Jump to content

Vand BMW E91 320xd


Wolff

Recommended Posts

Masina iese la vanzare, sunt in curs de achizitie a unui BMW F31 325d/328i

Cumparata personal din Germania in dec 2014, cu 173.000 km; acum masina are 221.000km (istoric verificabil in reteaua BMW).

Fara accidente; in stare foarte buna - functional si vizual.

 

PRET: 10.500 euro

 

Multi vor spune ca pretul este mare - dar sunt putine masini cu atatea dotari si foarte bine intretinute. Negociabil, mi-as dori ca masina sa ajunga la cineva care va avea grija de ea in continuare.

 

Principalele dotari:

pachet M exterior, tractiune integrala, trapa panoramica, navigatie mare, faruri xenon adaptive, sistem de sunet Harman Kardon, scaune sport piele-stofa incalzite, climatronic, camera marsarier, senzori parcare fata-spate, volan+schimbator sport, bluetooth telefon, senzori lumini-ploaie, carlig retractabil electric, comfort acces (keyless go si keyless entry), faza lunga automata, etc.

 

Topicul masinii

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/160083-e91-320xd-2010-familista/page__st__60__gopid__2417809#entry2417809

 

Anuntul de pa autovit

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GnApm.html

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca masina este intr-o stare tehnica buna si are dotarile corecte eu zic sa tii de pret, va aparea si clientul ei. Si eu am primit oferte de 2 bani cand vindeam fostul e90 si pana la urma a aparut clientul care a stiut sa o aprecieze la pretul corect, totul a durat putin peste 1 luna.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca masina este intr-o stare tehnica buna si are dotarile corecte eu zic sa tii de pret, va aparea si clientul ei. Si eu am primit oferte de 2 bani cand vindeam fostul e90 si pana la urma a aparut clientul care a stiut sa o aprecieze la pretul corect, totul a durat putin peste 1 luna.

Subscriu la aspectele mai sus menționate. Și eu am așteptat 2 luni pânĂŁ a venit clientul potrivit.

Link to comment
Share on other sites

Update pret: 9.500 euro.

 

Daca masina este intr-o stare tehnica buna si are dotarile corecte eu zic sa tii de pret, va aparea si clientul ei.

 

Masina este in stare foarte buna, si are toate dotarile prezentate. Accept orice test, in orice service dorit de client.

Ca sa nu cream asteptari gresite - masina are 7 ani si 220.000 km, deci nu se poate compara cu una noua.

 

Pt ca am primit multe minusuri, imi permit sa dezvolt putin subiectul, ca sa primesc si mai multe minusuri.

 

La orice se vinde (cu exceetia produselor de lux), pretul este facut de piata. Nu am rabdare sa stau 6 luni sa vand masina, asa ca va trebui sa imi asum un pret de vanzare mai mic decat dorit, conform pietii. Deja sunt hotarat sa trec la un F31 325d/328i/330d si nu mai am stare.

 

Am inceput cu un pret mediu din DE pt E91 320xd 200km, dar RO este alta piata, dominata de pret. La o masina de 7 ani si 220.000km, orice potential cumparator din Romania o compara ori cu masini de aceeasi varsta si "km reali" mai putini, care sunt mai ieftine (media pt e91 2010 ~200k este 8.000 euro pe autovit), ori cu modelul mai nou si cam acelasi rulaj (media pt F31 2012 ~200k km este 12.000 euro). Dotarile nu sunt atat de importante - daca are "xenon si navi" e deja bine dotata pt. multi.

 

In concluzie, pretul de piata in RO este foarte putin elastic la dotarile sau starea masinii. La noi orice E90 2010 peste 200k km se vinde intre 7-9.000 euro, indiferent de stare sau dotari, desi vorbim de masini care au avut preturi de noi intre 30 si 50.000 euro (a mea a avut un pret de nou de ~45.000 euro).

 

Sper ca macar sa ajunga la cineva care sa se bucure de ea, asa cum m-am bucurat si eu de ea.

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Up pret: 9.200 euro

 

In pret intra ambele seturi de roti

- vara style 161 17" cauciucuri hankook ventus prime k2 2016

- iarna style 369 16", cauciucuri continental wintercontact ts850 2015

 

Am atasat si istoricul de service, asa cum arata in toamna anului trecut.

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.