e cineva curios.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.