BMWClub: Connected Drive - BMWClub

Jump to content

• 37 Pages +
  • « First
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Connected Drive servicii disponibile in RO

#521 User is offline   andrei_alin2000 

• Membru
  • Group: Members

Posted 11 March 2019 - 09:44

View PostCrysis21, on 11 March 2019 - 09:06, said:

Astazi am plecat din birou sa verifiic masina, deoarece aplicatia de CD imi arata ca am o usa deschisa si masina deblocata. Mi se parea ciudat, pentru ca nu obisnuiesc sa fac asta. Am ajuns la masina si totul era in regula. Am dat totusi Lock din aplicatie, crezand ca poate isi va da actualiza informatiile, dar tot la fel a ramas.

Posted Image

Fa o actiune din aplicatie si asa fortezi update-ul la starea autovehicului.
Intr-adevar e slow aplicatia si not reliable chiar dupa ultimul update din App store.
Iar actiunile se trimit spre masina in 30 de s :(
0

#522 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 11 March 2019 - 10:01

View Postandrei_alin2000, on 11 March 2019 - 09:44, said:

Fa o actiune din aplicatie si asa fortezi update-ul la starea autovehicului.
Intr-adevar e slow aplicatia si not reliable chiar dupa ultimul update din App store.
Iar actiunile se trimit spre masina in 30 de s :(

Am facut mai multe actiuni, nu se actualizeaza. Asteptam un bug-fix, inainte de 10.1 nu erau probleme, dar comenzile parca se executau mai greu.
0

#523 User is offline   Matei Iancu 

• Nou venit
  • Pip

Posted 15 March 2019 - 09:45

Ciudat...intr-adevar dupa ce am facut update la aplicatie, o zi nu mai imi vedea geamurile si trapa. Acum apar toate corespunzator. Mentionez ca sunt pe CD Romania. Si trimiterea unei intructiuni (faruri, inchidere/deschidere) dureaza cam 15 secunde.
0

#524 User is offline   rmbz 

• Nou venit
  • Pip

Posted 15 March 2019 - 09:54

View PostMatei Iancu, on 15 March 2019 - 09:45, said:

Ciudat...intr-adevar dupa ce am facut update la aplicatie, o zi nu mai imi vedea geamurile si trapa. Acum apar toate corespunzator. Mentionez ca sunt pe CD Romania. Si trimiterea unei intructiuni (faruri, inchidere/deschidere) dureaza cam 15 secunde.

Daca tot esti pe CD Romania, ne spui si noiua daca iti functioneaza RTTI? Eu sunt pe store-ul UK si nu imi functioneaza.
Mersi.
0

#525 User is offline   cristiV 

• Nou venit
  • Pip

Posted 15 March 2019 - 17:20

Buna ziua,
Din cate inteleg de la colegii de mai sus, cand au schimbat contul de pe o tara pe alta au primit gratuit serviciile pentru o perioada de 3 ani.
Este adevarat, sau am inteles gresit?
Multumesc
0

#526 User is offline   theWarlordC 

• Începător

Posted 15 March 2019 - 21:08

@AnyIDYouLike @Haurar,

Aveti ceva noutati in legatura cu problema functionarii RTTI in RO?
Si eu sunt in aceeasi situatie: Daca ma pozitionez in Germania sau Austria functionaza, in Romania nu.
Masina in cauza F10 LCI, VIN: D786734, HU NBT, Harta BMW ROAD MAP EUROPE NEXT 2019-1, Cont ConnectedDrive deschis in store-ul de Germania.

Multumesc.
0

#527 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 15 March 2019 - 21:21

Eu zic sa sunati la support. Eu folosesc zilnic navigatia in tiimisoara si RTTI functioneaza perfect.
0

#528 User is offline   theWarlordC 

• Începător

Posted 15 March 2019 - 21:27

Crysis21 stiu, am citit topicul, dar am vazut in pozele postate de tine ca ai alt HU, cred ca este NBT EVO.
0

#529 User is offline   AnyIDYouLike 

• Începător

Posted 15 March 2019 - 22:01

Am scris si am sunat eu la suport si este tristete mare...M-au sunat si mi-au spus ca au cerut ajutorul in afara RO si mi-au comunicat ca trebuie sa sun in UK ca sa le cer sa inregistreze ei masina in sistem ca fiind din UK. Am sunat in UK de mai multe ori insa categoric nu vor sa ma ajute pentru ca nu este de competenta lor atata timp cat masinia este in RO. Si uite asa ma invart in jurul cozii de m-am plictisit. Acelasi tip pe nume Ovidiu/Octavian care m-a sunat de la BMW RO mi-a spus ca serviciul RTTI este functional in Romania pentru masinile noi livrate cu luna Noiembrie 2018 si ca pentru noi, restul, serviciul va fi disponibil odata cu lansarea store`ului si in Romania. Incep sa am banuieli cu privire la functionalitatea RTTI in Romania, iar daca ma raportez la un post precedent (192) si principiul se pastreaza, inseamna ca noi in Romania avem nevoie de un alt tip de fiser care trebuie descarcat in masina, gen FCD (floating car data). In acel post se vorbeste despre RTTI ca functionand prin descarcarea/actualizarea la 3 minute a FCD (floating car data) doar in Vest, iar in cazul meu, in masina se descarca mereu FCD insa fara rezultat local, RTTI functioneaza la pozitionarea masinii in Vest. In Est functioneaza pe alt principiu si tip de fisier care momentan nu se descarca in masina si din aceasta cauza nu avem RTTI functional in Romania...Cred...Daca ma insel va rog corectati-ma! Neo_andersson, ce parere ai? Te rugam spune ceva...

L.E. Crysis21, poti sa ne spui te rog ce fisiere se descarca regulat la tine in masina? Connected Drive - Options - Data transfer. Ai NBT Next Evo?

This post has been edited by AnyIDYouLike: 15 March 2019 - 22:08

0

#530 User is offline   theWarlordC 

• Începător

Posted 15 March 2019 - 22:36

La mine asa arata treaba dupa ce setez o destinatie:

Attached File  20190315_221525.jpg (108.93K)
Number of downloads: 147

Attached File  20190315_221752.jpg (97.71K)
Number of downloads: 137
0

#531 User is offline   seaman 

• Pasionat

Posted 15 March 2019 - 23:23

Imi place cum lumea insista pt niste servicii de doi bani de la BMW, care merg cand vor ele, care va inregistreaza orice miscare , fara suport pt Android, adica 85% din piata de mobile , fara support pentru alt SIM , alta zona etc.
Mai baieti , faceti un screen mirroring cu o chinezarie si o sa aveti ce BMW nu o sa va ofere nici peste 20 de ani. Sau sunteti la primul BMW si credeti ca sunteti "speciali " ?
Am Connected drive in masina de noua, dar BMW imi ofera support pt o aplicatie de acum 5 ani(pt Romania) , care nu face NIMIC.
Vreau BMW Online , si nu pot sa am dupa ce platesc , pt ca BMW nu e in stare sa faca setarile in navi, chiar daca controleaza tot ce trece sau se intoartce de la Navi-ul meu. BMW e Apple-ul masinilor. Urasc treaba asta .
Solutia- hack !
2

#532 User is offline   theWarlordC 

• Începător

Posted 15 March 2019 - 23:40

@seaman Nu inteleg partea cu "speciali". Nu vreau sa intru in discutii inutile dar nu as pune niciodata pe un f10 o chinezarie. Eu vreau servicii OEM. Este fix problema mea. As prefera sa tinem discutia on-topic!
0

#533 User is offline   seaman 

• Pasionat

Posted 15 March 2019 - 23:57

View PosttheWarlordC, on 15 March 2019 - 23:40, said:

@seaman Nu inteleg partea cu "speciali". Nu vreau sa intru in discutii inutile dar nu as pune niciodata pe un f10 o chinezarie. Eu vreau servicii OEM. Este fix problema mea. As prefera sa tinem discutia on-topic!

Nici o problema . Stay OEM and on-topic . You'll get solutions when BMW wants (like Apple) - like NEVER . Nowadays being BMW sheep is no different to being iSheep.
0

#534 User is offline   raduron10 

• Senior

Posted 16 March 2019 - 00:45

Solutia- hack ? Hack la ce?
Scuze dar partea asta nu am inteles-o
0

#535 User is offline   Cibibikeru 

• Nou venit
  • Pip

Posted 16 March 2019 - 19:45

View PostcristiV, on 15 March 2019 - 17:20, said:

Buna ziua,
Din cate inteleg de la colegii de mai sus, cand au schimbat contul de pe o tara pe alta au primit gratuit serviciile pentru o perioada de 3 ani.
Este adevarat, sau am inteles gresit?
Multumesc

Si eu as vrea sa stiu asta, ce inseamna mai exact ca ati primit gratuit serviciile pentru 3 ani? Care servicii? Toate disponibile pentru masina? Sau tot ce a fost activat de fabrica? Sau tot ce a fost cumparat anterior?

This post has been edited by Cibibikeru: 16 March 2019 - 19:46

0

#536 User is offline   Matei Iancu 

• Nou venit
  • Pip

Posted 18 March 2019 - 10:43

View Postrmbz, on 15 March 2019 - 09:54, said:

Daca tot esti pe CD Romania, ne spui si noiua daca iti functioneaza RTTI? Eu sunt pe store-ul UK si nu imi functioneaza.
Mersi.

Salut,

Nu am navigatie.
0

#537 User is offline   andrei_alin2000 

• Membru

Posted 18 March 2019 - 15:08

View PostCibibikeru, on 16 March 2019 - 19:45, said:

Si eu as vrea sa stiu asta, ce inseamna mai exact ca ati primit gratuit serviciile pentru 3 ani? Care servicii? Toate disponibile pentru masina? Sau tot ce a fost activat de fabrica? Sau tot ce a fost cumparat anterior?

Cei 3 ani se aplica doar la ce a fost activat din fabrica.
Absolut nimic in rest.
La unele din "restul" ai promotia cu 1 EUR pe luna care o poti reactiva de 3 ori. Atat.

0

#538 User is offline   rmbz 

• Nou venit
  • Pip

Posted 21 March 2019 - 20:28

Funcționează la cineva care e pe store-ul Connected Drive Romania - serviciul BMW Online? Astăzi am băgat mașina pe RO și nu funcționează. Aplicația BMW Connected in schimb funcționează. Dar în mașina apare "no signal".
0

#539 User is offline   AnyIDYouLike 

• Începător

Posted 21 March 2019 - 22:10

Store`ul in Romania nu exista momentan..este in faza de implementare...Poate cont de Romania...Pentru "semnal" inregistreaza masina pe CD UK sau DE, sau orice alta tara care ofera serviciile CD care au implicit "store"...

This post has been edited by AnyIDYouLike: 21 March 2019 - 22:13

0

#540 User is offline   rmbz 

• Nou venit
  • Pip

Posted 27 March 2019 - 10:07

De cateva zile ma tot lupt cu Connected Drive UK - nu pot nicicum sa cumpar Usb Map Update. Am incercat si cu card Revolut si cu card ING. Am reusit sa cumpar demo cu 1 gbp la "Online entertaining voucher", deci nu pare a fi problema cu cardul. A mai patit cineva asa? Cand fac o comanda de USB Map update imi apare direct canceled.
Screenshot aici
*masina e pe CD UK, restul serviciilor (remote, online) - functioneaza
0

Share this topic:

• 37 Pages +
  • « First
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • Last »