Jump to content

Vinovatie accident


Romulus

Recommended Posts

Am fost implicat din nefericire intr-o coliziune la fel ca cea din video (doar cu pagube materiale slava domnului).

Coloana de 3 masini in fata mea care se deplasau relativ incet la iesire din oras.

Eu(mai exact prostia din capul meu pe atunci) am decis sa nu incetinesc sa ma aliniez la coloana si am depasit pe linie dubla continua nestiind ca primul din coloana(vw golf 3) intentiona sa vireze stanga (intrare in peco).Aveam in jur de 100 km/h(limita de 70),nu am apucat sa vad nici masina nici semnalizare doar am simtit impactul si am tinut tare de volan si piciorul pe frana(m-am uitat doar pe contrasens sa fie liber in momentul depasiri).

Cel cu golf 3 a virat stanga exact cand am ajuns in spatele lui si am lovit cu aripa mea roata lui virata.

Pe el l-am intors la 240° iar eu am iesit pe camp si nu stiu cum am revenit inapoi pe sosea la zeci de metri distanta.

 

Vinovat am fost declarat eu.

In sensul ca asigurarea mea sa-i repare masina.Fara amenda sau puncte pe carnet tin eu minte(au trecut ceva ani).

De mentionat ca si el si eu am avut pasager(la mine cu centura ,la el nu sunt sigur pt ca pasagerul acuza ceva dureri la coate ,dar nu a scris asta in proces).

 

Ce a fost in mintea mea dupa accident numai eu stiu.Inainte de accident nu credeam ca o sa patesc asa ceva + ca ma consideram un sofer prudent .dupa acea am realizat cat de subtire este firul care mentine echilibrul..

 

Cred ca in accidentul din video cel cu Skoda va fi declarat vinovat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca n-am rezistat decat pana pe la pag 3 a topic-ului, mai las ceva aici pentru bimmer90f30, Madutzu25 & co:

https://www.trafictube.ro/accident-declarat-culpa-comuna/

 

Citat de acolo din comentarii...

PS: acum am citit si raspunsul lor. Sunt doua greseli grave: indicarea unui act legislativ necorespunzator (este OUG 195/2002 actualizat 2016) si indicarea unui articol total gresit (virarea la stanga).

Dar in principiu au dreptate: cand ai virat dreapta ai intalnit doua indicatoare, unul dintre ele era „cedeaza trecerea” care spune: „la ĂŽntâlnirea acestui indicator, conducatorul auto este obligat sa reduca viteza si sa se asigure ca pe drumul prioritar nu circula autovehicule, si abia apoi poate sa patrunda ĂŽn intersectie. Daca pe drumul prioritar circula alte autovehicule, conducatorul auto este obligat sa opreasca pentru a le acorda prioritate.”

 

Dupa cum se observa nu este specificat ca trebuie sa acorzi prioritate autovehiculelor de pe sensul lor de mers sau opus.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca, calin tocmai a aruncat benzina pe niste paie care erau cat pe ce sa se stinga :D :D :D

:LMAO:

 

Totusi, patania lui Calin ne arata ca nu peste tot se aplica aceeasi lege, sau legea e interpretata diferit.

Dpmdv in aceasta situatie este culpa comuna, nefiind accident cu victime. Uitati-va si la situatia de mai sus cu acidentul postat de .Bogdan unde s-a dat culpa comuna...

Edited by X M I
Link to comment
Share on other sites

Pai politistii de la accidentul din topic au spus:

 

Potrivit poliÞiºtilor din Alba, din primele cercetãri, L.I. (49 de ani), din Aiud, În timp ce conducea un Volkswagen Golf, nu s-a asigurat la schimbarea direcÞiei de mers spre stânga ºi a intrat În coliziune cu Skoda Octavia condusã de N.T.I. de 39 de ani, din Cluj, autoturism care se afla În depãºirea unei coloane de maºini, pe aceeaºi direcÞie de mers, pe un tronson cu linie continuã
.

 

Deci de aici e clar ca amandoi sunt in culpa si probabil asta vor scrie si in procesul verbal. Dar aici fiind o victima, politia criminalistica face investigatia care cred este inmanata procurorului.

Link to comment
Share on other sites

Un mic detaliu nu am scris.

Atarna la cantar daca fratele soferului din Golf (in cazul meu)lucra in politie?

Nu vreau sa ajung asa departe cu presupunerile dar nah..

 

Plus ca portiunea acea de drum la iesire din oras era cam slab sau deloc semnalizata cu vedere la viraj stanga -dreapta-schimbare de sens.

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

VĂŁ povestește mandea cum lucreazĂŁ poliția ĂŽn cazurile astea, cĂŁ am pĂŁțit-o și eu, eu eram ĂŁla care depĂŁșea și a lovit un prost ca ĂŁla cu Golful.

 

- domnul ionescu, ce scrie ĂŽn codul rutier când schimbĂŁm direcția de mers, cum trebuie sĂŁ ne asigurĂŁm?

- pĂŁi...

- haideți cĂŁ puteți. când schimbĂŁm direcția de mers ne asigurĂŁm din fațĂŁ și din...?

- spate?!

- exact. dvs. v-ați asigurat? conform procesului verbal, domnul zoso spune cĂŁ avea semnal dat și faza scurtĂŁ pusĂŁ. nu l-ați vĂŁzut? minte? nu v-ați asigurat și din spate?

- pĂŁi...

- deci nu. amendĂŁ și permis suspendat.

 

ordinea evenimentelor e simplĂŁ și logicĂŁ ĂŽn același timp. : dai semnal din timp, te asiguri și ĂŽncetinești pânĂŁ când poți efectua manevra ĂŽn siguranțĂŁ. nu te oprești ĂŽn drum, dai semnal și poate te asiguri, cĂŁ faci buba. ce ĂŽnseamnĂŁ din timp? nu cu jumĂŁtate de metru ĂŽnainte sĂŁ ĂŽncepi manevra.

Link to comment
Share on other sites

Un mic detaliu nu am scris.

Atarna la cantar daca fratele soferului din Golf (in cazul meu)lucra in politie?

Nu vreau sa ajung asa departe cu presupunerile dar nah..

 

Plus ca portiunea acea de drum la iesire din oras era cam slab sau deloc semnalizata cu vedere la viraj stanga -dreapta-schimbare de sens.

 

Din pacate este foarte relevant detaliul tau...nu am vrut sa speculez dar cam asa mi-a mirosit mie...nu ti-a dat amenda/puncte, au urmarit doar sa isi faca masina pe asigurarea ta...

Ce te faci cu cei care se clarificasera inainte de detaliul asta?! (nu ca s ar fi clarificat ceva si inainte, dar acum...) :D

Edited by X M I
Link to comment
Share on other sites

Mda posibil.Intradevar multe nu erau de facut.

 

Din in punct de vedere financiar paguba sa spun asa chiar nu a fost un motiv de ingrijorare.Am platit asigurarea mai mare de cateva ori si mi-am reparat masina.

 

Dar vinovat ca am depasit pe linie continua(+ ca trebuia sa-mi dau seama de ce s-a format coloana si sa ma aliniez la trafic)sunt eu(nu a apasat altcineva acceleratia).Cu tot cu presupuneri nu am acceptat sa ma scot cu bazma curata.

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Pai politistii de la accidentul din topic au spus:

 

.

 

Deci de aici e clar ca amandoi sunt in culpa si probabil asta vor scrie si in procesul verbal. Dar aici fiind o victima, politia criminalistica face investigatia care cred este inmanata procurorului.

 

Sunt 2 aspecte: vinovatia conducatorilor auto in codul rutier si vinovatia pentru omor din culpa din codul penal. Probabil politistii de la rutiera vor da culpa comuna pentru accidentul rutier (in baza codului rutier) cu sanctionarea pe linie civila (contraventionala) a celor 2 soferi (amenzi, puncte, suspendarea permiselor), iar in urma cercetarilor de la fata locului, facuta de politisti sub indrumarea unui procuror, plus audierea de catre acelasi procuror a celor implicati plus martori si alte probe vor conduce la inceperea urmaririi penale pentru savarsirea faptei de omor din culpa.

Edited by X M I
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca n-am rezistat decat pana pe la pag 3 a topic-ului, mai las ceva aici pentru bimmer90f30, Madutzu25 & co:

https://www.trafictube.ro/accident-declarat-culpa-comuna/

Ce relevanta are linkul/clipul pus in contextul topicului?

Eu daca il consider pe soferul aflat in depasire o fac pentru ca el este cel care depaseste in loc nepermis. Iar din clipul pus de tine acel sofer apare din fata (de nicaieri aparut!) pe o parte a strazii cu 3(trei!) benzi de circulatie, el venind pur si simplu din sens opus lovidu-te pe tine aflat pe banda din centru..

 

Sa presupunem ca cel blamat cu Golful, ca ar fi semnalizat, dintimp, din mers (pentru ca acolo nu era obligat sa si opreasca, nu-i asa; din moment ce nici un vehicol nu venea din sens opus (directie opusa!).

Credeti ca acest grav accident (in care o persoana si-a pierdut viata!) ar mai fi avut loc, avand in vedere ca Golful la un moment dat trebuia sa vireze stanga (pentru ca avea voie)???

 

[Nu stiu daca are rost sa mentionez dar de peste 7 ani conduc fara accident, avarie sau alte penalitati (e drept nu in tara) si ar trebui sa credeti, am si eu teribilismele mele.]

 

 

Nu stiu altii cum gandesc capitolul prudenta si conducere in siguranta, dar prea multi sunt relaxati in privinta depasirii si o iau ca pe un drept nu ca pe O MARE RESPONSABILITATE!

 

Cam atat am avut de zis.

 

Sper ca suntem aici sa invatam fiecare cate ceva.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca n-am rezistat decat pana pe la pag 3 a topic-ului, mai las ceva aici pentru bimmer90f30, Madutzu25 & co:

https://www.trafictube.ro/accident-declarat-culpa-comuna/

Am vazut cazul, culpa comuna e verdict gresit. Daca ai citi legea ai intelege de ce.

Ce nu se intelege (sau nu se vrea) in discutia asta e ca legea se aplica diferit, de la caz la caz si/sau dupa bunul plac al legiutorului. Sa nu uitam ca in lege sunt destule articole care se contrazic si ca exista loc de multe interpretari. Mai sunt si politisti care nu cunosc legea sau care o aplica dupa anumite interese

Bine ar fi sa nu se mai intample astfel de cazuri insa sunt goluri mari in educatia rutiera a conducatorilor auto, cat si a pietonilor

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca n-am rezistat decat pana pe la pag 3 a topic-ului, mai las ceva aici pentru bimmer90f30, Madutzu25 & co:

https://www.trafictube.ro/accident-declarat-culpa-comuna/

Ce relevanta are linkul/clipul pus in contextul topicului?

Eu daca il consider pe soferul aflat in depasire o fac pentru ca el este cel care depaseste in loc nepermis.

Iar din clipul pus de tine acel sofer apare in fata ta (nu din spate!) (ca de nicaieri aparut!) pe o parte a strazii cu 3(trei!) benzii de circulatie, SENSUL TAU DE MERS-directie opusa, el lovidu-te pe tine aflat pe banda din centru../ ..sa pui un link numai pentru ca politia a decis culpa comuna nu are relevanta si adauga ceva acestui topic decat doar culpa comuna (care poate nu aar fi fost atat de comuna, pentru ca nu am inteles vina ta.. tu practic virand dreapta pe un drum care facea dreapta!)

 

Sa presupunem ca cel blamat cu Golful, ca ar fi semnalizat, din timp, din mers (pentru ca acolo nu era obligat sa si opreasca, nu-i asa; din moment ce nici un vehicol nu venea din sens opus (directie opusa!).

Credeti ca acest grav accident (in care o persoana si-a pierdut viata!) ar mai fi avut loc???

Eu cred ca da pentru ca la un moment dat Golful trebuia sa schimbe directia (pentru ca i se permitea) iar inevitabil si datorita vitezei, Skoda depansind in loc nepermis tot ar fi lovit (cel putin acrosat) Golful!

As mai spune ca accidentul nu s-ar fi intamplat (sau nu s-ar fi intamplat cu Golful..) daca pe sensul opus venea un alt vehicol.. dar nu ca Golful nu ar trebui sa se afle acolo..

 

Desigur ca si Golful are partea lui de vina dar nu atat de mare sau egala cu, cea a Skodei.

 

[Nu stiu daca are rost sa mentionez dar de peste 7 ani conduc fara accident avarie sau penalitati (e drept nu in tara) si ar trebui sa ma credeti, am si eu teribilismele mele.]

 

 

Nu stiu altii cum gandesc capitolul prudenta si conducere in siguranta, dar prea multi sunt relaxati in privinta depasirii altor vehicole pe acelasi sens si directie de mers si aproape o iau ca pe un drept nu ca pe o MARE RESPONSABILITATE!

 

Cam atat am avut de zis.

 

Sper ca suntem aici sa invatam fiecare cate ceva.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Salutare..

 

Ma abtin de ceva timp sa comentez la topicul asta, nu vreau sa starnesc controverse, insa...

 

 

Nu vi s-a intamplat niciodata, sa mergeti pe un astfel de drum (exemplul cel din video) sa vreti sa efectuati o manevra de depasire, sau schimbarea directiei de mers (implicit stanga) si chiar in momentul executarii manevrei, sa iasa un bezmetic in acelasi timp cu tine si sa fii nevoit sa redresezi sau sa faci manevre riscante , astfel incat sa eviti accidentul ?

 

Eu unul, nu cred ca este sofer sa nu fi patit asa, sincer !

 

Ceea ce vreau sa spun este ca, exista posibilitatea ca in momentul in care golful s-a asigurat si a efectuat manevra, skoda sa nu fi fost in depasire, poate ca era in spatele celui din masina care filma,la o anumita distanta, apoi s-a hotarat si el sa depaseasca, si a "calcat-o" , zic si eu.

 

In mare parte, parerea mea este ca, vina cea mai mare este a soferului skodei, motivele fiind multiple.. viteza in localitate, depasirea pe linie continua, inconstienta.

Vina are si soferul golfului, gandindu-ma ca ar fi putut redresa intr-o ultima clipa pentru a-l evita..cine stie.

 

Si totusi, la ce te astepti sa se intample, cand mergi printr-o localitate cu aprox. 100km/h ?

Masina din care s-a filmat avea cel putin 60-70km/h.

 

In incheiere, este strict parerea mea, iar aceasta parere, indiferent ca va fi urmata de contraziceri, argumente, altele, ea nu se va schimba.

Edited by BMG e46 320d
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sunt ferm convins ca cel din golf nu sa uitat o secunda daca vine ceva din spate, daca se uita il vedea pe cel cu masina alba, era linie continua dar nu fara vizibilitate, cel mai elocvent e modul cum face stanga, lent, nu ca si unul care ar fi atent la ceea ce face, taie oarecum in diagonala contrasensul, nu isi arata nici o clipa intentia de a face stanga din timp, daca isi arata era vizibil, cel in depasire avea destul timp sa evite ceea ce sa intamplat

Cand schimb sensul de mers ma asigur indiferent daca am prioritate sau nu, trec pe verde insa tot arunc ochi in stanga si dreapta, daca nu as face asta eram implicat intr-o groaza de accidente, arabia saudita unde imi castig existenta nu e tocmai un model de conduita in trafic, i-as pune undeva la polul opus

Edited by arabu09
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea finala e asta, ca cel cu golful s-a asigurat si era ok. Ultima asigurare a fost ca nu vine nimic din fata, din sens opus. Apoi cel cu skoda a aparut probabil in depasire, venind lansat pe banda 1, a trecut scurt pe banda 2 si poc.

 

Cauzele accidentului sunt: viteza excesiva + depasire pe continua + depasire dupa indicatorul cu depasire interzisa + pod (din nou depasire interzisa) + cred ca era localitate (limita de 50-70 kmh). Sunt sigur ca si politia + procurorul vor lua o decizie in directia asta.

Edited by P.I.M.P.
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea finala e asta, ca cel cu golful s-a asigurat si era ok. Ultima asigurare a fost ca nu vine nimic din fata, din sens opus. Apoi cel cu skoda a aparut probabil in depasire, venind lansat pe banda 1, a trecut scurt pe banda 2 si poc.

 

Cauzele accidentului sunt: viteza excesiva + depasire pe continua + depasire dupa indicatorul cu depasire interzisa + pod (din nou depasire interzisa) + cred ca era localitate (limita de 50-70 kmh). Sunt sigur ca si politia + procurorul vor lua o decizie in directia asta.

 

Ai uitat sa mai precizezi si depasirea inainte de o intersectie :) Care asta e si cauza principala producerii accidentului pana la urma.

Edited by OPaul
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Procurorul sau ofiterul de politie judiciara nu poate lua o decizie personala sau subiectiva... ei doar aplica legea.In acest caz soferul golfului este vinovat... pentru fapta penala. Pe logica asta daca intri pe un drum national daca este linie continua te asiguri doar intr o singura directie pentru ca nu are cum sa vina nimeni legal de pe contrasens. Eu nu cred ca s a asigurat , eu cred ca s a uitat doar in oglinda retrovizoare de pe mijloc pe logica ca nimeni nu poate veni. Cel cu skoda are partea lui morala de vina si cu siguranta va ramane fara permis. Viteza si depasirea celui cu skoda va fii luata in considerare de instanta ca si circumstanta atenuanta Edited by malasorte
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Desii moral este alta poveste, din punct de vedere legal fiecare plateste pentru ce a facut.

Cel cu skoda va avea amenda si/sau permis suspendat etc pentru viteza si depasire in loc nepermis. cel cu golfual amenda si/sau permis suspendat etc. pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers, care va fi si vinovat de producerea accidentului.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Fara doar si poate cel cu Golful nu poate scapa nepedepsit!

Faptul ca nu a semnalizat si nu s-a asigurat suficient a avut consecinte grave si foarte grave. Si orice politist la fata locului fara sa se fi intamplat acest teribil accident trebuia sa il sactioneze corespunzator.

Asta ca sa nu se creada ca numai unul din cei doi e vinovat! :drinks:

 

Desigur ca si cel care conducea Golful trebuie sanctionat corespunzator si orice politist aflat la fata locului fara sa se fi intamplat acest teribil accident trebuia sa ia masuri fata de acel sofer cam bezmetic.. :drinks:

 

...ca sa nu fiu inteles gresit ca, consider doar pe unul vinovat din cei doi.

Legea trebuie aplicata conform regulilor incalcate chiar daca amandoi au gresit, dar nu nedrept ci potrivit gravitatii regulilor incalcate.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vi s-a intamplat niciodata, sa mergeti pe un astfel de drum (exemplul cel din video) sa vreti sa efectuati o manevra de depasire, sau schimbarea directiei de mers (implicit stanga) si chiar in momentul executarii manevrei, sa iasa un bezmetic in acelasi timp cu tine si sa fii nevoit sa redresezi sau sa faci manevre riscante , astfel incat sa eviti accidentul ?

legea reglementeazĂŁ clar asta: ĂŽnainte de angajarea ĂŽntr-o depĂŁșire, trebuie sĂŁ ne asigurĂŁm ca nu e altcineva care face asta. dacĂŁ ați ieșit ĂŽn același timp și poți dovedi asta, ești ok. dar dacĂŁ ți-o iei pe coajĂŁ, ghici ce, ești vinovat.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi asa de simplu. Poate au iesit in acelasi timp, doar ca cel cu skoda, avand o viteza de 100+ kmh (venind lansat, tot folosesc cuvantul asta deoarece el venea cu viteza, nu atunci accelera), l-a prins pe banda 2 pe cel cu golf, surprinsi fiind amandoi.

 

Culpa oricum va fi comuna, dar nu mi se pare corect ca pt omor sa fie acuzat doar cel cu golful.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.