Jump to content

Frine Spate F 11 din 2011.


Recommended Posts

Problema mea ar fi .mai am pe BC inca 2 000 km si trebuie schimbate placutele spate .

Am facut programare la ATU la mine in orasel (locuiesc in Germania ),era o oferta la 150 euro Bosch .

M-am gindit pentru niste placute sa nu mai merg pina la BMW care e la 30 de km de mine .

Am dus masina si dupa 2 ore am ajuns si baieti nu au reusit sa le schimbe ,Mai precis ,fiind electrice nu au reusit din program sa traga pistonasele si sa bage placutele noi .

Sfatul lor ,dute la BMW.

Asa ca joia viitoare am programare la BMW sa le schimb .La ce sa ma astept ?Sa ma lovit cineva de problema asta si ce sa initmplat ?

Multumesc anticipat !

Edited by eugentim
Link to comment
Share on other sites

 

Asa ca joia viitoare am programare la BMW sa le schimb .La ce sa ma astept ?Sa ma lovit cineva de problema asta si ce sa initmplat ?

 

Banuesc ca ai plecat de la respectivul service pe roti si fara prea multe probleme. Adica cu franele vechi dar functionale. La reprezentanta BMW sa te astepti ca se vor rezolva problemele tale . Probabil pe viitor , tragand o concluzie, 30 km nu sunt ff multi si timpul pierdut fara sa rezolvi ceva, conteaza pt tine.

Link to comment
Share on other sites

Banuesc ca ai plecat de la respectivul service pe roti si fara prea multe probleme. Adica cu franele vechi dar functionale. La reprezentanta BMW sa te astepti ca se vor rezolva problemele tale . Probabil pe viitor , tragand o concluzie, 30 km nu sunt ff multi si timpul pierdut fara sa rezolvi ceva, conteaza pt tine.

 

Am plecat pe roti ,fara probleme .

Da,sa vad saptamina viitoare ce spune BMW-ul .O sa scriu aici ce sa rezolvat .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salutare

am fost azi la BMW si am schimbat placutele spate .

cost total 331 Euro .

am mai gasit un siemering la diferential care scapa ulei si am facut programare tot la ei la BMW ca dureaza

4-5 ore spun ei si azi nu am avut chef sa mai stau inca atit pe linga o ora jumate cit a durat schimbul de placute .

pret estimativ schimbare siemering 400 euro .

o zi buna va doresc !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am schimbat o-ringul la diferential la BMW si pretul a fost 605 Euro .

Cind am fost sa schimb placutele eu am inteles aproximativ 400 de euro care sau dovedit a fii doar pretul la materiale fara manopera .

daca doriti va pot pune fotografia cu factura pentru cine e interesat !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cam asa se retrag placutele franei de mana electrica:

 

Sa ne spui si diferente de pret cand revii pe topic.

 

Salutare

revin un pic cu o nedumerire .

Am un prieten care are acelasi model ca al meu dar cu 3 luni mai inainte fabricat .

Azi a schimbat si el placutele pe spate si a vazut ca mecanicul a tras frina electrica din calculator si pe urma cu presa a presat cilindrii .

Locuieste cu mine in oras dar a fost la 12o de km la un service unde lucreaza un prieten .

Nu mai inteleg nimic .Eu am fost la ATU si miau spus ca e blocat ceva si nu se poate trage cilindrul si sa merg la BMW Service ,pe youtube e atlceva ,prietenul meu altceva si nu mai inteleg nimic .

Edited by eugentim
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat o-ringul la diferential la BMW si pretul a fost 605 Euro .

Cind am fost sa schimb placutele eu am inteles aproximativ 400 de euro care sau dovedit a fii doar pretul la materiale fara manopera .

daca doriti va pot pune fotografia cu factura pentru cine e interesat !

605 euro ? :popcorn:

 

Intrebare : iti curgea ulei calumea pe acolo sau era doar umed putin? Stiu ca toate f01 si f10 au fffffff putin umed acolo adica nici nu e necesara schimbarea semeringului . Mai bine schimbi uleiul la grup anual decat sa dai 605 euro pe nimic in caz ca era asa cum zic eu si nu curgea mai tare...

 

P.s tu practic ai dat aproape 1000 euro pe doua chestii care in romania la un service bun te costau maxim 250 euro dar e mult si 250 euro...

Edited by ALINUL
Link to comment
Share on other sites

P.s tu practic ai dat aproape 1000 euro pe doua chestii care in romania la un service bun te costau maxim 250 euro dar e mult si 250 euro...

 

de aceea vand nemtii masinile dupa ce trec de 150-160 mii de km - pt ca service-ul e foarte scump in vest; chiar si in RO a inceput sa creasca costul reparatiilor in ultimii cativa ani.

Link to comment
Share on other sites

605 euro ? :popcorn:

 

Intrebare : iti curgea ulei calumea pe acolo sau era doar umed putin? Stiu ca toate f01 si f10 au fffffff putin umed acolo adica nici nu e necesara schimbarea semeringului . Mai bine schimbi uleiul la grup anual decat sa dai 605 euro pe nimic in caz ca era asa cum zic eu si nu curgea mai tare...

 

P.s tu practic ai dat aproape 1000 euro pe doua chestii care in romania la un service bun te costau maxim 250 euro dar e mult si 250 euro...

 

Salut

Da e scump dar astea sunt tarifele aici .

Cum am scris ,am fost la ATU unde aveau o oferta de 150 cu placute Bosch si nu au stiut sau nu au putut sa le schimbe ei si mau indrumat spre BMW service .

Cu simeringul ce sa spun ,ma gindesc ca exista riscul de am merge asa cu el si sa pierzi mult ulei si sa apara alte belele .

Cred ca in Romania ieseam cu mult mai ieftin dar am 1 200 de Km .Norocul meu sa zic asa este la mine in orasel este un tip care lucreaza la BMWla

masini SH care are un cumnat care e mecanic vechi la BMW si pe viitor daca mai am probleme sa il contactez in privat .

Urmatoarele probleme vor fi placute pe fata la seria 1 E87 al sotiei si mai am 9 000 la schimb ulei si filtrele care trebuie schimbate la F 11

 

de aceea vand nemtii masinile dupa ce trec de 150-160 mii de km - pt ca service-ul e foarte scump in vest; chiar si in RO a inceput sa creasca costul reparatiilor in ultimii cativa ani.

 

Cam asa e .

Cam umbla vorba ca pina in 200 000 km sa te cam scapi de masina pina mai sta in pret ca daca sar de km nu prea mai iei banii ele .

Acuma depinde si de noroc .

Edited by eugentim
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.