Jump to content

Recomandare arcuri sport


GeorgeKLT

Recommended Posts

Salut,

 

Am tot citit pe forum si nu sunt hotarat ce arcuri sa cumpar pentru masina. Am vazut ca cele mai populare alegeri sunt Eibach Pro-Kit si H&R.

 

Am trecut de la jante pe 16 de 205/55/6.5J la jante pe 17 de 225/45/8J (bmw style 157 este modelul)

 

Dupa ce am facut trecerea la jantele pe 17, masina se simte mai nesigura la viteze medii (100-120 km/h)si mari (>140km/h) (ce-i drept ca nici starea drumurilor nu ma ajuta)

 

Geometria am facut-o pe ambele punti dupa ce am schimbat jantele, am fost la service, arcurile si amortizoarele sunt in stare buna, la fel si bucsele.

 

S-a constatat ca bratele spate sunt uzate (dreapta mai exact) si am comandat toate cele 4 brate (in total) pe spate(stanga si dreapta).

 

Ce arcuri considerati ca se potrivesc mai bine pe suspensia standard a masinii (stiu ca este un compromis setup-ul arcuri sport + suspensie standard, dar deja mi se pare joasa si destul de rigida masina)

 

Pana acum m-am gandit la:

 

arcuri standard oe (in teorie nici un drop dar avand in vedere ca ar fi noi, cred ca ar sta mai sus decat cele de pe masina)

arcuri sport oe ( cele de la suspensia sport pentru e90, cred ca 15-20mm fata / 15-20mm spate )

eibach pro-kit (drop de 30mm fata / 25mm spate

arcuri H&R (drop de 35 fata / 20mm spate

 

masina: BMW E90 LCI 318D, an fabricatie : septembrie 2009 / suspensie standard.

 

Intr-o lume ideala, as vrea sa cumpar un set de arcuri care ar lasa masina o idee mai jos pentru o mai buna manevrabilitate si nu as pierde din comfortul celor standard.

 

 

Multumesc pentru eventualele recomandari.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Am avut Eibach cu amortizoare Bilstein si nu am de ce sa ma plang... Le recomand... masina ramane comfortabila pentru ca arcurile sunt progresive dar sta senzational pe viraje... deasemenea se lasa putin (pe fata mai mult pe spate mai putin) si directia devine mai exacta... dupa ce faci operatiunea sa faci si geometria masinii ca sa nu te alegi cu comportament nedorit sau cauciucuri tocite aiurea... nu stiu cum e cu H&R... Edited by crisjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.