Jump to content

Sfat schimb ulei cutie automata F10 la ZF faur


SimionBaws

Recommended Posts

Salut,

 

Am citit cateva topicuri de schimb ulei cutie automata, si am vazut ca majoritatea recomanda service ZF faur. Asa ca mi-am facut programare pe saptamana viitoare.

Dupa cum era de asteptat, trebuie sa aduc masina seara, sa fie uleiul rece pentru a doua zi.

 

Intrebarea mea este: e necesar sa merg sa stau cu ochii pe ei? Cam cat dureaza operatiunea?

 

Am cerut explicit si o diagnoza la cutie, sa stiu eu ca-i totul in regula.

 

Merci

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu am cerut o diagnoza, preventiv, sa stiu ca e totul ok. Au zis ca e 180 ron diagnoza. Si m-au intrebat daca e varianta in 8 viteze inca odata la final, sa se asigure. Deci banuiesc ca au ceva pentru diagnoza, doar n-o fi asa dupa ureche.

 

Daca dureaza asa putin, cred ca merita sa merg acolo sa stau cu ei.

 

Deasemenea a zis ca a comandat 7L de ulei, deci banuiesc ca se schimba cat curge. Am citit toate parerile legat de acest fapt, si daca asa scrie in manual, de ce sa ma leg la cap daca nu ma doare, right?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea mea este: e necesar sa merg sa stau cu ochii pe ei? Cam cat dureaza operatiunea?

 

Am cerut explicit si o diagnoza la cutie, sa stiu eu ca-i totul in regula.

De la 7.30 pana pe la 10.30-11 am stat eu. Diagnoza pt ce? Are probleme cutia? Eu am facut la 120k km, imediat cum am adus masina din Germania. Foarte multumit dupa schimb...si acum la aproape 160k dupa 2 ani merge super cutia.

Sau poti face revizia si la alte serviceuri care au aparat din ala nou de iti schimba tot uleiul in cutie.

Link to comment
Share on other sites

De la 7.30 pana pe la 10.30-11 am stat eu. Diagnoza pt ce? Are probleme cutia? Eu am facut la 120k km, imediat cum am adus masina din Germania. Foarte multumit dupa schimb...si acum la aproape 160k dupa 2 ani merge super cutia.

Sau poti face revizia si la alte serviceuri care au aparat din ala nou de iti schimba tot uleiul in cutie.

La rece se cam simte cum schimba.

Din ce am citit majoritatea au scapat de problema asta dupa schimbul de ulei (si resetat adaptari) dar eu totusi vreau si o diagnoza, sa stiu ca nu e alta problema.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

In afara de ZF, pe unde ar mai fi ok?

 

Am vazut ca bimmer sau Service Scream (Tezparii) nu mai stiu care din ele au masinarie de aia care iti schimba tot uleiul. Dar stim pe aici povestile cu ei...

Oricum daca e ok cu masinaria, e ok de mers si la ei? Adica toata treaba e facuta de masinaria aia pana la urma...

 

Ciudat ca ZF nu pot reseta adaptarile, apropo e asa important?

 

Ce ati alege, clasic sau masinaria aia?

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

In afara de ZF, pe unde ar mai fi ok?

 

Am vazut ca bimmer sau Service Scream (Tezparii) nu mai stiu care din ele au masinarie de aia care iti schimba tot uleiul. Dar stim pe aici povestile cu ei...

Oricum daca e ok cu masinaria, e ok de mers si la ei? Adica toata treaba e facuta de masinaria aia pana la urma...

 

Ciudat ca ZF nu pot reseta adaptarile, apropo e asa important?

 

Ce ati alege, clasic sau masinaria aia?

Care sunt povestile cu ei? In mare..

Nu am avut timp sa rasfoiesc forumul

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Povestile sunt multiple ... nu cred ca exista service care sa aibe numai laude ... asa ca si cele doua service-uri au aprecieri pozitive dar si negative. Intotdeauna cele negative sunt accentuate mult mai mult decat cele pozitive.

Cele doua iti pot da sfaturi si solutii mult mai bune decat un service multi-marca.

Nu fac lobby pt nici unul, dar eu fost f.multumit se serviciile unuia dintre cele doua.

Link to comment
Share on other sites

Am citit si eu numai de rau despre bimmer, nu cred ca voi trece pe-acolo vreodata.

La Service Scream (Tezparii) am mai fost, singura mentiune e ca am fost cu un zgomot cand motorul e putin subturat si vibreaza, mi-au zis ca sunt tampoanele la motor, le-am schimbat (oem) si e la fel. Evacuarea e impecabila, totul ca nou. Mai ramane sa schimb tamponul la cutie probabil, altceva nu am ce.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

La Service Scream (Tezparii) am mai fost, singura mentiune e ca am fost cu un zgomot cand motorul e putin subturat si vibreaza, mi-au zis ca sunt tampoanele la motor, le-am schimbat (oem) si e la fel. Evacuarea e impecabila, totul ca nou. Mai ramane sa schimb tamponul la cutie probabil, altceva nu am ce.

 

Cat a fost manopera pentru schimbarea tampoanelor?

 

Cat despre cutia de viteze, sunt foarte multe post-uri. In unul din ele mi-am spus si eu experienta cu un service care se ocupa strict de cutii si nimic altceva :) Masina a facut 5k km de cand am schimbat si nu am avut nici o problema pana in momentul de fata.

Link to comment
Share on other sites

Povestile sunt multiple ... nu cred ca exista service care sa aibe numai laude ... asa ca si cele doua service-uri au aprecieri pozitive dar si negative. Intotdeauna cele negative sunt accentuate mult mai mult decat cele pozitive.

Cele doua iti pot da sfaturi si solutii mult mai bune decat un service multi-marca.

Nu fac lobby pt nici unul, dar eu fost f.multumit se serviciile unuia dintre cele doua.

Eu am facut la ei schimbul de ulei acum 2 saptamani.

Am lasat masina duminca seara la ei (dubioasa zona respectiva), in incinta, am lasat cheia la portar (era putin baut, dar un tip simpatic de altfel) si luni la 13.00 am fost la ei sa ridic masina.

Mi-au dat facturea, am rugat sa vina domnul ce s-a ocupat de masina sa imi spuna daca a intampinat probleme, a spus ca totul a fost in regula, ca nu erau erori.

Oamenii au parut in regula, totul a decurs decent. Pretul a fost de 1800-1900 lei, pe acolo.

Masina avea 109000km.

Per total, pot sa dau un aviz favorabil, masina a mers excelent de la inceput, desi m-au avertizat ca s-ar putea sa "scuture" primele sute de kilometrii, lucru care nu s-a intamplat.

Link to comment
Share on other sites

Cat a fost manopera pentru schimbarea tampoanelor?

 

Cat despre cutia de viteze, sunt foarte multe post-uri. In unul din ele mi-am spus si eu experienta cu un service care se ocupa strict de cutii si nimic altceva :) Masina a facut 5k km de cand am schimbat si nu am avut nici o problema pana in momentul de fata.

Din ce retin parca a fost 200 ron. Trebuie sa caut factura, dar sunt aproape sigur ca atat a costat.

 

De asta ma duc si eu la reprezentanta ZF. Consider ca la un service specializat cutii ZF e cel mai ok.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Confirm tot ce ai spus mai sus. La absolut toata lumea i-am recomandat. totul este original zf , profesionalism si te taxeaza fix pe cat ulei iti intra (difera de la masina la masina) nu 2400 lei pentru oricine ca la Tzeparii de exemplu (la unu haleste 400 lei in plus fata de zf la altul poate 600 lei in PLUS fata de zf care si ei halesc ceva logic doar nu fac caritate). Din punctul meu de vedere zf faur este singurul loc unde ar trebui schimbat uleiul in cutie in romania.(pentru cei care au cutii zf evident) Edited by ALINUL
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Fix o saptamana in urma:

 

Revizie motor: ulei OEM + toate filtrele (cu scriere in istoricul masinii)

Revizie cutie: ulei ZF + filtre

 

Service ales, Bimmer, pt prima data la ei (m-am intors la BMW dupa multi ani de Audi), foarte eficienti si comunicativi, nu am nimic de reprosat, foarte multumit.

 

Nu aveam nici un fel de problema cu masina, intra si cutia, asa ca nu pot vorbi despre imbunatatiri, totul ok.

  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.