Jump to content

Info anvelope F30


Atomykatt

Recommended Posts

Salutare,

 

Pentru sezonul de iarna ma gandeam sa incalt F30-ul din dotare cu niste anvelope 225/55R17. Jantele sunt de pe un X1, cele de tabla, ET34.

 

In mod normal ar trebui 225/50R17 (acum am 225/45R18), dar as vrea sa o inalt putin, si sa am talonul ceva mai mare.

 

Aveti idee daca risc sa frece pe undeva?

 

A.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu vorbesc de aspectul, legal, cunosc bine riscurile, dar si clientela statiilor mobile RAR.

 

Diferenta de garda e 1.25 cm, stiu ca nu e mult, dar alta solutie de a ridica putin masina doar pe perioada iernii nu stiu sa fie. Plus ca talonul putin mai mare va flexa mai usor.

 

Multumesc de info si sfaturi.

 

A.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am mai analizat ce ati spus, si optiunile, probabil voi merge pe 225/50. Acum as mai avea o intrebare. As vrea sa iau Nokian D4. Problema e ca nu gasesc pe dimensiunea asta decat varianta XL (extra load, cele ranforsate). Nu se produc si in versiune standard, cu peretii normali, fara ranforsare?

 

A avut cineva versiune de anvelopa XL? Cum se comporta comparativ cu cele RFT / nRFT?

 

A.

Link to comment
Share on other sites

Am mai analizat ce ati spus, si optiunile, probabil voi merge pe 225/50. Acum as mai avea o intrebare. As vrea sa iau Nokian D4. Problema e ca nu gasesc pe dimensiunea asta decat varianta XL (extra load, cele ranforsate). Nu se produc si in versiune standard, cu peretii normali, fara ranforsare?

 

A avut cineva versiune de anvelopa XL? Cum se comporta comparativ cu cele RFT / nRFT?

 

A.

Recomand Xl, sunt ceva mai rezistente la socuri: borduri, gropi samd.

Daca nu vrei XL poti lua WRA4 sau WR D3.

Eu de vara am XL.

Edited by enders
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

 

Am comandat in final NOKIAN WR D4 225/50/R17 98H XL. De acum asteptam zapada :no:

 

A.

 

Si eu am XL de vara si sunt ok.

Nu am inceput sa caut dar si mie imi trebuie in curand anvelope de iarna si tot la Nokian ma gandesc ca am mai avut si s-au comportat excelent.

Daca nu-s indiscret, pot sa te inteb de unde le-ai comandat?

Link to comment
Share on other sites

Ai PM, ca sa nu se considere reclama.

 

Pana acum relativ ok, am platit online ieri pe la 14:30-15:00, speram sa confirm comanda in aceeasi zi. M-au sunat azi dimineata, sa confirme ca au fost platite si le va prelua curierul ca maine sa ajunga in Bacau :thumbsup:

 

A.

Edited by Atomykatt
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu are legatura, dar decat sa deschid un nou topic pt. o intrebare....

 

Jantele de tabla de pe seria 1 f20 se potrivesc pe f30? Vreau sa imi iau un set pe R16 pt. iarna.

Pe ele au stantat asa: 7J X 16 H 2

 

Multumesc!

Nu stiu daca are relevanta dar eu am incercat niste jante de aliaj de pe un f20 si nu mi s-a potrivit in spate, loveau in etrier. In fata erau ok.

Deci daca e sa le iei incearca la roata din spate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.