Jump to content

Problema autoinchidere


Gabriel_Florin

Recommended Posts

Salutare,

o sa incerc sa-mi pastrez calmul ( inca sunt in stare de soc ) ca sa va pot povesti pe indelete ce s-a intamplat, poate ca cineva ma va putea lamuri si mine.

imi cer iertare daca a mai fost un topic cu asta, dar eu nu am gasit.

sa va povestesc :

- se da un BMW 318d LCI keyless go and entry. 2 parinti, si un bebe ( 1 an )

- duminica seara in parcarea mall-ului.

ce s-a intamplat?! ma aproprii de masina o deschid fara cheie ( asa cum fac de fiecare data), deschid usa pasagerlui spate pun bebe-ul in scaun, apoi imi dau ghiozdanul jos din spate deschid geamul de la portbagaj si il pun acolo ( in ghiozdan era cheia). Inchid usa copilului si inchid geamu de la portbagaj. surpriza: MASINA SE INCHIDE!!!!! toata treaba nu a durat mai mult de 90 sec.

 

nu are rost sa va explic ce spaima m-a apucat; fetita era in masina, cheia in masina, geamurile sus, si eu nici un mod prin care sa ajung la ea. pe scurt, inca resimt si acum spaima ce am trait-o ieri, acum ca povestesc.

ca sa scurtez totul, a trebuit sa spag un geam de la masina, am scos cheia am deblocat si uite asa, am avut din nou access in masina.

 

acum: eu am ramas blocat pe faza de ieri, pentru ca masina are sisteme de siguranta, care tocmai sa nu iti permita sa faci asa ceva ( adica sa-ti incui cheia inauntru) si azi am incerc in toate modurile posibile sa replic ce s-a intamplat ieri. fara nici un rezultat. toate sistemele functioneaza asa cum trebuie, portbagajul iti respinge usa pentru ca simte cheia, geamul de la portbagaj la fel. usa nu se incuie daca cumva e deschisa, si asa mai departe. credeti-ma, am incercat in toate modurile sa replic intru-un fel ce s-a intamplat fara nici un rezultat.

 

aveti vreo parere? vi s-a mai intamplat asa ceva ?

 

multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca ti-a bruiat cineva cheia sau nu...dar iti pot spune sigur ca masina are o setare de autoinchidere a usilor, default pe 2 minute, pt siguranta, in cazul in care uiti sa o inchizi si nu e cheia in contact. Normal, mi s-ar parea sa nu se inchida nici cu cheia in interior, mai ales ca ai keyless entry&go...poti sa faci o proba...eu mi-am marit perioada, codand modulul de safety cu Carly Edited by Cristi DUM
Link to comment
Share on other sites

semnalul de la cheia nu a ajuns la modulul de control, probabil bruiat de ceva din geanta.

scenariu:

- ai deblocat usa prin atingere

- ai deschis usa din spate si ai pus copilul; apoi ai deschis geamul de la luneta

- te-ai intors ai umblat in fata, din reflex ai pus mana sa blochezi portiera si masina s-a incuiat

- ai inchis usa din spate, ai aruncat rucsacul in portbagaj, cheia a nimerit cine stie in ce pozitie bruiata de vreun echipament din rucsac

- ai inchis geamul de la luneta

 

si eu am keyless, dar tin cheia totdeauna in buzunar - pe cand avea copilul 2 ani, a ramas inchis in masina - ii placea sa descuie masina, s-a urcat in spate, pana sa ma urc si eu a blocat masina...a durat vreo 5 minute foarte lungi pana am reusit sa il fac sa deblocheze masina...asa ca te inteleg prin ce ai trecut.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca ti-a bruiat cineva cheia sau nu...dar iti pot spune sigur ca masina are o setare de autoinchidere a usilor, default pe 2 minute, pt siguranta, in cazul in care uiti sa o inchizi si nu e cheia in contact. Normal, mi s-ar parea sa nu se inchida nici cu cheia in interior, mai ales ca ai keyless entry&go...poti sa faci o proba...eu mi-am marit perioada, codand modulul de safety cu Carly

 

ideea e ca si mie mi s-ar parea normal sa nu se inchida. si probe am facut. Dupa ce m-am calmat ( ziua urmatoare ) am facut 30 de probe, dar nu am reusit nici cum sa reproduc ce s-a intamplat duminica. efectiv nu-mi pot explica. dar ideea e ca nu ma deranjeaza geamul ( care apropo costa o avere, pe motiv ca nu e comercializat ) ma sperie doar gandul ca s-ar putea repeta si eu nu am facut tot posibilul sa evit aceasta situatie.

 

semnalul de la cheia nu a ajuns la modulul de control, probabil bruiat de ceva din geanta.

scenariu:

- ai deblocat usa prin atingere

- ai deschis usa din spate si ai pus copilul; apoi ai deschis geamul de la luneta

- te-ai intors ai umblat in fata, din reflex ai pus mana sa blochezi portiera si masina s-a incuiat

- ai inchis usa din spate, ai aruncat rucsacul in portbagaj, cheia a nimerit cine stie in ce pozitie bruiata de vreun echipament din rucsac

- ai inchis geamul de la luneta

 

si eu am keyless, dar tin cheia totdeauna in buzunar - pe cand avea copilul 2 ani, a ramas inchis in masina - ii placea sa descuie masina, s-a urcat in spate, pana sa ma urc si eu a blocat masina...a durat vreo 5 minute foarte lungi pana am reusit sa il fac sa deblocheze masina...asa ca te inteleg prin ce ai trecut.

 

sincer asta mi se parea ce-a mai plauzibila "scuza". in ghiozdan aveam iPad-ul. Cel mai probabil a interferat cu semnalul cheii. altfel sincer, chiar nu pot sa-mi explic.

imi vine sa mi-o leg de gat sa fiu sigur ca o sa o am tot timpu la mine. :console:

Edited by Gabriel_Florin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.