Jump to content

520 diesel cutie automata - ĂŽntrerupe ĂŽn mers


Recommended Posts

Salut! Postez ĂŽn numele unui prieten. A achiziționat un 520 diesel cutie automata din 2008 de câteva luni. Mașina merge bine cu o singura exceptie: ĂŽn mers, când vitezele trec ĂŽn treapta superioara, imediat mașina parcĂŁ se ĂŽneacĂŁ, parcĂŁ ĂŽntrerupe. Da mici rateuri/suturi, ca un lag de o fracțiune de secunda, dar succesiv. Când o schimba pe modul sport, problema dispare și mașina merge impecabil.

Un mecanic i-a zis ca trebuie schimbata cutia, altfel risca sa rãmânã În drum cât de curând.

Nu-s meseriaș ĂŽn probleme tehnice, dar ĂŽnclin mai degrabĂŁ spre ceva senzori, parte electrica sau de soft.

Ăn 3 sĂŁptĂŁmâni plecam la pescuit, o cĂŁlĂŁtorie mai lunga și n-am vrea sa ramanem cu masina-n drum.

Ănainte de a o baga intr-un service BMW și a pierde o gramada de bani, as dori sa ascult și pĂŁrerile voastre.

Orice pĂŁrere sau sfat pertinent sunt apreciate.

Link to comment
Share on other sites

Salut,scrie locatia la profil.

Legat de masina e important sa-i fi facut schimbul de ulei+filtru+baie(daca este cazul) si resetat adaptarile.

Iar daca a facut asta ramane sa verifice nivelul de ulei din cutie.

Edited by 9iuli
Link to comment
Share on other sites

Mecanicul ala minune are idee cat costa o cutie ca aia? :))) Cum spune colegul mai sus, ulei+filtru+resetat adaptarile si mai vedeti dupa. Uleiul oricum trebuia schimbat la un moment dat. Daca gasesti un service cinstit poate sa o rezolve relativ ieftin.
Link to comment
Share on other sites

Scuze, am trecut locatia, doar ca dimineata am creat contul de pe mobil si n-am vazut. A cumparat masina de la alt roman care se jura ca a facut toate schimburile la timp. Despre mecanic i-am zis si eu acelasi lucru, prea rapid si prea dupa ochi i-a dat diagnosticul. Vreau doar o confirmare de la cei mai avizati, daca merge perfect pe modul sport si face figuri doar pe normal, n-are cum sa fie dusa cutia, nu? O cutie defecta s-ar comporta la fel pe ambele moduri, eu asa cred.

La ce va referiti cand ziceti ulei+baie? Sa demonteze cutia complet?

Multam pentru sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Face asa si cand o franezi si o lasi sa mearga singura din relanti? Daca simti socuri posibil sa ai ceva probleme la convertizorul de cuplu. Se simte un comportament diferit al cutiei cand schimba in turatii mai mari (in modul sport) decat in mod normal.

 

Pentru schimbul de ulei al cutiei se schimba si baia de ulei a ei, care contine filtrul de ulei. Nu se deomnteaza cutia, doar baia (capacul ei).

Link to comment
Share on other sites

In Romania cand ajungi? Eu as merge la un centru ZF daca exista pe acolo pentru o constatare. Orice ai face schimba mecanicul, ca e evident ca habar n-are despre ce vorbeste. Daca a facut schimburile la timp nu inseamna ca a schimbat si uleiul din cutie, majoritatea il schimba cand incep sa apara probleme sau daca trece masina de 150-200k km. Nici eu daca mi-as lua masina noua nu i-as schimba uleiul dupa 100k km degeaba, mai ales daca as sti ca o vand dupa. Edited by All
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pentru sfaturi! O sa-i schimbam uleiul și filtru zilele astea, sper sa se rezolve situația. Ăn țarĂŁ nu ajungem anul ĂŁsta, tre sa-i dam de cap aici.

Ce uleiuri și mĂŁrci de filtre recomandați? Sau mai bine zis de care sĂŁ se fereascĂŁ?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca poti sa te uiti cat costa uleiul original ZF/BMW, daca ai noroc gasesti sub 250 euro tot uleiul necesar (~6 litri parca, depinde ce procedeu folosesti. Din cate am inteles e mai sigur sa nu il inlocuiesti pe tot, o sa ramana o parte din uleiul vechi in convertizor). Cati km are masina, de curiozitate?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.