Jump to content

Uzura interna cauciucuri spate bmw e90


Recommended Posts

salut, am o mica problema cu masina, s-a mai discutat pe forum problema, insa nu stiu daca e tot din cauza aia. cauciucurile mele pe spate sunt noi, dupa nici 5000 de km prezinta o dunga de vreo 2-3 cm pe interiorul cauciucului, care pana la urma face ca acesta sa explodeze. atasez poze referitoare la ce spun ca sa va da-ti cu parerea. eu m-am gandit ca s-ar putea sa fie bucsele de pe fuzeta,pentru ca daca ar fi din geometrie s-ar consuma de la jumatatea cauciului.mersi tuturor! ah, dimensiunile jantelor e de 255/30/19 pe spate in caz ca influenteaza cu ceva.

https://ibb.co/b7hcia

<br style="background-color: rgb(241, 240, 240);">https://ibb.co/fPn4UF

<br style="background-color: rgb(241, 240, 240);">https://ibb.co/kMZF3a

<br style="background-color: rgb(241, 240, 240);">https://ibb.co/i54R9F

<br style="background-color: rgb(241, 240, 240);">https://ibb.co/kwptpF

Edited by Claudiu320d
Link to comment
Share on other sites

tot la fel mi-a mancat si mie pe spate o pereche de cauciucuri,o dunga de 2 cm pe interior,am verificat toate bucsele care nu aveau nimic,dupa i-am facut geometria care erea destul de rau dereglata si de atunci nu am mai avut probleme,ciudat este ca nu imi pot da seama cum de sa dereglat ca nu schimbasem nimic la mecanica.acum am semne cu vopsea pe saibelea ale excentice si pe suruburi sa vad daca se slabesc singure.
Link to comment
Share on other sites

tot la fel mi-a mancat si mie pe spate o pereche de cauciucuri,o dunga de 2 cm pe interior,am verificat toate bucsele care nu aveau nimic,dupa i-am facut geometria care erea destul de rau dereglata si de atunci nu am mai avut probleme,ciudat este ca nu imi pot da seama cum de sa dereglat ca nu schimbasem nimic la mecanica.acum am semne cu vopsea pe saibelea ale excentice si pe suruburi sa vad daca se slabesc singure.

 

daca ii fac geometria nu se mai vede efectul ala fain cum stau rotile putin intr-o parte?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Efectul ala fain" iti distruge anvelopele.

 

mi se pare ciudat sa imi manance doar 2 cm , si sa nu inceapa macar de la jumatatea cauciucului, oricum in cazul asta o sa imi pun cauciucuri directionale, si o sa le schimb la 5000km ,daca ma tin 10000 e foarte bine.

Edited by Claudiu320d
Link to comment
Share on other sites

Efectul care il face la tine nu este chiar ok di punct de vedere estetic,pĂŁrere personalĂŁ,ai cauciucul mult in interior in partea de sus ,mult mai frumos dacĂŁ era la linie cu aripa sau 1 cm reintrat.

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

 

Sincer mie imi place mai mult cum e asa interior, janta sta putin intr-o parte.Efectul asta mi-l face doar la jantele de 19, canal de 9.5 si offset de 28. Si daca o sa ii fac geometria ca sa stea mai dreapta roata, asa mi-ar atinge in aripa.si tot nu ar fi bine. cu jantele de iarna care sunt pe 17 nu am treaba, nici nu imi consuma cauciucu pe interior.

Link to comment
Share on other sites

Dar asupra stabilitatii masinii cam ce efect are?

 

asupra stabilitatii pana de ceva lunii aveam alta marca de cauciucuri si nu aveam absolut nici o problema cu stabilitatea, chiar daca se uzau pe interior tot la fel. acuma am pus niste cauciucuri noi marca accelera, si la viteza mare cand i-au curba simt ca mi se duce spatele, precizez ca lucru asta se intampla doar cu marca aceasta de cauciucuri si ca virgula cu celelalte nu am nici o problema

Link to comment
Share on other sites

Patit asta la E60 si am un prieten care a avut aceiasi problema la un E90.

 

E o problema de suspensie + geometrie.

 

La ambele (E90 si E60) problema era aceiasi.

 

Se uzeaza piesele 18 si 3. Degeaba faci unghiurile pt ca in curbe cauciucul inmuiat a pieselor uzate permite usor un alt unghi care duce la aceiasi uzura.

 

Si la E90 si la E60 a fost acelasi brat de vina insa poate fi si din bucsa.

Link to comment
Share on other sites

Patit asta la E60 si am un prieten care a avut aceiasi problema la un E90.

 

E o problema de suspensie + geometrie.

 

La ambele (E90 si E60) problema era aceiasi.

 

Se uzeaza piesele 18 si 3. Degeaba faci unghiurile pt ca in curbe cauciucul inmuiat a pieselor uzate permite usor un alt unghi care duce la aceiasi uzura.

 

Si la E90 si la E60 a fost acelasi brat de vina insa poate fi si din bucsa.

 

am citit aproape toate postarile pe topicul tau, si de aia intrebam pentru ca nu eram sigur ca e doar din geometrie. Doar ai vazut unde se uzeaza cauciucurile, parerea mea ar trebui sa se uzeze macar de la mijloc inspre interior, eu am doar o dunga de 2 cm pe marginea interiorului de la cauciuc

Link to comment
Share on other sites

Este evident faptul ca la un asemenea camber suprafata de contact intre asfalt si anvelopa este mult redusa, ceea se poate duce la un derapaj urat. Nu mai circula asa.

 

Crede-ma ca in curbe masina cu cauciucurile ce le aveam inainte statea enooorm de bine, si nu derapa deloc. si acuma masina se conduce foarte bine in curbe, doar ca cu noile cauciucuri se simte putin subviraj, cu cele vechi statea pe drum fooarte bine.

Edited by Claudiu320d
Link to comment
Share on other sites

am citit aproape toate postarile pe topicul tau, si de aia intrebam pentru ca nu eram sigur ca e doar din geometrie. Doar ai vazut unde se uzeaza cauciucurile, parerea mea ar trebui sa se uzeze macar de la mijloc inspre interior, eu am doar o dunga de 2 cm pe marginea interiorului de la cauciuc

 

Partea cu uzura de la mijloc spre interior o fi din cauza unghiului insa acea banda e din cauza suspensiei, mai exact acele piese. Exact tot asa banza aveam si eu si exploda cauciucul desi in rest el era nou.

 

Mai ciudat era ca o mica parte din banda nici nu atincea pe loc asfaltul. Doar in mers se intampla asta -> din cauza uzurii acelor piese.

 

P.S. Nu simti joc la mana daca o ridici pe cric. Asta pt ca acele piese se inmoaie...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.