BMWClub: Service Team BMW - Bucuresti - BMWClub

Jump to content

• 7 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Service Team BMW - Bucuresti pareri, PRO si CONTRA Rate Topic: ***** 1 Votes

#21 User is offline   mcliviu 

• Senior
  • Group: Members

Posted 21 September 2017 - 10:44

Eu am fost de cateva ori la ei, si cu piesele mele, si cu piese de la ei. Preturile nu s-au schimbat (la manopera) cand am venit cu piesele mele. Ce mi-a placut, este ca sunt amabili, raspund aproape imediat, se straduiesc sa te ajute, nu au atitudinea aia de "astea sunt conditiile, daca vrei bine, daca nu nu" intalnita prin muuulte locuri.

Ca minus, nu se poate plati cu card, dar am primit mereu factura pentru ce s-a facut acolo.

Cu siguranta o sa merg la ei si pentru alte interventii daca va fi nevoie, si aici revin cu marele plus legat de amabilitatea si disponibilitatea oamenilor cu care am vorbit.

0

#22 User is offline   OPaul 

• Pasionat

Posted 21 September 2017 - 10:50

Exact asa primesti oferta si la un service de cartier, foarte official.
0

#23 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 21 September 2017 - 10:51

View Postmcliviu, on 21 September 2017 - 10:44, said:

Ce mi-a placut, este ca sunt amabili, raspund aproape imediat, se straduiesc sa te ajute, nu au atitudinea aia de "astea sunt conditiile, daca vrei bine, daca nu nu" intalnita prin muuulte locuri.

acelasi tratament l-am avut si unde am mers in final, la alt service...

L.E
OPaul, am postat simultan :flowers:

#24 User is offline   catalin_f10 

• Nou venit
  • Pip

Posted 21 September 2017 - 10:55

baieti, aici vb despre service-uri ok, nu ca acelea care mergeti cu simptome la motor si va spun mecanicii: " BOSS, e de la bec" :).
cat despre masini si bani, exista masini ptr toate buzunarele. eu nu concep sa dau 32.000 euro pe o masina si apoi sa ma plang ca nu am 30 euro sa schimb nu stiu ce piesa. despre asta vorbesc. toti muncim pe bani, dar e strigator la cer sa sa iti iei o masina scumpa apoi sa nu faci reviziile la timp sau sa iti iei cele mai ieftine piese si sa le schimbi la mecanicul din colt, ca dee....romanaul e priceput la toate......aici intervine frustrarea unora si complexele acestora. Am cumparat masina destul de scump, nu sunt genul sa merg la mecanici gen: BOSS, vino la mine ca iti fac revizia la jumatate de pret................eu asa gandesc, si va sfatuiesc pe toti sa faceti acelasi lucru, sa nu mai incurajati astefl de mecanici de 2 lei, sa mergem la service-uri profi si sa pleci de acolo cu inima impacata si cu masina ok. fiecare decide cel mai bine ptr el......si ptr banii lui.

This post has been edited by catalin_f10: 21 September 2017 - 10:58

-1

#25 User is offline   X X L 

• drivin'...

Posted 21 September 2017 - 11:03

BOSS, ideea era ca venisem cu piese ORIGINALE BMW, iar tanti de la receptie vroia sa imi vanda piese aftermarket mai scumpe...

acum ai inteles, BOSS?

iar schimbul l-am facut intr-un service foarte OK, BOSS, dar care nu are optiunea sa scrie in istoricul BMW GROUP operatiunile masinii... unde manopera a fost ceva mai scumpa, dar nu a contat, ca deh, am BMW, ce plm!

da, BOSS? :console:

#26 User is offline   catalin_f10 

• Nou venit
  • Pip

Posted 21 September 2017 - 11:07

tu daca ai avea service-ul tau, ai accepta sa vin eu cu piese din afara? ai oferi GARANTIE???????? plus de asta, service-ul are cheltuieli de intretinere, slarii.....etc....BOSS...
-4

#27 User is offline   OPaul 

• Pasionat

Posted 21 September 2017 - 11:10

View Postcatalin_f10, on 21 September 2017 - 11:07, said:

tu daca ai avea service-ul tau, ai accepta sa vin eu cu piese din afara? ai oferi GARANTIE???????? plus de asta, service-ul are cheltuieli de intretinere, slarii.....etc....BOSS...

Tu ca si service oferi garantie pe lucrare si clientul are garantia de unde a procurat piesa.

PS: ''BOSS , dai si mie un leu ?'' am copii de crescut si de platit intretinerea.

This post has been edited by OPaul: 21 September 2017 - 11:15

2

#28 User is offline   X X L 

• drivin'...

Posted 21 September 2017 - 11:13

te indepartezi de fondul problemei... eu chiar am zis ca baietii de acolo sunt buni, dar ca refuzul de a ma primi cu piesele mele OE m-a facut sa ma duc in alta parte...

culmea, se pare ca refuzul asta e aleator, pe unii ii primesc, pe unii nu... poate se orienteaza dupa cuantumul reparatiei (si implicit al adaosului), nu stiu :popcorn:

dar daca te uiti pe oferta de preturi aftermarket (:excl:) pe care am postat-o mai sus poate intelegi

#29 User is offline   MariusG 

• Începător

Posted 21 September 2017 - 11:13

View PostX X L, on 21 September 2017 - 10:51, said:

acelasi tratament l-am avut si unde am mers in final, la alt service...

L.E
OPaul, am postat simultan :flowers:

zi-ne si noua care e celalalt service :) poate vor merge si alti posesori de bmw acolo.

This post has been edited by MariusG: 21 September 2017 - 11:13

0

#30 User is offline   catalin_f10 

• Nou venit
  • Pip

Posted 21 September 2017 - 11:17

si daca uleiul e contrafacut, sau ce inlocuiesti tu.....apar altele.....despre asta vorbim...oricum raman la parearea mea, nu avem Dacii sa facem schimbul de ulei pe cric in spatele blocului, mie imi place sa am masina pusa la punct tot timpul si tot ce inlocuiesc la masina sa fie de calitate, la fel si serviciile de inlocuire a acestora...personal, service-ul acesta e la un nivel HIGH, parerea mea.
-1

#31 User is offline   X X L 

• drivin'...

Posted 21 September 2017 - 11:17

View PostOPaul, on 21 September 2017 - 11:10, said:

Tu ca si service oferi garantie pe lucrare si clientul are garantia de unde a procurat piesa.

corect...

cu conditia ca piesa sa fie montata intr-un service autorizat pt operatiunea si marca respectiva

#32 User is offline   Hila 

• AMARAT!
  • Interests:BMW

Posted 21 September 2017 - 11:18

Daca sunt OE si cu factura de ce sa nu montezi, piesa originala montata in service autorizat = garantie piesa !
2

#33 User is offline   Alex_wly 

• Oo (!!!) * (!!!) oO

Posted 21 September 2017 - 11:21

Eu cred ca nu despre un schimb de ulei e vorba aici, ci de lucrari mai complexe.
1

#34 User is offline   X X L 

• drivin'...

Posted 21 September 2017 - 11:26

View Postcatalin_f10, on 21 September 2017 - 11:17, said:

si daca uleiul e contrafacut, sau ce inlocuiesti tu.....apar altele.....despre asta vorbim...

eu constat ca nu citesti nimic din ce am scris... :getlost:

era vb de un kit de ambreiaj + volanta... iar piesele sunt OE, adica originale BMW, comandate tot DE la acelasi furnizor de unde isi procura si ei kiturile de distributie (asta ca fapt divers)

View PostMariusG, on 21 September 2017 - 11:13, said:

zi-ne si noua care e celalalt service :) poate vor merge si alti posesori de bmw acolo.

nu pe acest topic, pentru ca nu am de gand sa fac contra-reclama, ci doar sa povestesc experienta mea cu ei...

si pentru ca am toata consideratia fata de meseriasii de acolo, chiar daca interfata cu clientul m-a dezamagit.

#35 User is offline   catalin_f10 

• Nou venit
  • Pip

Posted 21 September 2017 - 11:30

am mai spus, fiecare decide ce face cu banii si cu masina lui, eu am fost prin multe service-uri inclusiv cele de reprezentanta, nu am fost nicaieri asa de multumit ca la SERVICE TEAM. si inca ceva, de cate ori l-am sunat pe Sorin (seful) mi-a spus tot ce am avut nevoie si cu multa rabdare, e un profesionist in ceea ce face. PUNCT!
0

#36 User is offline   MariusG 

• Începător

Posted 21 September 2017 - 11:32

View PostX X L, on 21 September 2017 - 11:26, said:

eu constat ca nu citesti nimic din ce am scris... :getlost:

era vb de un kit de ambreiaj + volanta... iar piesele sunt OE, adica originale BMW, comandate tot DE la acelasi furnizor de unde isi procura si ei kiturile de distributie (asta ca fapt divers)

nu pe acest topic, pentru ca nu am de gand sa fac contra-reclama, ci doar sa povestesc experienta mea cu ei...

si pentru ca am toata consideratia fata de meseriasii de acolo, chiar daca interfata cu clientul m-a dezamagit.

din pacate "interfata" cu "amaratii" astia de clienti care si-au luat bmw e cam peste tot la fel, inclusiv in reprezentate, unde de fiecare data cand am mers mi-au dat senzatia ca sunt un nimeni, iar ei "The God", iar orice lucrare o faci pe responsabilitatea ta, fara asi asuma vreun risc.
1

#37 User is offline   six in line 

• Senior
  • Interests:Fast cars, hot women, exotic destinations and M O N E Y

Posted 21 September 2017 - 11:34

Cand vad ce preturi practica unele garaje si unii clienti chiar le platesc, ma gandesc serios sa vand tot si sa-mi deschid un service autorizat :pardon:
2

#38 User is offline   Crysis21 

• Membru

Posted 21 September 2017 - 11:41

View Postsix in line, on 21 September 2017 - 11:34, said:

Cand vad ce preturi practica unele garaje si unii clienti chiar le platesc, ma gandesc serios sa vand tot si sa-mi deschid un service autorizat :pardon:

As investi cu tine. Dar pe cine angajam in Timisoara? :download:
2

#39 User is offline   bimmer90f30 

• Pasionat

Posted 21 September 2017 - 11:55

View Postcatalin_f10, on 21 September 2017 - 11:17, said:

si daca uleiul e contrafacut, sau ce inlocuiesti tu.....apar altele.....despre asta vorbim...oricum raman la parearea mea, nu avem Dacii sa facem schimbul de ulei pe cric in spatele blocului, mie imi place sa am masina pusa la punct tot timpul si tot ce inlocuiesc la masina sa fie de calitate, la fel si serviciile de inlocuire a acestora...personal, service-ul acesta e la un nivel HIGH, parerea mea.

Iti garantez ca eu schimb la masina (uleiul si alte alea..) dand mai multa atentie schimbului de ulei sau chiar placute de frana (..consider ca placutele de frana si chiar discurile pot fi facute personal doar cu o mana de scule..!) "...in spatele blocului pe cric" decat fooarte multe service-uri care fac lucrurile rapid si la repezeala, pentru profit.

Eu imi acord timp sa fac ce am de facut iar ei nu!

..Oricum, topicul e axat pe reparatii mai "serioase" la masina..

Nu uitati BMW (chiar) nu e nava spatiala!!! Tolerantele sunt mai mici in schimb! ;)
2

#40 User is offline   Bmw1 

• Începător

Posted 21 September 2017 - 11:59

Am fost si eu de mai multe ori pe la service team bmw, si pot spune acelasi lucru. Iti ofera piese aftermarket la pret de original.
Am schimbat lichidul de frana la doua masini, desi la telefon am intrebat ce lichid folosesc, acel patron sau ce e Sorin imi zice original. Ajung acolo si imi zice sa merg la sediul din splai si se apuca de schimb si raman masca, lichid de frana textar, ca cica e la fel ca originalul :))
Am avut o problema la E90 320d N47 2010 mi se aprindea martorul de ulei cu rosu ca nu are presiune, merg la ei si imi zic ca motorul e praf,varza, domne are cuzinetii dusi,arborele, trebuie sa desfacem motorul etc. '' daca nu baga-i un ulei 15-40w sa nu se mai aprinda martorul in bord si pe navi si scapa de ea :)) '' imi zice. Ii zic ca masina are distributie schimbata la reprezentanta, uleiul il schimb la 8.000km masina e f.f ingrijita. Initial am cumparat senzor presiune si am fost la ei la montaj si tot asa facea, replica a fost: ''vezi ti-am zis''
Eram putin speriat si am zis sa incerc in alta parte, service obisnuit dar in Craiova unde aveam pe cineva de incredere, am lasat masina 2 zile, a fost de vina pompa de ulei, am schimbat-o, au gasit cuzinetii ca noi, motorul fara uzuri si curat etc. Daca ma luam dupa acesti domni vindeam masina in pret de dumping!!
Am fost sa schimb placute fata la f20 cumparate de mine cu factura din magazin, imi zic ca nu accepta piesele clientului.

Cam astea au fost experientele mele cu ei.
3

Share this topic:

• 7 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users