Jump to content

upgrade comenzi volan bmw f30


lolik

Recommended Posts

  • 4 months later...
Salutare, am si eu o eroare care apare si dispare dupa cel mult 10 secunde.F30 2014 320ed. "Cruise control failure" si am observat ca nici comanda de volum nu mai este functionala impreuna cu butonul de activare pilot automat. Dupa 2 secunde sau 10 cateodata dispare si devin functionale. Am masina de aproximativ 3 luni si s-a intamplat de 10-15 ori.
Link to comment
Share on other sites

Salutare, am si eu o eroare care apare si dispare dupa cel mult 10 secunde.F30 2014 320ed. "Cruise control failure" si am observat ca nici comanda de volum nu mai este functionala impreuna cu butonul de activare pilot automat. Dupa 2 secunde sau 10 cateodata dispare si devin functionale. Am masina de aproximativ 3 luni si s-a intamplat de 10-15 ori.

 

 

Cel mai probabil este problema de SZL (spira)

Link to comment
Share on other sites

O sa ma duc maine sa vad care e treaba. (la serviceul BMW de pe Bd. Timisoara)

 

 

Da, eventual daca iti pune tester-ul o sa vada, costa cam 250RON o verificare la tester.

Astept sa revii cu rezultat deoarece am o situatie aproximativ asemanatoare.

 

Ca idee, un SZL la reprezentanta este in jur de 3000RON :)

Link to comment
Share on other sites

Da, eventual daca iti pune tester-ul o sa vada, costa cam 250RON o verificare la tester.

Astept sa revii cu rezultat deoarece am o situatie aproximativ asemanatoare.

 

Ca idee, un SZL la reprezentanta este in jur de 3000RON :)

 

 

Este 100 RON, tocmai am intrebat. Revin maine cu raspunsul.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am fost la un amic si mi-a pus testerul, intr-adevar sunt "mici" erori,nu am tinut minte exact dar trebuie dat jos volanul, demontata piesa aceea si lipit ceva. Cand o sa o facem revin cu detalii mai explicite.

 

 

Astept sa revii cu pareri deoarece m-ar interesa si pe mine topicul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...

Buna ziua,

 

Sunt din Bucuresti si am de curand un F31 cu comenzi pe volan numai pentru limitator de viteza (numai cu buton LIM si rotita)

 

Am cumparat de pe internet comenzile de volan di cu cruise control si limitator de viteza. (cele din imaginea 3 din link-ul de mai jos - pentru cei ce au nevoie si de codul piesei).

 

https://www.hubauer-shop.de/de/product_info.php?info=p9261859_original-bmw-schalter-multifunktionslenkrad-set--61319261859-.html&no_boost=1&open_cart_dropdown=1

 

 

Ma poate ajuta cineva din Bucuresti cu montatul si codarea?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

volan + coding

 

daca vrei si alte optiuni gen volan incalzire, atunci mai ai de schimbat si alte piese

Salut am si eu un x3 F25 din 2011, am montat comenzile pe volan de la un f 30 am cumparat cablu enet si am instalat e-sys dar nu stiu unde ar trebui sa codez si ce anume ar trebui sa schimb. Ma puteti ajuta? multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Buna seara.

Este cineva in apropiere de Alba Iulia care m-ar putea ajuta cu montajul si codarea/codarile aferente pentru un F31 din 2012? Planuiesc sa imi cumpar piesele necesare, dar as vrea mai intai sa vad daca am la cine sa merg in zona mea pentru a le face functionale. Momentan pe volan am doar optiunea de limitator. 

Multumesc!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salutare tuturor,

 

Revin din nou cu intrebarea daca e cineva din zona judetului Alba sau judetele limitrofe care ar putea efectua operatiunea de instalare (demontare piesa veche, instalare piesa noua, codare) pentru comenzile pe volan pe un F31? As vrea sa fac un upgrade de la limitator la limitator + cruise control.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.