Jump to content

Recommended Posts

Ca tot veni vorba de Service Scream (Tezparii), si eu mi-am facut programare sa schimb distributia la ei + revizie (ulei si filter) = 38 mil pret total la un F30.

 

La mine nu se aude nimic, masina merge perfect insa se apropie de 170K Km si voi pleca din tara (sper pe o perioada mare de timp). Prefer sa o fac aici decat sa astept sa se auda lantul in timp si sa o fac afara, unde preturile in service sunt prohibitive.

 

Intrebare pentru cei care au facut masina la Service Scream (Tezparii) - ce impresie v-au facut baietii ? poti lasa masina la ei fara frica (ca iti inlocuiesc turbina de ex)… nu prea am timp sa stau langa masina 8 ore cat dureaza lucrarea.

Link to comment
Share on other sites

Ca tot veni vorba de Service Scream (Tezparii), si eu mi-am facut programare sa schimb distributia la ei + revizie (ulei si filter) = 38 mil pret total la un F30.

 

La mine nu se aude nimic, masina merge perfect insa se apropie de 170K Km si voi pleca din tara (sper pe o perioada mare de timp). Prefer sa o fac aici decat sa astept sa se auda lantul in timp si sa o fac afara, unde preturile in service sunt prohibitive.

 

Intrebare pentru cei care au facut masina la Service Scream (Tezparii) - ce impresie v-au facut baietii ? poti lasa masina la ei fara frica (ca iti inlocuiesc turbina de ex)… nu prea am timp sa stau langa masina 8 ore cat dureaza lucrarea.

 

Eu am schimbat recent la ei. Overall, mi-au lasat o impresie buna si nu cred ca se ocupa cu smecherii. Eu am stat prin service cat timp a durat toata operatiunea dar nu cred ca isi schimbau modul de lucru daca nu eram acolo. Nu mi-a placut la ei faptul ca numesc "kit" un sub-set din ce inseamna "kit" la propriu. Adica ei, in pachetul promovat pe farcebook sau la telefon, o sa iti includa doar doua lanturi si doua pinioane. Daca optezi si pentru lant/pinion schimbat la pompa de ulei, mai scoti 380 de lei din buzunar. Si cum zicea cineva intr-un post anterior, poate mai trebuie schimbat cate ceva si pe langa distributia propriu-zisa. Al doilea lucru care nu mi-a placut la ei a fost ca nu mi-au dat factura/bon, ci doar un deviz. Am plecat de la ei cu impresia ca am primit o factura dar de fapt era devizul. Am observat asta abia cand am ajuns acasa dar am trecut peste.

 

Legat de schimbul preventiv, mie mi-e greu sa cred ca o sa iti pice din senin distributia fara sa-ti dea vreun semnal inainte. Parerea mea e ca toti cei care ajung cu motoarele praf din cauza distributiilor picate, nu stiu sa deosebeasca un sunet suspect de sub capota de sunetul normal de functionare. A doua varianta ar fi ignorarea completa de catre cei care stiu ca e ceva in neregula dar cum distributa e pe lant, sigur nu se rupe. Eu refuz sa cred ca distributia pica din senin si sunt sigur ca semnele de oboseala le da astfel incat sa-ti ofere sansa sa o schimbi si sa nu ramai cu masina in drum.

Link to comment
Share on other sites

Ca tot veni vorba de Service Scream (Tezparii), [....] ce impresie v-au facut baietii ? poti lasa masina la ei fara frica (ca iti inlocuiesc turbina de ex)… nu prea am timp sa stau langa masina 8 ore cat dureaza lucrarea.

impresiile despre baieti sunt bune si foarte bune, meseriasi...

 

asta pana in momentul in care doamna de la receptie incepe sa iti explice ca nu repara masini cu piesele clientului, chiar daca sunt piese OE... in plus, preturile lor la piese depasesc orice asteptare, prezentand oferte de piese aftermarket la preturi de OE...

 

inca mai am "super-oferta" (un bonulet scris de doamna de la receptie) cu pret de 3.700 lei pt o volanta LUK aftermarket :blink: , in conditiile in care un kit complet LUK ambreiaj+volanta duce undeva la 3200 lei... manopera, in schimb, este undeva la 450 lei, un pret bun.

 

la turbine lucrurile stau putin cam altfel... nu repara ei turbinele, ci le duc unui service-partener specializat in asa ceva, iar pretul unei reconditionari variaza intre 1600-2400 lei, la care se adauga 450 lei manopera... total 2850 lei pt o turbina reconditionata, in conditiile in care o turbina noua OE costa cam 2800 lei... de aceea am ales oferta AVD turbo (1700 lei) si nu imi pare rau.

 

sincer, desi initial capatasem incredere in priceperea mecanicilor si electricienilor de acolo, pentru care am tot respectul, modul cum m-a abordat doamna de la receptie cu refuzul pieselor clientului, chiar daca sunt OE, si preturile la piese aftermarket pe care ti le impun m-au determinat sa ma razgandesc sa mai ajung cu masina in Service Scream (Tezparii)...

 

:pardon:

service team.jpg

Link to comment
Share on other sites

Asa se intampla pe la majoritatea service-urilor mai de ''lux'' ... Sunt curios la ce pret iti vand o turbine OE daca aia reconditionata de ''ei'' ajunge cat una noua .

Avand in vedere ce adaos isi pun pentru piesele care le vand , manopera trebuie sa fie gratis.

Link to comment
Share on other sites

@XXL Eu am făcut reparație cu piesa mea la ei. Când s-a întâmplat asta?

 

Nu țin să le iau apărarea, dar e normal ca orice service să aibă și un adaos la piese dacă le iei de la ei. Acum depinde de nivelul de nesimțire al adaosului, normal :)

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

@XXL Eu am făcut reparație cu piesa mea la ei. Când s-a întâmplat asta?

 

la finele lunii august... cred ca pe 29

 

Nu țin să le iau apărarea, dar e normal ca orice service să aibă și un adaos la piese dacă le iei de la ei. Acum depinde de nivelul de nesimțire al adaosului, normal :)

da, e normal... la fel de normala ca si alegerea sa nu le accept oferta, mai ales cand tipa de la receptie incerca sa ma invete cum si unde sa caut repere OE pt masina.

Link to comment
Share on other sites

si eu am fost la ei si nu am primit factura si nici istoric BMW, cum se lauda pe fb, dar nici pretul nu a fost mai mare cu mult fata de ce mi s-a cerut pe forum...tot fara factura si la negru clar.

pana una alta ca si pricepre stau bine....nu imi place ca te vrajeasc cu kit distributie pe cateva repere schimbate.

dar altfel nu ar prinde clienti cu nemiluita.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

...cine are BMW nu se mai uita la bani.

 

Asa a zis de parca ar fii Rolls , exact cine are BMW se uita la bani ... De ex : eu am un e60 din 2005 pentru care am platit 7000euro, si piesele/revizia costa dublu fata de un VW din 2015 care a costat 15.000 euro . Iti cumperi e60 cu 7000euro ca nu ai bani de un Passat din 2015 , si cand vine vorba sa o intreti, vezi ca ai facut economie la achizitiea masinii si pierzi dupa la intretinere (si cat pierzi inca , mai ales ca masina este veche si piesele noi isi pastreaza pretul)

Pe scurt ... este gresita conceptia asta ca daca ai BMW automat ai si bani de aruncat aiurea ''cand dincolo era mai ieftin''

 

Mai ales in Romania unde stim cum traiesc anumiti indivizi, asa de fatada, au o masina si un telefon ... cand ii scuturi, nu pica din ei nici un minut sau strop de combustibil. Masinile nu au fiscal , asigurarea este pe naspa si masina a ajuns un pericol public din cauza neglijentei. Dar asta este alt subiect.

Link to comment
Share on other sites

Service Scream (Tezparii) = PROFESIONALISM.[...]

asta am zis si eu, insa doar in ceea ce priveste mecanicii si electricienii...

 

altfel, interactiunea cu cea care iti impune sa iei piese de la ei, ca sa iti poata vinde after-market la pret de OE, este una destul de neplacuta...

 

impresiile despre baieti sunt bune si foarte bune, meseriasi...

:twoup:

 

cine are BMW nu se mai uita la bani.

aici gresesti :excl:

 

toata lumea se uita la bani, mai ales cei care muncesc pentru ei... indiferent daca au sau nu BMW...

 

in plus, piata iti ofera alternative, oferta satisface cererea, cel putin la nivel de piese auto, OE sau aftermarket... asa ca refuzul individei de la receptie de a lucra cu piese OE aduse de mine, m-a determinat sa fac montajul in alta parte , chiar daca, poate, mi-as fi dorit sa lucrez cu mecanicii de la Service Scream (Tezparii)... in fond, nu era decat un kit de ambreiaj de schimbat... iar BMW nu e vreo nava spatiala

Link to comment
Share on other sites

toata lumea se uita la bani, mai ales cei care muncesc pentru ei... indiferent daca au sau nu BMW...

exact!

el probabil nu ii face prin munca ca sa poata afirma asta.

de ce sa fiu milionar si sa platesc pe o piesa de 15 lei 150 lei?

doar pt ca sunt milionar?!?!?!

 

atunci as fi un milionar prost!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost de cateva ori la ei, si cu piesele mele, si cu piese de la ei. Preturile nu s-au schimbat (la manopera) cand am venit cu piesele mele. Ce mi-a placut, este ca sunt amabili, raspund aproape imediat, se straduiesc sa te ajute, nu au atitudinea aia de "astea sunt conditiile, daca vrei bine, daca nu nu" intalnita prin muuulte locuri.

 

Ca minus, nu se poate plati cu card, dar am primit mereu factura pentru ce s-a facut acolo.

 

Cu siguranta o sa merg la ei si pentru alte interventii daca va fi nevoie, si aici revin cu marele plus legat de amabilitatea si disponibilitatea oamenilor cu care am vorbit.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ce mi-a placut, este ca sunt amabili, raspund aproape imediat, se straduiesc sa te ajute, nu au atitudinea aia de "astea sunt conditiile, daca vrei bine, daca nu nu" intalnita prin muuulte locuri.

acelasi tratament l-am avut si unde am mers in final, la alt service...

 

L.E

OPaul, am postat simultan :flowers:

Link to comment
Share on other sites

BOSS, ideea era ca venisem cu piese ORIGINALE BMW, iar tanti de la receptie vroia sa imi vanda piese aftermarket mai scumpe...

 

acum ai inteles, BOSS?

 

iar schimbul l-am facut intr-un service foarte OK, BOSS, dar care nu are optiunea sa scrie in istoricul BMW GROUP operatiunile masinii... unde manopera a fost ceva mai scumpa, dar nu a contat, ca deh, am BMW, ce plm!

 

da, BOSS? :console:

Link to comment
Share on other sites

tu daca ai avea service-ul tau, ai accepta sa vin eu cu piese din afara? ai oferi GARANTIE???????? plus de asta, service-ul are cheltuieli de intretinere, slarii.....etc....BOSS...

 

Tu ca si service oferi garantie pe lucrare si clientul are garantia de unde a procurat piesa.

 

PS: ''BOSS , dai si mie un leu ?'' am copii de crescut si de platit intretinerea.

Edited by OPaul
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

te indepartezi de fondul problemei... eu chiar am zis ca baietii de acolo sunt buni, dar ca refuzul de a ma primi cu piesele mele OE m-a facut sa ma duc in alta parte...

 

culmea, se pare ca refuzul asta e aleator, pe unii ii primesc, pe unii nu... poate se orienteaza dupa cuantumul reparatiei (si implicit al adaosului), nu stiu :popcorn:

 

dar daca te uiti pe oferta de preturi aftermarket (:excl:) pe care am postat-o mai sus poate intelegi

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.