Jump to content

Achizitie X5 2014


denti_marius

Recommended Posts

Intetionez sa revin la marea dragoste, BMW. Dupa un A6 din 2013 de care sunt dezamagit - masina in sine este una ff buna, nu mi-a facut absolut nici o problema in cei 70.000 km facuti, singurele cheltuieli motorina, filtre ulei, gume, placute frana. Si la capitolul dotari sta bine, arata fff bine....ma rog.....masina super OK, insa per total este cumva "caruta" pe langa e39 care l-am avut....

 

Iau in calcul la modul cel mai serios achizitia unui X5 cu motor de 2 litri, mai exact 2.5Xd. Ce defecte comune se idenitifica pe acest model ? Consumul nu ma intereseaza, sunt constient ca va fi destul de asemenator cu cel al motorului 3.0 disel pentru ca vorbim de aceeasi greutate, aceeasi aerodinamica, aceleasi forte......(ma refer la consumul de drum lung). Costurile generale de intretinere le cunosc in linii mari...mi le asum.

 

Din ce am vazut in Germania, in reprezentante se gasesc exemplare cu aproximativ 80-100k km, dotari bunicele, inclusiv Driver assist, navi connect, headup....etc.....in preturi de 38.000-45.000.

 

Ce probleme generale ridica aceasta masina ? Distributie, cutia de transfer, cutia de viteze(automata evident), partea de turbo ?

 

 

 

Multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

de ce nu-ti iei E39 iar? Nimic de zis, E39 chiar a fost o masina buna, am avut si eu 2 si parca si acum mi-as lua una, doar ca e totusi o masina veche la care trebuie mereu sa mesteresti ceva si nu mai am chef si timp sa tot surubaresc plus ca tehnologic e depasita, e totusi o masina conceputa la inceput de anii '90. Sunt curios totusi de ce zici ca A6 ti s-a parut "caruta", mai ales ca din tot ce ai zis despre el nimic nu a fost de rau. Ce specs avea pe partea de motorizare, cutie si suspensie? Banuiesc ca ai avut un 2.0TDi cu multitronic si suspensie clasica standard...

 

Parerea mea este ca X5 cu motor de 2.0d e cam fail, totusi masina e grea, aerodinamica nu o ajuta prea mult si ma gandesc ca incarcata cu bagaje si persoane intr-un concediu va trage din greu motorasul ala, apoi am vazut consumuri mari la F10 525xd, aproape similare cu 3.0d, in cazul asta chiar nu vad sensul unui motor mic in afara de impozit. Teoretic la 80-100k km nu ar trebui sa fie mari probleme, vezi la F10 ce probleme au motoarele respective, sunt aceleasi si iti faci o parere.

Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu-ti lua motor de 2.0D pe X5, vei fi foarte dezamagit in depasiri. Consumul in oras e destul de mare deoarece motorasul ala mic trage dupa el o caroserie greoaie. Pe hartie dau bine cifrele lui 2.5d, dar in realitate e slabut pt un dulap ca X5. Personal, pe X5 si seria 5 as pune doar motoare de 3.0l.
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu-ti lua motor de 2.0D pe X5, vei fi foarte dezamagit in depasiri. Consumul in oras e destul de mare deoarece motorasul ala mic trage dupa el o caroserie greoaie. Pe hartie dau bine cifrele lui 2.5d, dar in realitate e slabut pt un dulap ca X5. Personal, pe X5 si seria 5 as pune doar motoare de 3.0l.

 

E mai slab x5-ul cu 231 de cai cai 2 litri diesel decat cel de 3 litri , asta e clar, insa la consum nu e chiar asa. VOrbesc in cunostinta de cauza, sunt diferente destul de mari mai ales la trafic urban aglomerat.

Totusi sa zici ca a6 2013 e caruta fata de e39, chiar e amuzant. A6-le este o masina foarte echilibrata, desi ttrebuie sa vina noul model. Are un vecin si masina e chiar peste f10 la unele capitole, mai ales la prelucrarea si calitate interior.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat de curand masina, un f10 520d, cun un x5 3.0d. Stiu ca nu se compara lucrurile, insa un motor cu cuplu mai mare va trage tot timpul mai bine, simti masina altfel.

 

Eu vad X5 cu motor de 2.0d foarte smart ales, motorul este foarte sprinten, singura diferenta este de sunet, 6 in linie este mult mai silentios.

 

Ca si performante nu cred ca este ceva notabil, mai ales ca probabil 90% il vei folosi in trafic, in oras.

 

Spor la achizitie:)

Link to comment
Share on other sites

Cam greu cu e39 ala care consuma 4.5 si trage bine iar A6 14 si targe prost dar in fine, daca tot te-ai saturat de consum mare si performante slabe, cumpara un motor de 3000cm. Lasa-l dracu'de impozit, intretinerea si devalorizarea unui X5 sunt considerabil mai costisitoare. Suv-uril de clasa mare echipate cu motoare de 2.0L sunt o gluma proasta. Pe hartie poate arata bine dar in realitate masina se simte ok doar daca o conduci linistit, daca conduci un pic mai intepat motorul nu va face altceva decat zgomot inutil. La viteze mari situatia va fi si mai dramatica.
  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Link to comment
Share on other sites

Nu functioneaza niciunul dintre link-uri.

 

extended smarphone - e suportul din consola centrala, ce iti permite sa pui telefonul acolo(functiona la iphone 5/5s, posibil si SE) si puteai avea

doua telefofoane conectate, simultan, prin bluetooth

 

APPS -

 

Connected drive - da, prespune conexiune la internet, poti incerca si Apple car play, daca ai iphone cu iOS 11.x.x, e super.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca nu reusesc de nici o culoare sa pun linkurile functionale.

E vorba de X5, modelul nou, 2014, cu rulaj pana in 82.000 km. Voiam sa cer vreo 2 pareri. Masinile sunt pe bmw.ro/auto rulate.

 

Legat de o singura masina am reusit sa vb la telefon, azi fiind liberi cu totii, masina are 70.000 km, dotari modeste, adapted drive, connected drive, apps, extended smart phone.....Adusa din Germania, un singur proprietar, istoric complet, garantie 2 ani in limita a 200.000 km.

 

Daca stie cineva sa ma ajute cu linkurile, va fi mult mai usor...Multumesc

Edited by denti_marius
Link to comment
Share on other sites

La modelul acesta distributia mai este sensibila ?

Presiunea in pneuri este monitorizata prin senzori pe fiecare janta, sau prin senzorii de la ABS ? Daca am 2 seturi de roti(vara si iarna) incurca cu ceva acest sistem ?

Adapted drive, din ce am vazut au cam toate.

 

Faruri LED adaptive sunt cu mult peste bi-xenon-uladaptiv ? Lumineaza pe o distanta mai mare, sau ce aduc in plus la BMW ?

 

 

S4NCA Additional heating/ventilation stie cineva ce inseamna ? Am o vaga banuiala ca nu e vorba de webasto-ul clasic, cu telecomanda...

 

Multumesc mult.

 

In acelasi timp , daca e cineva pe aici cu X5 cu motorul de 2 litri....sa ma lamureasca cat de cat....

Edited by denti_marius
Link to comment
Share on other sites

@denti_marius: la x5 incearca sa gasesti neaparat suspensie sport m (sau cum se numeste oficial) si chiar si asa pe modul de mers normal masina ti se va parea grea, pentru ca este o masina grea. Eu am x5 e70 30d, dar am facut test drive si cu f15 30d, si sincer f15 le mi se pare mai putin sportiva (comparativ cu modelul dotat similar de e70). Nu intelege gresit, daca bagi piciorul in ea masina retrogradeaza si are o explozie, este sportiva, dar mers linistit de la semafor la semafor se simte ca un autobuz, din cauza gabaritului si a greutatii.

singurul motiv pentru care iti iei 25d ar fi taxele , dar sa stii ca motorul de 3 litri e mult mai fiabil.

 

Daca tii masina pe modul sport treaba se schimba complet, dar si consumul va fi mai mare, masina sta pe la 2000 de ture la cel mai mic nivel, iar in oras nu vrei asta.

Link to comment
Share on other sites

Da, motivul pentru care ma uit si la motorul de 2 litri sunt taxele.....si nu ca nu mi le-as permite, din 2007 am avut un e39 530d pana in 2016. Dar, nu mai vreau sa dau bani statului...anul trecut am platit impozite cat 3 sferturi din costul de leasing...deci.....daca tot dau banii astia macar sa ma bucur de ceva... :)

 

Acum se vehiculeaza si ideea scaderii impozitelor la motoarele de peste 2000, probabil sa atraga in tara masinile inscrise prin alte tari (poate si-au facut calcule ca vor incasa mai mult din mult mai multe unitati inscrise la noi....sau poate e doar o momeala sa aduca masinile inscrise pe afara si de anul urmator sa creasca iarasi nesimtit impozitul)...cine stie.....dar, ma rog, nu asta conteaza atat de mult acum. 2000 lei pe an sunt oarecum nesemnificativi pe langa costurile de intretinere pt X5.

Cum spuneam, am avut 530, stiu ce inseamna cuplu mare, elasticitatea motorului de 3 litri,...acum am un A6 cu motor de 2 litri, in datele oficiale zice 0-100 km/h in 8.5 secunde. Si, sincer, la stilul de condus al meu de acum, imi este suficient. Intr-o depasire daca e nevoie dau in sport si are explozie suficienta. Noul X5 cu motorul de 2 litri si xdrive in datele oficiale are 0-100 in 8 secunde. Jumatate de secunda mai bun decat am acum, ar trebui sa se simta oarece diferenta.

 

Am sa dau ceva telefoane pe la showroomuri sa vad unde gasesc un 2 litri pentru testdrive si asa ma hotorasc instant ce vreau. :)

La gabaritul masinii si la aerodinamica de suv, ma gandesc ca la consum nu e diferenta intr 2 si 3 litri...

 

Revin cu intrebarea legata de monitorizarea presiunii in roti....sunt senzori in fiecare roata ce trebuie schimbati mereu la schimbul de roti ?

Si cu farurile LED. Aduc ceva plusuri evidente fata de bixenon sau doar tehnologia LED si cam atat(pur marketing) ?

Link to comment
Share on other sites

Daca citeai atasamentul pus de mine, aflai ca monitorizarea presiunii si temperaturii se face activ, cu senzori montati pe jante. Daca ai 2 seturi de jante, fiecare cu senzori, nu va exista nicio problema.

Farurile LED adaptive sunt formate din matrice de leduri, sistem oarecum similar cu cel de la Audi, dar la BMW se si misca oglinzile.

 

Cei care au LED pot confirma faptul ca e o diferenta semnificativa pentru vizibilitatea pe timp de noapte.

 

Cei care n-au iti vor spune ca nu e.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea despre farurile LED este ca lumineaza mai bine decat cele cu xenon (parere cam unanim sustinuta de majoritatea review-rilor vazute), totusi conteaza si cu ce faruri Xenon compari. Inainte am avut un ML W166 cu faruri bixenon adaptive (Mercedes Inteligent Light System cred ca se numea) si care luminau grozav. Da, LEDurile lumineaza si mai bine dar consider ca daca as avea doar Xenon ca cele de pe ML as fi arhi-satisfacut. Nu am condus un X5 cu xenon dar inteleg ca sunt foarte bune si ele.

Diferenta de consum intre ML V6 Diesel si X5 F15 2.5d (model 2017 231 de cai putere) este aproximativ 1.5 litri/100 km. Diferenta de performanta este nesemnificativa pe hartie (F15 7.7s - ML 7.6 s) totusi un motor de 3L se simte mult mai:

1. Puternic

2. Rafinat

3. Sigur

Eu am vrut explicit motor de 2L si momentan sunt foarte multumit de alegerea facuta dar motorul de 3L pare cea mai potrivita alegere pentru aceasta masina (probabil nu cea mai practica).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta voiam sa aud. Pe hartie motorul performantele motorului de 2 litri sunt sensibil mai bune decat am acum, deci teoretic ar trebui sa fie ok.

Multumesc mult pt informatii. Urmeaza sa merg sa fac un drivetest si apoi sa hotarasc. :)

In general ceva puncte slabe ale modelului ? Turbina mica, se stie, poate distributia. Altceva? Cutia, turbina, etc...

Link to comment
Share on other sites

E plin internetul de nemultumiti de modelele noi de la Volvo. Au incercat sa digitalizeze absolut toate comenzile de la clima, scaune, multimedia, etc si au plantat acel "televizor" in consola.

De aratat nu arata deloc rau, dar genereaza o multime de erori...Am studiat si XC90-ul.... sincer.....prima slabiciune imi este X5-ul, pe locul 2 A6 Avant cu suspensia pneumatica adaptiva, iar pe locul 3 o sa radeti Range Rover Evoque facelift. Poate un seria 5 daca il gasesc Touring, insa am retineri vis-a-vis de garda la sol care e destul de mica si ma incurca rau iarna.....parca ma doare pe mine cand aud cum se haraie pe gheata sau zapada inghetata....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu-ti lua motor de 2.0D pe X5, vei fi foarte dezamagit in depasiri. Consumul in oras e destul de mare deoarece motorasul ala mic trage dupa el o caroserie greoaie. Pe hartie dau bine cifrele lui 2.5d, dar in realitate e slabut pt un dulap ca X5. Personal, pe X5 si seria 5 as pune doar motoare de 3.0l.

Sau in V

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.