Jump to content

Turbina probleme E60


Recommended Posts

 

Bine bro, schimba doar bujiile ca releul nu are nimic! (chiar nimic)

Plateste de doua ori manopera.

La ceea ce se numesti tu "releu" se ajunge aproape la fel de greu daca schimba doar bujiile sau doar "releul". E bagat ca si demarorul bine de tot unde e montat. ;)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

demonatatul turbinei+montatul la loc mi-a zis ca-mi ia 250 ron,reconditionarea turbinei undeva pana in 1000 ron cu garantie intre 6luni-1an fara limita de km.,bujiile beru din ce am vazut sunt undeva la 60-64 ron buc..Nu stiu cat mi-o mai cere ca sa-mi curete si galeria de admisie

Ma costa oleaca....mi-a trebuit biem double u :D

Spuneti-mi si mie va rog daca tot am ajuns la bujii,care sunt mai fiabile dintre beru si ngk?

Edited by bogdan.03
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multi folosesc beru pentru ca asa vin si pe original.

Releul de bujii la e60 m47n se schimba in max 5 min fara demontat galerii/ carenaje, etc. Atat mi-a luat mie sa-l schimb. Este pozitionat pe lateralul motorului si ai acces foarte usor la el si spatiu maricel de manevra.

Daca tot schimbi toate bujiile ar fi indicat sa schimbi si releul (250ron pe beru) ca sa stii ca la iarna n-o sa ai probleme si regenerarile se vor face normal.

Link to comment
Share on other sites

sper si eu din tot sufletul ca demontarea turbinei si galeriei +schimbatul bujiilor sa nu fie anevoioasa.Spun asta pt. ca am si un audi A6 2.5tdi AKN din 2001,si la ala ca sa ajungi de exemplu la pompa de injectie trebuie sa demontezi tot botul masinii...

Sper ca la BMW sa fie mai simpla demontarea ca la A6 in general vorbind..

Edited by bogdan.03
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest CosmaCosmin

am inteles deci prioritar ar fi bujiile ,curatarea galeriei de admisie si reconditionarea turbinei.Am observat si eu acum o sapt. ca nivelul de ulei era intre min si max,si am intrebat pe forum aici daca e ok nivelul,si cineva mi-a raspuns ca nu trebuie sa fie neaparat la maxim si pot sa stau fara probleme,dar se pare ca intre timp s-a mai dus nivelul.O sa cobor la masina sa-l verific.Daca masina o da pe ulei,inseamna ca pot s-o arunc....... :(

Daca in mai putin de 4000 km mi-a mancat nivelul de ulei de a ajuns la min...e pa...deja incepe sa mi se faca lehamite de masinile nemtesti.De abia acum inteleg eu dc unii nu vor sa mai auda de masini nemtesti...mai ales de masini de dupa anul 2000

Ma pis pe el de bmw.Cel de la care am cumparat masina acum 2 luni nu a vrut sa mi spuna deloc despre defecte ascunse posibile la aceasta masina,desi l-am rugat sa mi spuna si mie ca sa stiu la ce sa ma astept,dupa ce I-am dat banii...dar nu a vrut sa mi zica nimic, a zis ca lui ia mers f bine de 1 an de cand a adus o din Germania.

 

p.s.schimbul de ulei pe navigatie imi arata ca trebuie sa-l schimb peste 14000 km,este pe zona verde de OK

 

p.p.s a era sa uit mi-a zis electricianul ca pot sa merg cu masina dar sa nu depasesc 60-70 km/h ca sa nu o stric..si in afara nu in oras,asta pana o repar

 

vezi ca tepele nu sunt legale,

daca se gasesti o problema majora cu masina,

poti sa i-o pui in brate!

 

este o garantie de 1 an implicita pentru asemenea bunuri,

ai cumparat de la persoana juridica ?

Edited by CosmaCosmin
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 month later...
  • 7 months later...
Salut. Am si eu un 520 M47 si iam schimbat bujiile iam curatat EGR CLAPETU ,ADMISIA iam verificat actuatorul ca este electric si functioneaza totul pare ok dar masina nu are putere. Cand o accelerez furtunele care ar trebui sa se fie in presiune sta cateva secunde apoi se inmoaie. Am urmarit actuatorul si merge pe invers adica cand o accelerez in loc sa deschida variatia pentru a face presiune el o inchide si de asta am presiune doar cateva secunde. Pe tester nu mia dat nici o eroare doar mia zis baiatu ala ca turbina baga un pic mai mult decat trebuie si e posibil sa o limiteze este posibil asa ceva ? Si ce ar trebui sa mai verific ca nu mai stiu? Multumesc pentru orce fel de informatie.!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.