Jump to content

Setup cauciucuri 640d xdrive F06


flewdya

Recommended Posts

Salut,

 

Sunt fericitul posesor al unui F06 640d xdrive 2015. Daca ma poate ajuta cineva cu o problema.

Momentan am cauciucuri 245/35/20 pe fata si 275/30/20 spate , setarea din fabrica si se pare unica recomandata de BMW. As dorii sa stiu daca este ok sa schimb cauciucurile cu 235/40/20 fata si 265/35/20 spate? Nu as vrea sa am probleme cu xdrive dar varianta a doua mi se pare mai buna ca masina sa fie mai confortabila pe drumurile noastre si ramane la aceasi diferenta de inaltime cum e in setarea actuala de fabrica,daca nu chiar mai buna, diferentele de inaltime fiind mai mici,fata fiind mai inalta in amandoua situatile ( 1.25 fata de 3.25 cat este acuma) Sper ca nu am vorbit prostii cu diferentele de inaltime :) Multumesc

Edited by flewdya
Link to comment
Share on other sites

Nu iti recomand sa schimbi dimensiunile decat cu ce scrie pe stalpul de la usa soferului (cred ca acolo ai si varianta pe 19") si/sau in cartea de identitate a masinii. In caz ca ai run-flat cumpara aceeasi dimensiune non run-flat. Diferentele dintre acum si ce propui sunt de aproape 2% si parerea mea e ca nu e ok.

 

Pe 650i E64 care l-am avut in trecut am avut pe 19 run-flat din fabrica si nu m-a deranjat niciodata, decat cand am avut pene prin Europa si nu am gasit dimensiunea mea de cumparat. Nu mai stiu cum era talonul dar sigur am avut 245/275 pe 19" (cred 245/40 R19 si 275/35 R19 pentru vara si pentru iarna pe 17 aceeasi dimensiune exterioara).

 

Q6gj06B.jpg

hHLf5kg.jpg

 

Imposibil sa nu ai dimensiuni pe 18 si 19 omologate pentru F06.

Link to comment
Share on other sites

Uite, site-ul Michelin spune despre masina ta ca sunt urmatoarele dimensiuni:

 

17''

225 55 R17 97 Y

 

18''

245 45 R18 96 Y FRONT

275 40 R18 99 Y REAR

245 45 R18 96 Y

 

19''

245 40 R19 94 Y FRONT

275 35 R19 96 Y REAR

 

20''

245 35 R20 95 Y FRONT

275 30 R20 97 Y REAR

 

 

Monteaza oricare din astea, 100% sunt trecute pe eticheta de pe stalpul soferului.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspunsuri, cred ca voi ramane la setarea de fabrica pana la urma. as fi pus cauciucuri mai inalte putin daca era posibil.

Pe 19 nu pot pune pt ca masina e paket M cu jante originale de 20, prea scump sa iau alte jante, am in schimb jante de iarna pe 18.

O sa pun si cateva poze cu masina in curand, sa ii fac retrofitul de faruri LED adaptive facelift si dupa aia :) masina e 2015 dar printre ultimele produse non facelift.

 

apropo, am cont din 2005 aici cu multe sute de postari, dar am uitat parola si am pierdut si mailul de recover. cu cine vorbesc sa imi schimbe parola/mailul ?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspunsuri, cred ca voi ramane la setarea de fabrica pana la urma. as fi pus cauciucuri mai inalte putin daca era posibil.

Pe 19 nu pot pune pt ca masina e paket M cu jante originale de 20, prea scump sa iau alte jante, am in schimb jante de iarna pe 18.

O sa pun si cateva poze cu masina in curand, sa ii fac retrofitul de faruri LED adaptive facelift si dupa aia :) masina e 2015 dar printre ultimele produse non facelift.

 

apropo, am cont din 2005 aici cu multe sute de postari, dar am uitat parola si am pierdut si mailul de recover. cu cine vorbesc sa imi schimbe parola/mailul ?

 

trimite-mi PM si contopesc eu conturile.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.