Jump to content

Vand BMW F11 525d x-drive


mikken

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Se poate mentiona un motiv pentru vanzarea la doar cateva luni dupa achizitie?

 

Cat despre pret...

Nu e greu de comparat cu cat se vand in afara versus in Romania.

 

E imposibil ca cele 90% F11 de pe autovit si olx care se vand intre 14-16 mii euro sa fie "pe bune"... din tot research-ul meu, pretul din anuntul asta este cel mai apropiat de cat valoreaza in realitate un F11 cu toate dotarile respective, si ma refer aici la sursa Germania si reprezentante.

 

Nu detin adevarul absolut, dar asta e concluzia mea din cat am cautat pe net.

Pe de alta parte vazusem recent un F11 cu facelift 2014 chiar la Procar Unna cu 23000, insa nu cred ca avea EDC.

 

Overall, cred ca pretul e doar un pic optimist, deoarece exista argumentul schimbarii unor componente importante cu unele noi.

Insa nici sa obtii mai putin de 21 mii nu ar fi corect, daca tot ce e scris e valid. Vorbesc aici de un cumparator normal, de oriunde ar fi el.

Eu de exemplu atat imi permit, e limita superioara.

 

Orice ar fi, bafta la vanzare, si sa ai de-a face cu oameni ok. :)

  • Like 5
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Ok, ca sa eliminam orice urma de suspiciune...masina a fost cumparata de fratele meu pentru uz personal, in special pentru a fi folosita in concedii si deplasari lungi, motiv pentru care am si cautat destul de mult impreuna o masina care sa fie in mintile ei si sa aiba dotarile pe care si le-a dorit. Pretul de achizitie a fost pe masura, iar faptul ca avea motor nou a fost un mare avantaj. Probabil cine are un pic de experienta cu anunturile postate pe mobile.de in Germania stie deja ca primele si cele mai ieftine de obicei sunt ori accidentate si reparate, ori de provenienta dubioasa, ori cu multi km, etc. Nu spun ca nu exista si exceptii, dar sunt extrem de rare si de obicei un om de rand nu apuca sa le prinda, deoarece dealerii si samsarii sunt cu ochii pe ele ca pe butelie.

 

Motivul vanzarii la putin timp dupa achizitie este pur si simplu ca fratele meu a gasit o ocazie foarte buna si si-a cumparat un teren, urmand in primavara sa inceapa constructia unei case. Asta nu era in plan cand a cumparat masina, iar acum avand nevoie de acesti bani blocati in masina, s-a hotarat sa o vanda, pretul cerut reflectand exact costurile lui. Nu a fost cumparata in scop comercial, pentru a fi vanduta cu profit.

 

Daca va obtine pretul cerut sau daca este dispus sa mai negocieze...si cat...este strict problema lui si pentru asta ii rog pe cei interesati sa il sune direct la numarul afisat :)

 

Cheers!

  • Like 5
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Pernele nu pierdeau presiune si doar aceea de pe stanga avea semne de uzura pe pliul inferior, fapt semnalat si de mecanicul lor, cu recomandarea(mecanicului, nu a service ului) de a o monitoriza si inlocuire la primul semn de pierdere aer si precizarea ca "mai tine 15-20000km"

Decizia de inlocuire a venit ulterior, in urma studierii ofertelor de pe piata si avand in vedere, in primul rand, ca folosesc masina pt drumuri lungi cu familia si vreau sa evit defectiuni si intarzieri care pot fi prevenite.

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.