Jump to content

Claxon F30 cand merge cand nu merge


Recommended Posts

Salutare!

 

E vorba de un F30 din 2013 320d cutie automata.

De curand am constatat ca al meu claxon cateodata merge, cateodata nu. Nu obisnuiesc sa-l folosesc, insa atunci cand chiar e o situatie neprevazuta si fix atunci nu merge, este foarte frustrant!

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema sau ma poate ajuta cineva din Bucuresti?

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare!

 

E vorba de un F30 din 2013 320d cutie automata.

De curand am constatat ca al meu claxon cateodata merge, cateodata nu. Nu obisnuiesc sa-l folosesc, insa atunci cand chiar e o situatie neprevazuta si fix atunci nu merge, este foarte frustrant!

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema sau ma poate ajuta cineva din Bucuresti?

 

Multumesc anticipat!

Ai rezolvat ceva... aceiaĂâ˘i problema am si eu...mersi

 

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pai la cat de mult folositi claxoanele in Bucuresti, e normal sa se arda! AColo claxoneaza oamenii chiar daca sunt primii la semafor :D Acum trecand la subiect, cred ca trebuiesc verificate contactele si vazut daca nu e vreun fir sau ceva si altfel inlocuit. Eventual poti ruga un coleg sa ti-l imprumute pe al lui sa vezi daca e de vina claxonul in sine sau vreun circuit electric. SPor la treaba! Edited by six in line
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salutare!

 

Se pare ca trebuie inlocuita cu totul aceasta intreaga piesa cu codurile de mai jos pentru ca cele mai mari sanse sunt ca banda de fie sa fie intrerupta pe undeva:

61319253746 produsa pana pe 27/10/2014

sau

61319351140 produs incepand din 30/04/2014

 

Daca stiti vreun centru de dezmembrari ok sau cineva care dezmembreaza F30, m-ar ajuta mult.

 

Numai bine!

 

post-63784-0-49084300-1548683186_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Se pare ca trebuie inlocuita cu totul aceasta intreaga piesa cu codurile de mai jos pentru ca cele mai mari sanse sunt ca banda de fie sa fie intrerupta pe undeva:

61319253746 produsa pana pe 27/10/2014

sau

61319351140 produs incepand din 30/04/2014

 

Daca stiti vreun centru de dezmembrari ok sau cineva care dezmembreaza F30, m-ar ajuta mult.

 

Numai bine!

 

post-63784-0-49084300-1548683186_thumb.jpg

 

Dar nu mai bine te duci tu si vezi ce nu merge ca sa nu cumperi piese aiurea?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar nu mai bine te duci tu si vezi ce nu merge ca sa nu cumperi piese aiurea?

Salut! Asta vreau si eu sa fac; am fost la Service Scream (Tezparii) BMW, au pus calculatorul pe masina si recomandarea a fost sa schimb intreaga piesa si nu s-au uitat efectiv la piesa ca sunt siguri ca trebuie schimbata cu totul. Am mai vorbit cu un electrician care mi-a spus ca daca claxonul merge intermitent cu rotitul volanului clar trebuie schimbata banda cu fire care vine cu tot cu intreaga piesa din poza.

 

Tare as vrea sa se uite cineva la volan, deci orice recomandare de electrician bun din Bucuresti , m-ar ajuta mult.

 

P.S: am incercat de doua ori sa scriu S e r v i ce T e a m B M W dar transforma automat in Service Scream (Tezparii) BMW - not my fault :)

Edited by CaraMarin
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Asta vreau si eu sa fac; am fost la Service Scream (Tezparii) BMW, au pus calculatorul pe masina si recomandarea a fost sa schimb intreaga piesa si nu s-au uitat efectiv la piesa ca sunt siguri ca trebuie schimbata cu totul. Am mai vorbit cu un electrician care mi-a spus ca daca claxonul merge intermitent cu rotitul volanului clar trebuie schimbata banda cu fire care vine cu tot cu intreaga piesa din poza.

 

Tare as vrea sa se uite cineva la volan, deci orice recomandare de electrician bun din Bucuresti , m-ar ajuta mult.

 

P.S: am incercat de doua ori sa scriu S e r v i ce T e a m B M W dar transforma automat in Service Scream (Tezparii) BMW - not my fault :)

 

Pai abia acum ai venit si cu informatia asta "claxonul merge intermitent cu rotitul volanului", ceea ce probabil duce la verificarea panglicii. Trebuie sa stii ca este foarte scumpa, defapt nu se gaseste doar panglica, trebuie sa schimbi toata "spirala", asa o vei gasi pe olx. Uite codul unei "spirale" noi de F30 61319351146, care este vreo 2300 lei pe un site de piese originale.

 

Claxonul este format din doua trompete, una de "joase" si alta de "inalte", una e pe stanga, alta e pe dreapta, oricum sunt undeva prin spatele rotilor. Daca ai mai intrat cu masina prin apa poate le-ai udat si or fi corodat, merita incercat.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salutare!

 

Pana la urma am inlocuit intreaga piesa cu tot cu banda de fire din rola si cu cele doua brate stanga-dreapta pentru semnalizare si stergatoare; cod piesa 61319351140

Banda cu fire din rola volanului era defecta si se pare sa alta solutie de reparatie a ei nu exista.

Initial am comandat intreaga piesa la bmwoe.ro care s-au dovedit a fi super tepari pentru ca nu am mai auzit de la ei nimic si ulterior au inchis si site-ul, apoi am comandat-o de la autopieseonline24.ro De montajul piesei s-a ocupat neo_andersson caruia ii multumesc frumos inca o data!

 

Numai bine!

 

Ai rezolvat ceva... aceiaČi problema am si eu...mersi

 

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Edited by CaraMarin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.