Jump to content

ANTIFURT TIP FLOARE - CHEIE ANTIFURT RUPTA


Recommended Posts

O vizita la un dealer sa te ajute cu o cheie noua pe baza codului de antifurt pe care banuiesc ca nu il mai ai. console.gif

 

 

Altfel:

1) sudura

2) gaurire

 

 

Antifurul il am , e in partea dreapta din poza.

 

Am inteles ca la acest tip de antifurt nu se poate aduce cap separat, doar la celalat model in care prezonul e cu rizuri , ala are si cod pe fiecare cap , pe asta ce il am eu nu am gasit nici un cod

Link to comment
Share on other sites

De obicei, au mecanicii in service toate tipurile de antifurt produse. Ideea era sa faci o vizita la un dealer sa ii rogi sa iti imprumute cheia pt 5 min cat desfaci prezonul.

Daca nu ai niciun dealer aproape/dispus sa te ajute - ori il gauresti, ori incerci sa sudezi ceva pe el (cu sanse sa afecteze si janta).

Link to comment
Share on other sites

De obicei, au mecanicii in service toate tipurile de antifurt produse. Ideea era sa faci o vizita la un dealer sa ii rogi sa iti imprumute cheia pt 5 min cat desfaci prezonul.

Daca nu ai niciun dealer aproape/dispus sa te ajute - ori il gauresti, ori incerci sa sudezi ceva pe el (cu sanse sa afecteze si janta).

 

 

Am vorbit deja la reprezentante , au cheie dar partea care intra in chei e rupta :) Si la iasi si la suceava :) sunt singurele din zona

 

Partea cu sudura iese din calcul pagubele sunt prea mari + mi au zis 2 mecanici de probleme la rulment din cauza caldurii de la aparat.

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit deja la reprezentante , au cheie dar partea care intra in chei e rupta :) Si la iasi si la suceava :) sunt singurele din zona

 

Partea cu sudura iese din calcul pagubele sunt prea mari + mi au zis 2 mecanici de probleme la rulment din cauza caldurii de la aparat.

...despre ce caldura vorbim? Cea cauzata de sudura unei tije pe un prezon!? Caldura inmagazinata in prezon se v-a disipa foarte repede in tot ansamblu rotii ca sa crezi ca poate afecta rulmentul. Si chiar daca ar ajunge la rulment acesta se incalzeste mult mai mult in urma franarii cum zice si .Bogdan de altfel..

 

Poate e mai bine sa vorbesti cu un sudor nu cu un mecanic..

 

Oricum e destul de invaziva si periculoasa pentru ca probabil un neatent ar putea lovi janta cu electrodul si asta poate lasa niste urme..

 

Prezoanele antifurt nu s-ar rupe daca ar fi stranse dupa carte si nu cu, ciocanul pneumatic!

Nu e problema de design e problema de inconstienta.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Antifurul il am , e in partea dreapta din poza.

 

Am inteles ca la acest tip de antifurt nu se poate aduce cap separat, doar la celalat model in care prezonul e cu rizuri , ala are si cod pe fiecare cap , pe asta ce il am eu nu am gasit nici un cod

 

Cel mai indicat e sa te duci la o reprezentanta BMW, ei avand o trusa completa cu toate tipurile de antifurt de pe seria F.

Eu am pierdut cheia antifurt originala si am scos antifurtul la toate rotile (inlocuind cu prezoane normale) la BMW in service ocazie cu care am rugat sa ma lase sa fotografiez codul de pe cheia lor. Ulterior am comandat separat antifurtul identic cu originalul insa nici ca le-am mai montat dupa :)

Link to comment
Share on other sites

Am gasit trusa maghica la cineva in oras. Mi se pare penibil ca 2 reprezentate bmw sa aibe " cheia defecta " nu stiu ce piesa asteapta de la strung ca numai la strung se poate face. Asa arata trusa vietii, a durat 1 minut sa le scoatem.

 

Am preferat sa astept sa gasesc o trusa , odata batut si distrus capul nu mai aveam sanse sa le scot cu cheia, si asta recomand la toata lumea ( asta in cazul in care nu nimeresti sa faci pana si poti rula cu masina )

 

Topic Inchis

Multumesc.

post-14414-0-88186300-1505387505_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Inca o minune a tehnologiei ce face redundanta utilizarea antifurturilor rolleyes.gif.

 

Cum adica face redundanta folosirea antifurturilor?

Aceea este o trusa completa cu chei antifurt tip floare. Nu inteleg unde e redundanta - depasirea - invechirea?

 

(...Nu este deloc greu sa inveti sa desfaci/dezarmezi (cu speraclu) incuietori de usi si lacate cat de poate de complicate daca te uiti pe youtube.)

 

Ideea e ca hotii de duzina si chiar de roti de masina.. sunt prea lenesi sa invete sau sa cumpere sculele.. Asta e singurul noroc al proprietarilor!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

salut

am patit si eu chestia cu antifurtul rupt in prezon. berbecii aia de la vulcanizare au rupt o cheie si nu au putut sa scoata antifurtul de la roata. nici bucata ramasa in prezonul antifurt.

sa va spun cum am rezolvat eu poate ajuta pe cineva.Dupa inca o parere a unui dorel de la alta vulcanizare care zicea ca ala nu il mai scot de acolo decat cu sudura si se compromite si janta in sensul ca se innegreste in locul unde se sudeaza ceva de antifurt,am decis sa incerc sa il scot eu.

am dat cu mult wd-40 dupa care a iesit foarte usor cu un capat de surubelnita dreapta.

acum ce sa fac sa schimb antifurturile cu prezoane normale sau sa cumpar alta cheie antifiurt/? pe cheia antifurt scrie ABC 32

nu am schimbat pana acum roata de rezerva dar unu de la vulcanizare zicea ca in momentul cand o sa fac o pana o sa fie nasol de scos antifurtul cu cheia antifurt si cheia de roata si e posibil sa se rupa din nou

cum sa procedez?

Edited by ionut79
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.