BMWClub: Connected Drive - BMWClub

Jump to content

• 37 Pages +
  • « First
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Connected Drive servicii disponibile in RO

#421 User is offline   AnyIDYouLike 

• Începător
  • Group: Members

Posted 19 February 2019 - 22:43

Daca tot vreti sa dati replici, dincolo de experienta voastra, rating, pozitie in cadrul forumului, ego si chiar inainte sa fiti taiosi, cititi cu atentie si intelegeti ce vrea sa spuna utilizatorul in contextulul dat! Da, serviciile sunt jalnice in sensul care l-am aratat mai sus versus cat platesti pentru aceste optiuni si pentru abonamente! Ma refer strict la persoana mea, fiecare apreciaza cum vrea! Nu vad unde am revenit asupra consideratiei initiale “jalnice” in asa fel incat sa se citeze si sa mi se reproseze ca ma plangeam de calitate! Acum, Repet: NU am facut zeci de mutari! Din momentul in care am avut discutia telefonica in UK a inceput acel transfer AUTOMAT! Puteti intelege asta? Uite, as fi apreciat ca cineva sa comenteze cu privire la acel newsfeed in limba romana, dar ghici ce? Pauza! Este un caz izolat? Sau nornal? Se fac teste inainte de lansarea CD RO si eu am prins acel moment?
0

#422 User is offline   raduron10 

• Senior

Posted 19 February 2019 - 22:56

Eu mi-am facut cont direct pe alta tara, acum cateva luni si nu am avut vreodata vreo problema cu CD sau cu aplicatia de remote services.
Probabil mai sunt si altii ca mine, iar serviciile pe RO sunt incomplete nu inteleg ce e greu de inteles asta
0

#423 User is offline   AnyIDYouLike 

• Începător

Posted 20 February 2019 - 08:47

Uite, ca sa intelegeti...eu nu ma ating de masina sau de portal si nu am facut zeci de inregistrari si mutari...Cui trebuie sa ma plang pentru a inceta sa ma tot frece asa? Si mai ciudat este ca masina este inca in portalul UK dar cu facilitati restranse; nu mai am map`ul, nu mai am serviciile active si ce pot cumpara online, nu mai am newsfeed`ul, configuratorul de email, etc...

L.E. Si masina a disparut si din aplicatia CD de pe iOS, din portal a disparut istoricul service desi masina inca apare inregistrata, este agatata cumva acolo...Dar in schimb am email de la CD Romania ca masina a fost inregistrata si in portal nu apare!

Attached File(s)

This post has been edited by AnyIDYouLike: 20 February 2019 - 08:59

0

#424 User is offline   neo_andersson 

• Pasionat

Posted 20 February 2019 - 09:49

Daca nu stergeai VIN-ul din poza iti puteam spune pe ce tara este acum inregistrata masina ta pe serverul CD.....

Nimeni nu are probleme cu CD, doar tu, deci serviciile sunt "jalnice".
0

#425 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 20 February 2019 - 09:55

Deci daca eu am cont pe DE, se poate muta acum pe RO? Cum ?

#426 User is offline   neo_andersson 

• Pasionat

Posted 20 February 2019 - 09:57

View PostBala, on 20 February 2019 - 09:55, said:

Deci daca eu am cont pe DE, se poate muta acum pe RO? Cum ?

Ramai pe DE cel putin pana CD RO va avea toate serviciile functionale, nu e nici un avantaj sa fii pe RO, unele servicii nu sunt disponibile functie de regiune, DE are toate serviciile posibile, deci esti OK acolo, singura chestie e feed-ul de stiri in Germana dar nu cred ca stai sa citesti stiri de pe AFP in trafic.
0

#427 User is offline   AnyIDYouLike 

• Începător

Posted 20 February 2019 - 10:17

Acolo era numarul de inmatriculare, nu VIN-ul...Am trimis PM! Multumesc!
0

#428 User is offline   neo_andersson 

• Pasionat

Posted 20 February 2019 - 17:04

View PostAnyIDYouLike, on 20 February 2019 - 10:17, said:

Acolo era numarul de inmatriculare, nu VIN-ul...Am trimis PM! Multumesc!

Masina este pe UK si nu este adaugata pe nici un cont, ti-am trimis pe PM printscreen-uri cu statusul.
1

#429 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 20 February 2019 - 17:27

Ca sa nu mai deschid alt topic. Aveti idee cand va functiona remote 3D view si in alte tari, inafara de Germania? De cand am parasit Germania nu am mai reusit sa folosesc functia.
0

#430 User is offline   AnyIDYouLike 

• Începător

Posted 20 February 2019 - 17:59

View Postneo_andersson, on 20 February 2019 - 17:04, said:

Masina este pe UK si nu este adaugata pe nici un cont, ti-am trimis pe PM printscreen-uri cu statusul.

Multumesc pentru info! Am adaugat masina din nou pe UK, sunt curios cat o sa o tina iar sistemul inregistrata...
0

#431 User is offline   Tarabostes 

• Membru
  • Interests:Schi, MTB, Alpinism

Posted 20 February 2019 - 21:45

Nu-mi dau seama din afirmatiile facute mai sus...RTTI functioneaza si pentru masini inregistrate pe portalul CD.ro?
0

#432 User is offline   neo_andersson 

• Pasionat

Posted 21 February 2019 - 00:55

View PostTarabostes, on 20 February 2019 - 21:45, said:

Nu-mi dau seama din afirmatiile facute mai sus...RTTI functioneaza si pentru masini inregistrate pe portalul CD.ro?

RTTI functioneaza pentru toate masinile fabricate dupa 07/2012 daca sunt indeplinite simultan urmatoarele conditii:

- navigatia de pe masina este NBT sau EVO (sau variantele lor business SA606 HU_ENTRYNAV/2);
- masina este echipata din fabrica cu modul telematics TCB sau ATM;
- serviciul RTTI este activ (presupune ca masina este inregistrata pe un cont Connected Drive)***;
- hartile de navigatie sunt minim NEXT 2018-2, EVO 2018-4, sau variantele pentru HU_ENTRYNAV/2;
- ilevel-ul masinii este minim 18-11-5xx pentru masinile cu NBT/HU_ENTRYNAV si 18-05-5xx pentru cele cu EVO/HU_ENTRYNAV2;

*** toate masinile noi care au in optiuni 6AK - Connected Drive Services au 3 ani serviciile gratuite, dupa 3 ani se pot extinde contra cost pe un portal Connected Drive din orice tara din Europa mai putin cele adaugate la sfarsitul lui 2018 printre care si Romania. Pentru Romania, CD Store va fi disponibil pana la sfarsitul lunii Martie 2019 daca nu intervin alte intarzieri.
4

#433 User is offline   KKG 

• Nou venit
  • Pip

Posted 21 February 2019 - 06:16

Salut Neo,Cum pot afla ilevelul masinii?Multumesc
0

#434 User is offline   neo_andersson 

• Pasionat

Posted 21 February 2019 - 08:38

View PostKKG, on 21 February 2019 - 06:16, said:

Salut Neo,Cum pot afla ilevelul masinii?Multumesc

La o diagnoza, sau imi dai VIN-ul si vad ilevelul citit ultima data cand ai facut o diagnoza in reteaua de service BMW.
Daca ai facut update de ilevel la un service neautorizat si fara conexiune online cu BMW nu pot vedea ilevelul actual.
0

#435 User is offline   Catalin F15 

• Începător

Posted 21 February 2019 - 08:49

Observ ca informațiile de traffic flow RTTI sunt vizibile în aplicația de mobil Connected Drive (cea din magazinul DE) însă ele au dispărut din portalul CD accesibil prin web browser dintr-un PC. Poate cineva sa confirme ca asa stau lucrurile acum?
Din cate îmi amintesc RTTI era vizibil și în portal acum vreun an...
0

#436 User is offline   AnyIDYouLike 

• Începător

Posted 21 February 2019 - 11:59

Asa este, au disparut informatiile RTTI din portalul CD inca din weekend. Pe telefon se vede flow`ul in aplicatia CD...

This post has been edited by AnyIDYouLike: 21 February 2019 - 12:00

0

#437 User is offline   neo_andersson 

• Pasionat

Posted 21 February 2019 - 12:51

View PostCatalin F15, on 21 February 2019 - 08:49, said:

Observ ca informațiile de traffic flow RTTI sunt vizibile în aplicația de mobil Connected Drive (cea din magazinul DE) însă ele au dispărut din portalul CD accesibil prin web browser dintr-un PC. Poate cineva sa confirme ca asa stau lucrurile acum?
Din cate îmi amintesc RTTI era vizibil și în portal acum vreun an...

BMW a schimbat furnizorul de date RTTI, am pus un post acum cateva saptamani aici daca imi amintesc bine.
Asta e si motivul pentru care masinile au nevoie de update de ilevel, in versiunile mai vechi nu exista layerul specific TomTom in ADAS.
Momentan integrarea pe portalul web nu mai este functionala.

RTTI in masina este acum furnizat de TomTom, pe aplicatiile iOS/Android este inca Here dar se va trece in curand la TomTom iar pe portalul web va fi TomTom dar nu este inca integrat si nici prioritar.

This post has been edited by neo_andersson: 21 February 2019 - 12:52

2

#438 User is offline   KKG 

• Nou venit
  • Pip

Posted 21 February 2019 - 15:49

View Postneo_andersson, on 21 February 2019 - 08:38, said:

La o diagnoza, sau imi dai VIN-ul si vad ilevelul citit ultima data cand ai facut o diagnoza in reteaua de service BMW.
Daca ai facut update de ilevel la un service neautorizat si fara conexiune online cu BMW nu pot vedea ilevelul actual.

Multumesc mult pentru info.
Masina e fabricata in iunie 2018 si nu am facut nicio diagnoza in reteaua BMW, iar de update in service neautorizat nici vorba.
In aceste conditii, inteleg ca numai cu o diagnoza as putea afla acest ilevel.
0

#439 User is offline   Tarabostes 

• Membru
  • Interests:Schi, MTB, Alpinism

Posted 21 February 2019 - 17:50

View Postneo_andersson, on 21 February 2019 - 00:55, said:

RTTI functioneaza pentru toate masinile fabricate dupa 07/2012 daca sunt indeplinite simultan urmatoarele conditii:

- navigatia de pe masina este NBT sau EVO (sau variantele lor business SA606 HU_ENTRYNAV/2);
- masina este echipata din fabrica cu modul telematics TCB sau ATM;
- serviciul RTTI este activ (presupune ca masina este inregistrata pe un cont Connected Drive)***;
- hartile de navigatie sunt minim NEXT 2018-2, EVO 2018-4, sau variantele pentru HU_ENTRYNAV/2;
- ilevel-ul masinii este minim 18-11-5xx pentru masinile cu NBT/HU_ENTRYNAV si 18-05-5xx pentru cele cu EVO/HU_ENTRYNAV2;

*** toate masinile noi care au in optiuni 6AK - Connected Drive Services au 3 ani serviciile gratuite, dupa 3 ani se pot extinde contra cost pe un portal Connected Drive din orice tara din Europa mai putin cele adaugate la sfarsitul lui 2018 printre care si Romania. Pentru Romania, CD Store va fi disponibil pana la sfarsitul lunii Martie 2019 daca nu intervin alte intarzieri.

Am 6AK in optiuni, sunt in cei 3 ani de servicii gratuite, am facut update de harti la Bavaria la finele lunii noiembrie, prin urmare ar trebui sa fie o versiune actuala, am cont pe CoonectedDrive...insa la iLevel m-ai pierdut :(
0

#440 User is offline   neo_andersson 

• Pasionat

Posted 21 February 2019 - 18:19

View PostKKG, on 21 February 2019 - 15:49, said:

Multumesc mult pentru info.
Masina e fabricata in iunie 2018 si nu am facut nicio diagnoza in reteaua BMW, iar de update in service neautorizat nici vorba.
In aceste conditii, inteleg ca numai cu o diagnoza as putea afla acest ilevel.

Daca masina este fabricata in iunie are probabil ilevel 18-03-5xx deci ai nevoie de un update de ilevel in reteaua BMW.

Pentru a lamuri putin logica acestor ilevel-uri, BMW face 3 update-uri majore anual in martie, iulie si noiembrie si intre ele scoate doar patch-uri functie de necesitati. Nivelul de ilevel este destul de simplu de inteles, 18-07-5xx inseamna ilevel din iulie 2018, ultimele 3 cifre determina daca este un ilevel de baza sau un patch. Nivelul de baza intotdeauna se va termina cu cifra zero de ex 520, dupa care apar patch-urile 521,522, etc.

O masina cu ilevel 18-07-520 inseamna ca ori a fost fabricata in intervalul 15.07.2018 - 15.11.2018, ori a beneficiat de un update la reprezentanta in a doua jumatate a lunii iulie 2018.
4

Share this topic:

• 37 Pages +
  • « First
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic