Jump to content

Adaptor Prezon Antifurt


Recommended Posts

Salutare,

 

Am achizitionat un F25 din afara si am constatat, in tara, ca rotile sunt prevazute cu prezoane antifurt. Evident nu am si adapatorul. Am fost la reprezentanta BMW unde au estimat un cost intre 300 - 500 lei, functie de cat de dificila se dovedeste "extractia". Pur si simplu mi s-a parut mult. O eventuala comanda de adaptor nou se poate face doar impreuna cu alte 4 prezoane. Nu as merge nici la service/vulcanizari asa zis specializate, despre ale caror metode am citit ca zgirie sau pot distruge janta.

In fine, ideea e daca vreun coleg din Bucuresti dispune de un sistem identic, ma deplasez la respectivul pentru a scoate prezoanele antifurt (le voi inlocui cu prezoane normale).

Atasez mai jos o foto cu modelul de prezon de pe masina (cel de langa litera M), poate cineva il recunoaste.

Multumesc.

post-32441-0-97187200-1503484590_thumb.jpg

Edited by Hark
Link to comment
Share on other sites

La E90 acum 3 sau 4 ani a trebuit sa cumpar alt antifurt pt ca pe cel existent mi l-a rupt un gigi la o vulcanizare. M-a costat 100RON doar antifurtul la reprezentanta si fara sa-mi dea alte prezoane in plus. Pt E-uri cel putin, este o gama formata din vreo 32 de tipuri de antifurturi. Fiecare are un nr special. Vad ca la F-uri le-au schimbat, dar posibil ca-s mai multe modele, deci trebuie sa aibe un nr de identificare.
Link to comment
Share on other sites

Reprezentanta are toate cheile antifurt. Cel care se va ocupa trebuie doar sa ia la rand din trusa cheile pana gasestea pe cea potrivita tie. Nu vad de unde estimeaza ei 300-500 lei. Ori nu au inteles ce trebuie facut ori nu te-ai exprimat tu cum trebuie.

Atentie: daca situatia e altfel, ai fost la vreo vulcanizare unde s-a incercat deblocarea prezonului si s-a rupt cheia, s-ar putea sa dai de costuri apropiate cu ce ti-au spus ei, in cazul in care se rupe si cheia dealerului.

La BMW Filaret am trimis mai multe masini pentru scoaterea prezoanelor antifurt si la niciuna nu s-a pus problema costului de 300lei.

Link to comment
Share on other sites

Exact la BMW Filaret mi-au estimat acest deviz. Nu erau siguri daca dispun de cheia potrivita, iar cel de la receptie a precizat ca, indiferent cum merge treaba, ei factureaza minim 1 ora si jumatate interventia. In alta ordine de idei, prezoanele arata ok, nu am incercat nicaieri extragerea lor.

O sa incerc si la MHS Militari, poate identifica codul prezonului si pot comanda unul nou. La Filaret nici nu s-au obosit sa arunce un ochi la prezoane, ii interesa sa-mi dau acordul asupra sumei. In fine...

Link to comment
Share on other sites

Exact la BMW Filaret mi-au estimat acest deviz. Nu erau siguri daca dispun de cheia potrivita, iar cel de la receptie a precizat ca, indiferent cum merge treaba, ei factureaza minim 1 ora si jumatate interventia. In alta ordine de idei, prezoanele arata ok, nu am incercat nicaieri extragerea lor.

O sa incerc si la MHS Militari, poate identifica codul prezonului si pot comanda unul nou. La Filaret nici nu s-au obosit sa arunce un ochi la prezoane, ii interesa sa-mi dau acordul asupra sumei. In fine...

Asta e japca de Romania!!!

In vest reprezentantele BMW care vand si piese de schimb au un set special cu toate cheile antifurt intr-o cutie iar vanzatorul iese afara la masina si dupa ce ii prezinti documentul ca tu esti posesorul masinii el verifica toate cheile antifurt pe prezonul de pe masina si iti comanda cheia respectiva daca iti doresti.

 

E atat de simplu.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
La mine s-a rupt profilul de la cheia antifurt la vulcanizare unde mi-au spus ca se rup mereu . La service am aflat ca sunt penultima maina din oras cu antifurt , pentru ca se rup toate. In 5 minute cu o presa speciala mi-au extras cele 4 suruburi cu antifurt si mi-au pus altele noi normale .
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Chiar azi am fost la BMW Filaret pentru a comanda cheita de autifurt care s-a rupt. Mi-au spus ca nu se poate comanda cheita respectiva deoarece este modelul nou ( tip floare ). Mi-au spus ca pot comanda alta cheita cu 4 prezoane antifurt ( cost 270 lei ) doar ca prezoanele de pe masina trebuiesc extrase de ei in service si costul este undeva la 800 lei, acest cost depinzand de cat de dificila e extractia. Dupa o cearta cu ei am renuntat la desfacerea prezoanelor in reprezentanta deoarece mi se pare furt pe fata. Nu mi se pare normal sa nu pot comanda o piesa originala BMW (cheita si antifurturile din BMW sunt achizitionate).

 

Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Asta e japca de Romania!!!

In vest reprezentantele BMW care vand si piese de schimb au un set special cu toate cheile antifurt intr-o cutie iar vanzatorul iese afara la masina si dupa ce ii prezinti documentul ca tu esti posesorul masinii el verifica toate cheile antifurt pe prezonul de pe masina si iti comanda cheia respectiva daca iti doresti.

 

E atat de simplu.

 

Si in vest se comporta la fel, si mint la fel ca si aici ca nu au chei ca trebuie sa comande special un set si te costa 80€

Link to comment
Share on other sites

Am scris si pe alt topic, o solutie e o tubulara de 25 batuta peste prezonul antifurt si desfacut. Am patit-o intr-o sambata, n-avea cine ma ajuta asa ca am dat fuga la dedeman, am luat 4 capete de tubulara de 25, le-am batut cu grija peste fiecare prezon antifurt si le-am dat jos. Practic fortezi tubulara peste prezon.

 

O sa ziceti ca e tiganie, dar a functionat. 60 de lei si o ora de munca.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am rezolvat problema la un service de roti. Oamenii au fost super profi si costurile minime ( fata de reprezentanta ). Timpul de lucru a fost de aproximativ o ora pentru cele 4 prezoane cu antifurt. Am optat pentru inlocuirea prezoanelor cu antifurt cu prezoane normale.

 

Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.