Jump to content

Motor N42 vs N46


HitmaNLive

Recommended Posts

O foarte lunga perioada am fost hotarat sa aleg intre N42 si M47 pe E46 ce urmeaza sa-l achizitionez. Dupa niste cercetari mai amanuntite am ajung la concluzia ca o masina care are 15 ani vechime nu mai renteaza la diesel, fiind foarte probabile aparitia problemelor la injectoare, turbo, egr s.a. plus numarul de km mult mai mare fata de una pe benzina. Am ramas dupa cu N42 in cap dar si cu multe topicuri cu probleme legat de motorul asta. Ba sistemul valvetronic, ba intinzatorul de lant, ba simeringurile , valva PCV s.a. Dupa o discutie pe forum cu unul dintre colegi, mi-a spus sa ma orientez spre un benzinar incepand cu anul 2004 pentru ca au revizia la intinzator facuta. Am stat si m-am interesat mai exact care-i treaba si intr-adevar in revizia urmatoare intinzatorul este putin mai lung. Fara sa vreau am dat de motorul N46 care dupa cate am citit are mai multe imbunatatiri: un nou arbore cotit, galerie de admisie, partea de deschidere/inchidere a supapelor, plus alte lucruri.

Doresc sa stiu daca imi poate confirma cineva, daca merita sa ma stresez sa caut un E46 cu N46 sau pot sa merg si pe N42.

Totodata poate cineva sa-mi confirme daca intizantorul revizuit merge pus pe N42 si daca rezolva problema ?

Mentionez ca ma intereseaza motorul de 143 cai.

Multumesc frumos !

Edited by HitmaNLive
Link to comment
Share on other sites

ca posesor de N42B20 (143cp)....

La N42 daca schimbi simeringurile de la supape + distributia (patine, lant si intinzator) + cateva garnituri care intra in pret, poti sta linistit multa vreme. (distractia costa undeva la 1500-1600 lei)

ce sa mai zic...consum extra urban...5.8 la 90 (asa ca mosii-am incercat eu), 6.2 la 120 ( buc-constanta, nu tot drumul ca muream de plictiseala), 7.8 la 140

in bucuresti intre 7 si 10 in functie de trafic....pt o masina de 15 ani, eu sunt mutumit.

 

poti schimba si la N42 intinzatorul cu unul "mai lung"/revizuit. (dar trebuie pusa la punct distributia) altfel degeaba.

Edited by wind-3er
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca intr-o oarecare masura distributia la N42 trebuie verificata la fel ca cele pe curea ? Ma refer ca perioada de timp, pentru ca aud din ce in ce mai multi care se bat cu pumnul in piept ca la lant nu trebuie sa schimbi niciodata nimic.

Legat de consum, nu sunt strain de valorile alea. Momentan conduc o Skoda Fabia cu motor de 1.4 si Botosani-Bucuresti am scos 5.5% . Prin oras imi ia intre 8.5-9, deci nu e ceva de speriat.

Link to comment
Share on other sites

in cazul lui N42, da.

motorul are o vechime si niste km...suntem totusi in 2017.

intinzatorul a fost revizuit prin 2004, ceva de genul asta, cel original fiind mai scurt duce la o slabire a lantului care poate face niste stricaciuni (patine rupte, distributie sarita de la punct)

ca perioada de timp, distributia si simeringurile de supape au tendinta de a "pica" pana in 200.000 km.

cu alte cuvinte, daca la schimbi tu....stai linistit 200k. km

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Din cate stiu eu N46 s-a pus doar in 2004, dar teoretic au revizuit intinzatorul si la N42 in ultima parte a anului 2003. Oricum se vede foarte usor in momentul achizitiei si cred ca pana in momentul actual majoritatea valvetronicurilor cu intinzatorul prost au crapat deja...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.