Jump to content

Update iDrive seria 5 din 2010 cu unul generatie noua ?


Andrei0101

Recommended Posts

Upgrade-ul merita in functie de cat timp vrei sa mai tii masina. Eu cand am luat-o aparuse NBT, dar nu mi se parea ca aduce prea multe lucruri in plus si in mod cert nu isi merita banii. Insa ultimul update la NBT EVO, cu suport pentru CarPlay si screen mirroring s-ar merita, dar acum mai bine pun banii deoparte pentru o investitie intr-un G30.
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa mai studiezi un pic cum sta treaba cu CarPlay... iar apoi sa ne spui daca "se" merita.

 

Am studiat subiectul, iar pentru mine CarPlay merita. L-am folosit pentru 3 luni in US, iar pentru cineva care parcurge 35K KM pe an, chiar mi-ar conveni sa folosesc telefonul pentru navigatie fata de hartile masinii. Asa ca ia spune-mi, de ce nu merita? Faptul ca ar trebui sa platesti un subscription la BMW? 300 de euro pentru 2 ani sau cat e pretul, e destul de mic raportat la cat costa masina sau intretinerea ei. Pentru masina mea nu merita update-ul, fiind un F10 din 2010 am nevoie de ceva adaptoare in plus, am discutat cu neo. Costurile sunt destul de mari si in maxim un an planuiesc sa schimb masina.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am gasit ceva pentru solutie dar este o schimbare doar estetic si se face relativ simplu.

Postez aici poate mai este cineva interesat.

Acesta este un exempu dar exista si varianta cu clipsuri care este mai buna

 

"Silver Replacement Bigger Multimedia Knob Cover IDRIVE "

post-83043-0-33272500-1506969162_thumb.jpg

Edited by Andrei525
Link to comment
Share on other sites

Depinde de data fabricatiei, la unele masini trebuie schimbat modulul ZGW cu ZGW2 si soft 8SK pe el, si trase KCAN2 in quad conectorul din NBT, la alea mai vechi pre-lci si pre 2011 si un nou modul CAS trebuie schimbat, dar din fericire , exista un adaptor la ucrainieni care te lasa sa faci retrofit la NBT pe orice Fxx , fara sa mai conteze ce module ai pe masina.
Link to comment
Share on other sites

Salut. Eu am gasit pe Amazon UK dar am vazut pe olx unu care vinde cu 200 ron doar capacelul acela si chestia care se roteste.( Pretul mi se pare exagerat. )

Pun si un video de pe youtube pentru cum se face operatiunea.

 

 

https://www.amazon.co.uk/Kipoint-Replacement-Bigger-Multimedia-Original/dp/B01N0PYTO1

 

Dar sa fi atent sa fie modelul cu "click" nu cu banda adeziva.

Edited by Andrei525
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.