Jump to content

Vinovatie accident


Romulus

Recommended Posts

Cei care il acuzati pe cel care a depasit pe linie continua sa va ganditi de fiecare data cand o sa mai faceti, sunt ferm convins ca nu este unul din cei care l-au acuzat pe tip ca au facut si vor mai face depasiri pe linia continua unde ai vizibilitate

Nu ma feresc sa o spun ca o fac de multe ori dar niciodata fara vizibilitate si cand e coloana(consider ca nu are rost pt ca tot nu scap de coloana), mai sunt care il acuza de viteza, e intrare in localitate, cati din noi nu lasa masina sa intre cu viteza in localitate si reduc treptat?

Vina cea mai mare pe care io acord celui cu masina alba e lipsa responsabilitati fata de cei pe care ii are in masina, ma simt responsabil de fiecare persoana care urca in masina iar eu sunt la volan

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Cred ca exagerezi putin. Timisoara-Constanta se poate face fara efort si cat se poate de legal in 10 ore mai nou decand cu bucatile de autostrada Sibiu-Sebes si Sebes-Timisoara (din care inca lipsesc cateva zeci). Am facut Timisoara-Bucuresti in mers lejer in 6 ore, fara sa trec mult peste viteza legala

 

 

Este un clip pe youtube facut special pt demonstratie Bucuresti - Oradea in 10 ore (cu stat pe valea oltului, cu nu stiu ce). Deci chiar nu avem infrastructura, chiar nu ma pot bucura de cateva sute de km de autostrada facute in 27 de ani. Rusine celor care ne-au condus.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cei care il acuzati pe cel care a depasit pe linie continua sa va ganditi de fiecare data cand o sa mai faceti, sunt ferm convins ca nu este unul din cei care l-au acuzat pe tip ca au facut si vor mai face depasiri pe linia continua unde ai vizibilitate

Ai sa fii surprins....

Ca sa fim intelesi, obligatoriu te asiguri indiferent ce manevra ai intentia sa faci.

Soferul cu Skoda nu a facut o greasela involuntara, ba din contra: o suita de greseli grave facute cu buna stiinta care nu puteau avea alt rezultat. Din acest motiv, consider ca 90% din vina este a lui.

Pacat insa ca unul face si altul trage

Sper sa faca puscarie pentru omor din culpa

In alta ordine de idei, legile sunt prea blande

Link to comment
Share on other sites

Te rog sa pui si un articol de lege sau citeaza din legislatie....eu nu cred asa ceva! Ai obligatia sa acorzi prioritate celor de pe contrasens, nu celor ce sunt in depasire neregulamentara! Semnalizare sau nu, ala cu Skoda oricum nu a vazut nici un semnal si nici nu avea cum! Eu daca eram in Golf si traiam, il gatuiam cu mana mea pe idiotul ala din Skoda! Asemena comportamente trebuie eliminate si se vor elimina doar prin pedepse aspre!

 

Si daca in locul celui cu Skoda venea un motociclist tot pe banda 1 care davansa? Cel cu Golful era obigat sa se asigure, conduita preventiva.

Link to comment
Share on other sites

Este un clip pe youtube facut special pt demonstratie Bucuresti - Oradea in 10 ore (cu stat pe valea oltului, cu nu stiu ce). Deci chiar nu avem infrastructura, chiar nu ma pot bucura de cateva sute de km de autostrada facute in 27 de ani. Rusine celor care ne-au condus.

 

Eu nu am laudat deloc infrastuctura, cu atat mai putin conducatorii. Am mentionat doar ca s-a dat cel mai prost exemplu posibil. Bucuresti-Timisoara acum are portiuni fara autostrada, nu drum national cu portiuni de autostrada. Momentan lipseste Valea Oltului si partea de Rm. Valcea pana la Pitesti si o bucata intre Sebes si Timisoara (care e in lucru).

 

Edit: da, accident pe Valea Oltului cu 3 morti. Si ploaie torentiala. Acum nu e toata ziua vara. Am batut Bucuresti-Arad de mi s-a facut rau in trecut spre granita si apoi mai departe, iarna, vara... A fost groaznic, dar daca alegi ora si nu ai parte de accidente fatale in fata, e un drum normal de 6-7 ore, chiar si in conditii de iarna. Doar sa alegi ora la care nu e traficul de cosmar.

 

http://www.130km.ro/romanianhighwaymap.gif

 

De aici se vede Timisoara-Constanta, in prezent e cel mai favorabil exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate sunt multi "soferi" care cred ca daca e linie continua, nu mai trebuie sa se asigure si din spate, considerand ca ala care vine pe cealalta banda din spate incalca legea (un fel de "ba pe-a ma-tii" des intalnit in Ardeal), si trebuie sa le acorde prioritate (asta e cazul de fata). Sunt la fel de idioti si inconstienti ca si cei care ies dintr-o curte/drum fara prioritate si se asigura doar din stanga, fara a se mai uita si in dreapta, poate vine cineva in depasire (am patit-o eu, diferenta e ca depaseam regulamentar, si am reusit sa franez pana in el).

Vinovat clar Golful, prin prisma acordarii de prioritate. Avea Golful dreptul sa-l judece pe cel cu Skoda ca incalca legea si sa-l "pedepseasca" taindu-i calea, sau trebuia sa-i acorde prioritate? Daca nu l-a vazut pentru ca nu s-a uitat, avea voie sa-i taie calea?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mircea, nu cunosti legea. Golful trebuia sa acorde prioritate doar vehiculelor care circulau din sens opus. Din moment ce Skoda e pe un segment de drum interzis NU ARE PRIORITATE ! Plus ca mai incalca inca 4-5 reguli de circulatie

Golful e vinovat pt ca nu a semnalizat intentia de a vira la stanga si (moral) pentru ca nu a vazut Skoda care venea din spate; ar fi avut sansa (teoretic) sa evite accidentul. Dar atat

Edited by Madutzu25
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mircea, nu cunosti legea. Golful trebuia sa acorde prioritate doar vehiculelor care circulau din sens opus. Din moment ce Skoda e pe un segment de drum interzis NU ARE PRIORITATE ! Plus ca mai incalca inca 4-5 reguli de circulatie

Golful e vinovat pt ca nu a semnalizat intentia de a vira la stanga si (moral) pentru ca nu a vazut Skoda care venea din spate; ar fi avut sansa (teoretic) sa evite accidentul. Dar atat

 

Unde scrie asa ceva in lege "Golful trebuia sa acorde prioritate doar vehiculelor care circulau din sens opus"??? Poti sa-mi arati exact paragraful la care te referi? S-a postat la inceputul topicului bucata de lege care te obliga sa te asiguri la asa manevra. Punct. Nu spune de unde. Te sfatuiesc pana te lamuresti sa nu te iei dupa ce crezi tu acum si sa cauti inca odata textul codului rutier, mai ales inainte de a acuza pe cineva ca nu cunoaste legea.

Link to comment
Share on other sites

Intre timp... pana ma lamuresti cu textul de lege la care te referi, il pun eu pe cel la care ma refer.

 

6. Reguli referitoare la manevre

 

Art. 54

(1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rand de vehicule stationate sau de intrare intr-un asemenea rand, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stanga sau care urmeaza sa efectueze o intoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna in pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.

(2) Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe intreaga durata a manevrei.

 

Dupa cum vezi nu scrie din ce sens sau daca are cineva voie sa vina pe contrasens sau pe sens opus. Te rog mult edifica-ne la textul de lege la care faci tu referinta: "Golful trebuia sa acorde prioritate doar vehiculelor care circulau din sens opus".

 

Edit: dupa mine si la Constanta pe contrasens nu trebuie sa perturbi sau sa pui in pericol circulatia, darmite acolo in Alba. Asa trebuie sa te asiguri!

Edit2: sincer, ma hazardez sa spun ca tu nu cunosti legea... "drum interzis"???

Link to comment
Share on other sites

Oricum ar fi legea, e interpretabila, tocmai de aceea se va da culpa comuna. Tot din acelasi motiv, colegul Calin (a povestit pe pagina 7), fiind in postura skodei a primit culpabilitate de 100%.

Pacat ca in cazul de fata s-a pierdut o viata, probabil de cand s-a deschis topicul, alte accidente fatale s-au intamplat. Multumim statului roman in primul rand. 3-4000 km de autostrada la ora actuala salvau probabil tot atatea vieti.

Link to comment
Share on other sites

Din moment ce Skoda e pe un segment de drum interzis NU ARE PRIORITATE

Exact ce spuneam. Sper ca la volan sa nu conduci pe premiza asta. Dupa tine soferul golfului are prioritate si fata de cei care vin din fata: de dreapta.

Cand iesi din curte pe un drum principal cu doua benzi, te uiti doar in stânga? E acelasi lucru cu ce a facut soferul Golfului.

Moral nu comentez.

Cunosc portiunea de drum, am batut-o de sute de ori. Daca era coloana lunga (se formeaza in Decea), la iesire din Decea era linie lunga dreapta, depasirea permisa (acum sunt 2 sensuri pe portiunea aia, nu se mai poate depasi legal). Daca a apucat sa intre in depasirea coloanei regulamentar, posibil sa ajunga pe linia continua (masini prea apropiate) si sa vrea sa treaca si de Golf, era ultimul,(așa pare din filmare) daca tot a comis ilegalitatea. Nu vreau sa-l scuz pe soferul Skodei, spun doar posibil scenariu. Trebuia sa fie mai precaut si sa caute sa intre pe banda 1 mai repede. Dar cel cu Golful.... ar trebui sa renunte la condus daca asa judecĂŁ. Mai omoarĂŁ si pe altii in viitor, cu seninatate.

Atata poate. Se vede din filmare.

 

Ca vorbeai de lege: care lege nu o stiu? Un nr si an, te rog. O sa o citesc, promit.

Edited by mircea_b
Link to comment
Share on other sites

Postez a treia oara pentru ca mi-am dat seama ca nivelul de cunoastere a legislatiei rutiere este minim si s-a batut si se vor mai bate campii mult in topicul asta.De ce ne mai miram ca este dublu numarul deceselor in Romania fata de Germania?(au dat la stiri statistica asta)Sigur o parte se datoreaza lipsei infrastructurii dar o parte vine din faptul ca multi probabil au luat carnetul la Pitesti....cred ca stiti povestea.Unde draq faci tu stanga sau dreapta in Germania sau Italia sau alta tara fara sa te asiguri? Pot presupune ca idiotul ala de Golf poate nu avea nici oglinda stanga pentru ca:

1 nu avea luminile de intalnire aprinse....nu se vad pozitiile aprinse

2 nu se vede stop pe frana cand face stanga deci o face la misto asa din mers

3 nu se asigura cand face stanga ...poate nu are oglinda sau poate doar e nesimtit ca nici Skoda aia nu avea o viteza supersonica.

Deci avem un nesimtit la volanul unui cazan model Golf 3.

Din spate vine o Skoda parca Rapid condusa de un inconstient care se afla la volanul celei mai tari masini din viata lui.Rezultatul este cunoscut.

In prima postare mi-am spus parerea,in a doua am dat o replica ... aici ma opresc .Promit.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Exact ce spuneam. Sper ca la volan sa nu conduci pe premiza asta. Dupa tine soferul golfului are prioritate si fata de cei care vin din fata: de dreapta.

 

Prioritatea de dreapta se aplica doar in intersectiile nedirijate!

Eu asa stiu.

Tu o aplici unde iti convine?

Cand iesi din curte pe un drum principal cu doua benzi, te uiti doar in stânga? E acelasi lucru cu ce a facut soferul Golfului.

NU prea este acelasi lucru. Pentru ca actiunea de a iesi din curte...(parcare, garaj..) este cu intentia de a participa la trafic nu fiind participant in trafic (daca tot dorim sa despicam firul de par..).

 

 

Cunosc portiunea de drum, am batut-o de sute de ori. Daca era coloana lunga (se formeaza in Decea), la iesire din Decea era linie lunga dreapta, depasirea permisa (acum sunt 2 sensuri pe portiunea aia, nu se mai poate depasi (i)legal). Daca a apucat sa intre in depasirea coloanei regulamentar, posibil sa ajunga pe linia continua (masini prea apropiate) si sa vrea sa treaca si de Golf, era ultimul (???),(așa pare din filmare) daca tot a comis ilegalitatea (???). Nu vreau sa-l scuz pe soferul Skodei, spun doar posibil scenariu. Trebuia sa fie mai precaut si sa caute sa intre pe banda 1 mai repede.

 

Am incercat sa evidentiez caci ai fost cat se poate de descriptiv, si Slava Domnului ca nu treci tu pe acolo, ca nu mai ai timp sa intri (tot tu dorind sa depasesti cand linia nu era continua...) depasind o coloana SI PE PORTIUNEA DE LINIE CONTINUA (ca nu mai ai unde sa intri..) ca nu te lasa nici daca semnalizezi ca vrei sa reintri in coloana (nu?)...

 

Eu cred ca un sofer competent si normal la minte, daca incepe sa depaseasca coloana unde ii este permis SI REVINE INTRE MASINI UNDE NU II ESTE PERMIS SA MAI DEPASEASCA (deci nu le mai poate depasi) poate sa creada ca el insusi NU PUNE SI VIATA ALTORA IN PERICOL!

 

Sper(am) ca tu nu strabati acea portiune de drum cu asa mentalitate....., dar cineva spunea mai sus ca accidente se intampla frecvent pe aceea portiune de drum..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Intre timp... pana ma lamuresti cu textul de lege la care te referi, il pun eu pe cel la care ma refer.

 

 

 

Dupa cum vezi nu scrie din ce sens sau daca are cineva voie sa vina pe contrasens sau pe sens opus. Te rog mult edifica-ne la textul de lege la care faci tu referinta: "Golful trebuia sa acorde prioritate doar vehiculelor care circulau din sens opus".

 

Edit: dupa mine si la Constanta pe contrasens nu trebuie sa perturbi sau sa pui in pericol circulatia, darmite acolo in Alba. Asa trebuie sa te asiguri!

Edit2: sincer, ma hazardez sa spun ca tu nu cunosti legea... "drum interzis"???

Sa inteleg ca, din punctul tau de vedere, Skoda procedeaza corect?

Art. 57

(1) La intersecţiile cu circulaţie nedirijată, conducătorul de vehicul este obligat să cedeze trecerea vehiculelor care vin din partea dreaptă, în condiţiile stabilite prin regulament.

Art. 59

(2) În intersecţii, conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligaţi să acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersectează şi care circulă din partea dreaptă.

 

In mare parte a raspuns colegul bimmer90f30, o sa mai completez:

 

Art. 45 OUG 195/2002

(1) Depăşirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe acelaşi sens de circulaţie, prin schimbarea direcţiei de mers şi ieşirea de pe banda de circulaţie sau din şirul de vehicule în care s-a aflat iniţial.

(2) Conducătorul vehiculului care se angajează în depăşire trebuie să se asigure că vehiculul care circulă în faţa sau în spatele lui nu a iniţiat o asemenea manevră.

(3) Atunci când prin manevra de depăşire se trece peste axa care separă sensurile de circulaţie, conducătorii de vehicule trebuie să se asigure că din sens opus nu se apropie un vehicul şi că dispun de spaţiu suficient pentru a reintra pe banda iniţială, unde au obligaţia să revină după efectuarea manevrei de depasire

De mentionat ca aceste reguli se aplica unde ai voie sa depasesti; unde nu ai voie, nu ai voie si punct.

 

2. Te asiguri oricum, oriunde. Poate ca Golful s-a asigurat sau poate nu, cert este ca nu a vazut Skoda. Din ce motive doar el stie

3. Cand esti pe o portiune de drum pe care nu ai voie din diverse motive, acel drum (sau portiune de drum) e drum cu acces interzis

Din moment de Skoda nu avea voie sa depasesca se considera ca circula pe contrasens

Observ ca se tot pune accent pe faptul ca cel cu Golful nu s-a asigurat. Poate asa este sau poate nu a vazut Skoda cand s-a uitat in oglinda. Pentru asta are partea lui de vina. Insa nu Golful e vinovat pt producerea accidentului.

Edited by Madutzu25
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Madutzu25 - Este logic ce spui , dar se pare ca din punct de vedere legal nu prea merge.

 

Cum a mi-a zis si @Romulus ceva mai sus : Daca tu esti intr-o intersectie si ai cedeaza sau stop , si vrei sa faci stanga/dreapta pe un drum cu sens unic de une vine o masina (care nu are ce cauta acolo ) te intersectezi/lovesti cu ea , tu esti de vina pentru neacordare de prioritate (o sa ramaneti amandoi fara permis dar el isi face masina pe asigurarea ta)

Logic era ca daca faci o manevra ilegala sa iti pierzi dreptu asta de a mai fii masina privilegiata (ai intrat pe constasens , nu conteaza ce se mai intampla acolo , tu esti de vina,) la fel cum este soferul prins baut la volan (nu conteaza ca el a trecut pe verde si afost lovit de unu care a intrat pe rosu in intersectie, pentru ca era baut la volan el o sa plateasca cel mai scump.

Link to comment
Share on other sites

1.Ba din contra, afirmatia mea se bazeaza pe lege

2.Evident ca nu intru in prost sa imi stric masina, il las sa treaca si asta e. Aici e vorba de o intersectie nedirijata insa am inteles ideea

3.In mare, asta am spus si eu

Asa cum am spus mai sus, sunt convins ca Golful nu a vazut Skoda

 

Cred ca ideea de baza e sa intelegem cine a gresit si de ce, pentru a nu repeta aceste greseli

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

O faza similara, doar ca acuma Loganul cand a facut stanga nu a acordat prioritate celor care vin din fata.

Viteza motocicletei este putin peste 200km/h sau 55-60m/s ... Ce om se gandeste ca ala care vine din fata pe o portiune de drum cu limita de 90-100, are peste 200km ? E greu sa iti dai seama daca apuci sau nu (asa ca mai bine astepti sa treaca)

Si iara ajungem de unde am plecat , ala cu golful nu a crezut ca vine cineva din spate , si asta cu loganu nu a crezut ca vine cineva asa tare.

Oricum, cu toata viteza motocicletei , Loganul pica vinovat fara drept de apel :))

 

https://streamable.com/rzvss

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Nici nu realizezi ce viteza are si cand apare langa tine motociclistul.

Ba ..realizezi(!), pentru ca IN TARI MAI CIVILIZATE soferii la intersectii (indeosebi acolo unde se pierde prioritatea) sunt incurajati sa se uite de doua ori in acelasi directie, stanga-dreapta tocmai pentru a elimina aparitia neasteptata a unei motociclete!

 

Altfel, realizezi prea tarziu si nu mai conteaza nimic!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Hai sa fim seriosi ca in momentul cand mergi cu 200 pe drumuri nationale iti asumi un mare mare risc. Mi se pare ca majoritatea soferilor care au taiat calea motociclistilor ce circulau cu mult peste viteza legala, au ramas linistiti in libertate. Nu zic ca nu a fost si vina lor, dar judecatorii/procurorii au decis in favoarea soferilor.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La viteza aia poti sa te asiguri de 3 ori, pana intorci capul a doua oara motociclistul este deja langa tine sau in tine.

 

Tocmai aceasta este ideea.

Intorcand capul de doua ori in aceiasi directie AI TIMP SA VEZI DACA APARE O MOTOCICLETA inainte de a intra intr-o intersectie, mai ales daca nu ai prioritate!

 

Acest lucru e testat de mine si functioneaza.

(bine ar fi sa nu contrazicem decat daca aducem ceva pozitiv..)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.