BMWClub: ANTIFURT TIP FLOARE - CHEIE ANTIFURT RUPTA - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

ANTIFURT TIP FLOARE - CHEIE ANTIFURT RUPTA TIP FLOARE Rate Topic: -----

#1 User is offline   torelo 

• Membru
  • Group: Members

Posted 13 September 2017 - 12:50

Antifurt BMW tip Floare , problema des intalnita la acest antifurt se rupe floarea din cheia antifurtului.

Cheia sa rupt am ramas cu 2 prezoane antifurt pe masina.

Are cineva alta solutie in afara de sudat direct pe prezon.

Attached File(s)

0

#2 User is offline   .Bogdan 

• [ unknown ]
  • Group: Contributors

Posted 13 September 2017 - 13:11

O vizita la un dealer sa te ajute cu o cheie noua pe baza codului de antifurt pe care banuiesc ca nu il mai ai. http://www.bmwclub.ro/forums/public/style_emoticons/default/console.gif

Altfel:
1) sudura
2) gaurire

-----
*codul, nu cheia.

This post has been edited by .Bogdan: 13 September 2017 - 13:20

0

#3 User is offline   torelo 

• Membru

Posted 13 September 2017 - 13:13

View Post.Bogdan, on 13 September 2017 - 13:11, said:

O vizita la un dealer sa te ajute cu o cheie noua pe baza codului de antifurt pe care banuiesc ca nu il mai ai. http://www.bmwclub.ro/forums/public/style_emoticons/default/console.gif

Altfel:
1) sudura
2) gaurire

Antifurul il am , e in partea dreapta din poza.

Am inteles ca la acest tip de antifurt nu se poate aduce cap separat, doar la celalat model in care prezonul e cu rizuri , ala are si cod pe fiecare cap , pe asta ce il am eu nu am gasit nici un cod
0

#4 User is offline   .Bogdan 

• [ unknown ]

Posted 13 September 2017 - 13:19

De obicei, au mecanicii in service toate tipurile de antifurt produse. Ideea era sa faci o vizita la un dealer sa ii rogi sa iti imprumute cheia pt 5 min cat desfaci prezonul.
Daca nu ai niciun dealer aproape/dispus sa te ajute - ori il gauresti, ori incerci sa sudezi ceva pe el (cu sanse sa afecteze si janta).
0

#5 User is offline   torelo 

• Membru

Posted 13 September 2017 - 13:23

View Post.Bogdan, on 13 September 2017 - 13:19, said:

De obicei, au mecanicii in service toate tipurile de antifurt produse. Ideea era sa faci o vizita la un dealer sa ii rogi sa iti imprumute cheia pt 5 min cat desfaci prezonul.
Daca nu ai niciun dealer aproape/dispus sa te ajute - ori il gauresti, ori incerci sa sudezi ceva pe el (cu sanse sa afecteze si janta).

Am vorbit deja la reprezentante , au cheie dar partea care intra in chei e rupta :) Si la iasi si la suceava :) sunt singurele din zona

Partea cu sudura iese din calcul pagubele sunt prea mari + mi au zis 2 mecanici de probleme la rulment din cauza caldurii de la aparat.
0

#6 User is offline   .Bogdan 

• [ unknown ]

Posted 13 September 2017 - 13:56

Mai mult se incalzeste rulmentul de la o tura de franari hardcore decat de la 10s de sudura, dar e OK sa nu te legi la cap.
Deci solutia e burghiu cu diametre succesive + tarod pt filet invers.
0

#7 User is offline   VladTz 

• Începător

Posted 13 September 2017 - 14:10

Mai ai o varianta cu o tubulara speciala de genu , asta daca iti permite spatiul dintre janta si prezon:

Poza 1 , Poza 2

Daca vrei sa gauresti grija sa fie centrat burghiul .
0

#8 User is offline   bimmer90f30 

• Pasionat

Posted 13 September 2017 - 15:43

View Posttorelo, on 13 September 2017 - 13:23, said:

Am vorbit deja la reprezentante , au cheie dar partea care intra in chei e rupta :) Si la iasi si la suceava :) sunt singurele din zona

Partea cu sudura iese din calcul pagubele sunt prea mari + mi au zis 2 mecanici de probleme la rulment din cauza caldurii de la aparat.

...despre ce caldura vorbim? Cea cauzata de sudura unei tije pe un prezon!? Caldura inmagazinata in prezon se v-a disipa foarte repede in tot ansamblu rotii ca sa crezi ca poate afecta rulmentul. Si chiar daca ar ajunge la rulment acesta se incalzeste mult mai mult in urma franarii cum zice si .Bogdan de altfel..

Poate e mai bine sa vorbesti cu un sudor nu cu un mecanic..

Oricum e destul de invaziva si periculoasa pentru ca probabil un neatent ar putea lovi janta cu electrodul si asta poate lasa niste urme..

Prezoanele antifurt nu s-ar rupe daca ar fi stranse dupa carte si nu cu, ciocanul pneumatic!
Nu e problema de design e problema de inconstienta.

This post has been edited by bimmer90f30: 13 September 2017 - 16:08

1

#9 User is offline   cornel 

• Începător

Posted 13 September 2017 - 17:25

View Posttorelo, on 13 September 2017 - 13:13, said:

Antifurul il am , e in partea dreapta din poza.

Am inteles ca la acest tip de antifurt nu se poate aduce cap separat, doar la celalat model in care prezonul e cu rizuri , ala are si cod pe fiecare cap , pe asta ce il am eu nu am gasit nici un cod

Cel mai indicat e sa te duci la o reprezentanta BMW, ei avand o trusa completa cu toate tipurile de antifurt de pe seria F.
Eu am pierdut cheia antifurt originala si am scos antifurtul la toate rotile (inlocuind cu prezoane normale) la BMW in service ocazie cu care am rugat sa ma lase sa fotografiez codul de pe cheia lor. Ulterior am comandat separat antifurtul identic cu originalul insa nici ca le-am mai montat dupa :)
0

#10 User is offline   torelo 

• Membru

Posted 14 September 2017 - 13:12

Am gasit trusa maghica la cineva in oras. Mi se pare penibil ca 2 reprezentate bmw sa aibe " cheia defecta " nu stiu ce piesa asteapta de la strung ca numai la strung se poate face. Asa arata trusa vietii, a durat 1 minut sa le scoatem.

Am preferat sa astept sa gasesc o trusa , odata batut si distrus capul nu mai aveam sanse sa le scot cu cheia, si asta recomand la toata lumea ( asta in cazul in care nu nimeresti sa faci pana si poti rula cu masina )

Topic Inchis
Multumesc.
0

#11 User is offline   .Bogdan 

• [ unknown ]

Posted 14 September 2017 - 13:24

Inca o minune a tehnologiei ce face redundanta utilizarea antifurturilor http://www.bmwclub.ro/forums/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif.
0

#12 User is offline   bimmer90f30 

• Pasionat

Posted 15 September 2017 - 12:00

View Post.Bogdan, on 14 September 2017 - 13:24, said:

Inca o minune a tehnologiei ce face redundanta utilizarea antifurturilor http://www.bmwclub.ro/forums/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif.

Cum adica face redundanta folosirea antifurturilor?
Aceea este o trusa completa cu chei antifurt tip floare. Nu inteleg unde e redundanta - depasirea - invechirea?

(...Nu este deloc greu sa inveti sa desfaci/dezarmezi (cu speraclu) incuietori de usi si lacate cat de poate de complicate daca te uiti pe youtube.)

Ideea e ca hotii de duzina si chiar de roti de masina.. sunt prea lenesi sa invete sau sa cumpere sculele.. Asta e singurul noroc al proprietarilor!

This post has been edited by bimmer90f30: 15 September 2017 - 12:03

0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro