Jump to content

Retrofit senzor ploaie/lumini bmw e90 lci


Dragonashu

Recommended Posts

Este necesar si schimbarea oglinzii interioare? Aceea cu talpa mai mare presupun (locas pt senzor). Am parbrizul in 3 4 puncte lovit si am de gand sa il schimb si daca tot il schimb sa fac si retrofitul 😀😃

 

Acum m am dezmeticit 😂 . Acum am citit la piese necesare ' parbriz cu suport senzor' deci oglinda ramane la fel . Scz SKW 👍

 

Parbrizul

Nu este f scump, iei Am cu max 1000 lei.

 

De unde esti enders ? Ai parbriz ? Montaj ? Ms

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Dragonashu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 9 months later...

salutare. nu a mai postat nimeni nimic aici de ceva vreme. am un e87 (identic e90/e91 la instalatie si piese). Am montat maneta stergator cu auto, am montat si blocul de lumini cu auto si am pus parbriz cu senzor de ploaie pe el. cei care ati facut asta, va rog sa imi scrieti unde trebuie legate firele (4 iasa din senzor). Din ce am gasit pe net am vazut ca trebuie sa intre in modulul din dreapta (pasager), dar am mai gasit si un alt forum care zice ca ar trebui sa intre firele in modulul care ar fi pe plafon (fzd). Asta scrie aici : When you take the plug out of the FZD (roof module) it is labelled on the back of it what number the pins are. From some wiring schematics, I found out to Install pin 8 as the power +, pin 7 as the power - and 7 as the bus wire K-CAN.

Blocul de lumini functioneaza, in sensul in care daca dau pe auto aprinde farurile. Din ce am inteles cele doua (sensor ploaie si lumina) sunt legate in senzorul parbrizului care momentan nu e conectat in nimic.

As vrea doar o informatie, nu tot felul de polemici ca de ce vreau sa fac asta :)

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

salutare. nu a mai postat nimeni nimic aici de ceva vreme. am un e87 (identic e90/e91 la instalatie si piese). Am montat maneta stergator cu auto, am montat si blocul de lumini cu auto si am pus parbriz cu senzor de ploaie pe el. cei care ati facut asta, va rog sa imi scrieti unde trebuie legate firele (4 iasa din senzor). Din ce am gasit pe net am vazut ca trebuie sa intre in modulul din dreapta (pasager), dar am mai gasit si un alt forum care zice ca ar trebui sa intre firele in modulul care ar fi pe plafon (fzd). Asta scrie aici : When you take the plug out of the FZD (roof module) it is labelled on the back of it what number the pins are. From some wiring schematics, I found out to Install pin 8 as the power +, pin 7 as the power - and 7 as the bus wire K-CAN.

Blocul de lumini functioneaza, in sensul in care daca dau pe auto aprinde farurile. Din ce am inteles cele doua (sensor ploaie si lumina) sunt legate in senzorul parbrizului care momentan nu e conectat in nimic.

As vrea doar o informatie, nu tot felul de polemici ca de ce vreau sa fac asta :)

Multumesc

 

Salut , l-am dovedit ieri. Explicatia este cea in limba engleza si sunt doar trei fire care trebuie trasa (3 care iasa din senzor). A fost mai complicat cu codarile, pentru asta am mers la un tip care se pricepe la codari. Trebuie codat senzorul de lumina, ulterior senzorul de ploaie si ulterior maneta. Am citit in schimb ca daca nu aveti si maneta cu buton de auto, el functioneaza oricum.

Aveti nevoie de urmatoarele : parbriz cu senzor (preferabil lipit si cumparat din dezmembrari), mufa de la senzor, bloc lumini cu functia auto , oglinda cu capace sau doar capace (Daca vreti sa pastrati oglinda voastra). In rest aveti de legat trei fire si de codat (pt asta cel mai bine mergeti la cineva care se pricepe la codari).

Spor !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.