Jump to content

Achizitionare masina din Germania


ERR

Recommended Posts

Salutare,

 

Holbandu-ma zilele trecute pe autoscout24 in speranta de a-mi gasi o masina la un pret decent si care sa fie pe gustul meu, am gasit un e46 320cd 2004 (Coupe) cu 180000km la pretul de 3000 euro, fix ceea ce imi doream, bugetul fiind de 4000 de euro cu tot cu deplasarea mea in germania + intoarcerea cu masina pe roti. Masina in poze se prezinta foarte bine, pare foarte bine intretinuta, cu jante de 18, interior M, piele etc. Contactez vanzatorul iar el imi confirma tot ceea ce am vazut ba chiar mai multe, hmm, pare foarte tenant. Am intrebat-o de ce o vinde la pretul ala (destul de mic zic eu, ptr ce ofera) si de ce doar 180k km, ceea ce mi se pare extrem de putin avand in vedere ca masina a fost rulata in Germania si are 13 ani vechime, nu am primit un raspuns concret la intrebarile mele iar ce mi-a raspuns ea a fost ceva de genul:

 

(Tradus din germana in romana cu google translate, am mai corectat eu pe ici pe colo)

 

"Buna Ziua,

 

Multumesc prentru intrebari.

Eu si familia mea locuim in Brest, Franta

Sotul meu a trait si lucrat in Germania. Din pacate, el a decedat intr-un accident rutier pe 24 oct. 2015, de aceea vand masina, deoarece imi aminteste de el. El a fost primul proprietar si acum eu sunt al doilea. Am preluat masina din Germania si am adus-o in Franta. Masina este trecuta pe numele meu in Germania, are TUV valabil pana in 2018, are eticheta ecologica, 8 anvelope in stare foarte buna care sunt incluse in pret. Masina a fost cumparata de noua, ea este intr-o stare foarte buna atat estetic cat si tehnic, nu a avut niciodata vre-un accident, nu are rugina, indoiri sau zgarieturi si a fost tinuta in mare parte in garaj. Toate inspectiile au fost facute la un dealer local astfel incat carnetul de verificare a masinii este mentinut la zi. Schimbarea uleiului a fost efectuata in mod regulat. Este un vehicul pentru nefumatori, animalele nu au fost permise in el bla bla bla..."

 

Ideea e ca nu a fost de acord sa ne intalnim undeva in Germania (Stuttgart) ca sa o vad, tine sa vin in Strasbourg, Franta (undeva la granita) sa o vad, ceea ce mi se pare putin suspect, masina avand actele pe Germania. Acum va intreb pe voi, care probabil sunteti mai informati iar unii posibil sa au trecut prin asa ceva.. vi se pare ceva in neregula cu ce a spus ea, e ok sa ma duc in Franta sa cumpar o masina care are acte de Germania? Precizez sa abia am luat permisul si sunt complet strain de tot ce tine cumpararea unei masini, mai ales din tari straine, bineinteles, nu ma duc singur, ma duc cu cineva care sa o si conduca pana in Romania. Doresc sa plec vineri, deci astept parerile voastre inainte de a pleca (sau nu) la drum.

 

Multumesc frumos!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Holbandu-ma zilele trecute pe autoscout24 in speranta de a-mi gasi o masina la un pret decent si care sa fie pe gustul meu, am gasit un e46 320cd 2004 (Coupe) cu 180000km la pretul de 3000 euro, fix ceea ce imi doream, bugetul fiind de 4000 de euro cu tot cu deplasarea mea in germania + intoarcerea cu masina pe roti. Masina in poze se prezinta foarte bine, pare foarte bine intretinuta, cu jante de 18, interior M, piele etc. Contactez vanzatorul iar el imi confirma tot ceea ce am vazut ba chiar mai multe, hmm, pare foarte tenant. Am intrebat-o de ce o vinde la pretul ala (destul de mic zic eu, ptr ce ofera) si de ce doar 180k km, ceea ce mi se pare extrem de putin avand in vedere ca masina a fost rulata in Germania si are 13 ani vechime, nu am primit un raspuns concret la intrebarile mele iar ce mi-a raspuns ea a fost ceva de genul:

 

(Tradus din germana in romana cu google translate, am mai corectat eu pe ici pe colo)

 

"Buna Ziua,

 

Multumesc prentru intrebari.

Eu si familia mea locuim in Brest, Franta

Sotul meu a trait si lucrat in Germania. Din pacate, el a decedat intr-un accident rutier pe 24 oct. 2015, de aceea vand masina, deoarece imi aminteste de el. El a fost primul proprietar si acum eu sunt al doilea. Am preluat masina din Germania si am adus-o in Franta. Masina este trecuta pe numele meu in Germania, are TUV valabil pana in 2018, are eticheta ecologica, 8 anvelope in stare foarte buna care sunt incluse in pret. Masina a fost cumparata de noua, ea este intr-o stare foarte buna atat estetic cat si tehnic, nu a avut niciodata vre-un accident, nu are rugina, indoiri sau zgarieturi si a fost tinuta in mare parte in garaj. Toate inspectiile au fost facute la un dealer local astfel incat carnetul de verificare a masinii este mentinut la zi. Schimbarea uleiului a fost efectuata in mod regulat. Este un vehicul pentru nefumatori, animalele nu au fost permise in el bla bla bla..."

 

Ideea e ca nu a fost de acord sa ne intalnim undeva in Germania (Stuttgart) ca sa o vad, tine sa vin in Strasbourg, Franta (undeva la granita) sa o vad, ceea ce mi se pare putin suspect, masina avand actele pe Germania. Acum va intreb pe voi, care probabil sunteti mai informati iar unii posibil sa au trecut prin asa ceva.. vi se pare ceva in neregula cu ce a spus ea, e ok sa ma duc in Franta sa cumpar o masina care are acte de Germania? Precizez sa abia am luat permisul si sunt complet strain de tot ce tine cumpararea unei masini, mai ales din tari straine, bineinteles, nu ma duc singur, ma duc cu cineva care sa o si conduca pana in Romania. Doresc sa plec vineri, deci astept parerile voastre inainte de a pleca (sau nu) la drum.

 

Multumesc frumos!

 

Adica in 2017 inca mai exista asa infractori si oameni care sa puna botul la asa ceva?:))) Nu te supara pe mine, dar tie unul ce ti se pare dubios, asa dupa parerea ta?

Asta e manevra de care eu stiam ca se facea acum 10 ani, pe cuvantul meu daca ma gandeam ca inca se mai practica.

Link to comment
Share on other sites

Am intalnit si eu o frauda de genul asta. Povestea era asemanatoare...masina postata pe autovit.ro (Audi TT), sotul murise, sotia vorbea doar prin mesaje cu scuza ca e prin nu stiu ce sat din nu stiu ce tara unde are grija de un batran etc. Propunerea era sa pun nu stiu cum banii la Western Union ca sa aiba garantia ca nu vine in tara degeaba sa facem tranzactia (se presupunea ca masina e tinuta in garaj la fosta ei casa) si tot asa.

 

P.S: sfatul meu e sa nu iti cumperi e46 320d...sunt destul de vechi si iti asumi niste riscuri enorme. Chiar si daca gasesti in bugetul asta o masina similara (pret/dotari/nr de km) tot o sa iti pice toata articulatia cand ajungi cu ea in Romania, turbina nu stii cat te tine, injectoarele la fel etc. E46 nu mi se pare o investitie rationala, oricum o dai o sa cheltui foarte multi bani si nu cred ca o sa iti convina sa dai 3000 euro si in urmatorii 2 ani sa repari la ea de inca 2000 euro. Eu am avut doua e46, am foarte multi prieteni cu e46, am citit si multe cazuri de pe forum...nu prea ai cum sa iesi ok din afacerea asta. Sunt masini vechi si rulate foarte mult. Si in Germania exista tot felul de oameni dubiosi care vand masini cu km dati inapoi si sansele sa gasesti un 320d putin rulat in banii astia sunt minime. Majoritatea au peste 350 000km si gandeste-te ca si varsta isi face simtita prezenta... Iar daca vei gasi una rulata cu adevarat putin, va costa mult si tot vei avea probleme. Iar daca vei vrea sa o vinzi in Romania o sa pierzi la revanzare enorm, ca la noi majoritatea nu inteleg notiunea de "istoric de intretinere" si se uita dupa toate rupturile de masini.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Adica in 2017 inca mai exista asa infractori si oameni care sa puna botul la asa ceva?:))) Nu te supara pe mine, dar tie unul ce ti se pare dubios, asa dupa parerea ta?

Asta e manevra de care eu stiam ca se facea acum 10 ani, pe cuvantul meu daca ma gandeam ca inca se mai practica.

 

Eu nu i-as cataloga infractori ci escroci care profita de naivitatea oamenilor. Eu am tot respectul pentru ei, contribuie intr-un fel la selectia naturala, ii lecuieste pe naivi, pe cei care cred ca exista ieftin si bun, chilipiruri, Mos Craciun, Alba ca Zapada, curve virgine, fecioara Maria, duhuri sfinte etc.

 

Unde e cerere e si oferta, daca exista naivi exista si escroci.

Edited by djtaotao
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea era sa-mi caut 5-6 masini cam in aceeasi zona, nu ma duceam special pentru masina aia. Ma intalneam cu ea, vedeam masina (daca exista), o testam o duceam la un service autorizat, verificam actele, iar daca totul era ok, bateam palma, daca nu, treceam la urmatoarele. Ma gandesc ca masina probabil o are, poate nu cum a descris-o ea, dar o are, altfel nu cred ca se punea problema sa ne intalnim, imi spunea sa-i trimit bani in avans si aia era, nu? Nu sunt naiv nici pe departe, doar incerc sa profit de o oportunitate, nu cred ca am nimic de pierdut, banii oricum nu sa-i tin la mine, am pe cineva care locuieste in zona.
Link to comment
Share on other sites

Pai cum sa dau peste 4000 de euro pe un e46 318i cand pot sa iau altceva mai bun cu banii aia.

 

Impozitul+ asigurarea la un 330i trec de 3000 de lei pe an, cum iti imaginezi ca o sa isi permita omul sa plateasca atat? Si pe langa asta consumul la motoarele in 6 cilindri de pe e46 este foarte mare. Oricum si 318i daca isi cumpara tot o sa il rupa intretinerea daca are putin ghinion, dar asta e treaba lui :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Impozitul+ asigurarea la un 330i trec de 3000 de lei pe an, cum iti imaginezi ca o sa isi permita omul sa plateasca atat? Si pe langa asta consumul la motoarele in 6 cilindri de pe e46 este foarte mare. Oricum si 318i daca isi cumpara tot o sa il rupa intretinerea daca are putin ghinion, dar asta e treaba lui :rolleyes:

Pai eu am zis de 325i sau 330i ca sa nu isi mai bata capu cu intretinerea pt ca sunt mai fiabile decat 318i.. prefer sa platesc impozit mai mare si sa bag putin mai mult la pompa decat sa imi pierd timpul prin service-uri.. si apropo de consum eu am un 330xi si am consum combinat 12.5 si nu merg ca o bunicuta.. un 318i cat crezi ca o sa ii consume cu 1-2 litri mai putin ? Eu sunt de parere ca dupa ce isi ia 318i la 2-3 saptamani o sa vrea ceva mai puternic :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

318i este suficient pt drumurile noastre mai ales ca esti incepator,cu intretinerea stai linistit ca indiferent ce ai lua o sa mai bagi bani in ia,oricum nu este de speriat si poti gasi din dezmembrari piese ieftine cand stai mai prost cu bani.

La consum sta destul de bine zic eu,scoteam si 6,5 cu e46 in afara in Pitesti consuma 10-11 mers normal.

325i,330i o sa te indoaie la inpozit,asigurare, consum daca faci multi km,si in afara de motor costurile sunt asemanatoare cu oricare e46.

Vezi cateva masini sa iti faci o idee,sa ii faci neaparat o diagnoza ca multi magaresc becurile in bord, dupa o alegi pe cea mai intretinuta,km oricum toate au multi.

Verifica de rugina pe la puntea spate,vezi sa nu pape ulei in general pe la semeringuri supape si pierderi pe la diferite garnituri.in rest eu zic ca e46 este printre cele mai fiabile bmwuri dupa e39 :thumbsup:

Si daca este sa te ei dupa forumuri clar o sa iti iei bicicleta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca esti din Bucuresti si ai ceva de vizionat, as putea sa te ajut cu o diagnoza/asistenta in vederea cumpararii. Am avut deja doua e46 318i (coupe si sedan, ambele facelift) si am cam invatat ce probleme au :rolleyes: . Desigur, daca imi permite timpul in ziua respectiva.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

 

@All chiar mi-ai fi de foarte mare folos si as fi foarte recunoscator, maine posibil sa vad masina din primul anunt ptr ca e din Bucuresti si imi place cel mai mult cum arata. Asta se va intampla undeva pe la ora 20-20:30 in incinta CarbonSystems, acolo o sa am un tinichigiu care va verifica partea de caroserie, din pacate n-am gasit pe nimeni care sa cunoasca modelul asta si sa verifice partea de motor, ma gandeam sa o fac eu folosind tutorialele gasite aici pe forum..

Edited by ERR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.