Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

conteaza si cine a folosit masina inainte (cum a zis cineva, greutatea sau gabaritul vanzatorului) Eu am cumparat-o de la bavaria si scaunul soferului arata ca masina ar fi avut peste 180-200mii de km. Cand de fapt ea avea 120 de mii... km sunt certificati, mi-au aratat intrarile in service, si tot. Oricum, eu nu as cumpara masina dupa interior, neaparat facut o verificare amanuntita la un service competent si pana la urma cum ti-o fi norocul. A mea s-a stricat dupa 20 de zile, noroc ca avea garantie 1 an. Au schimbat la bavaria tot sistemul de alimentare (injectoare, tevi, rezervor...) din cauza spanului pe instalatie, si nu cred ca e ieftina o reparatie din asta....
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa va descurajez in legatura cu calitatea interioarelor la BMW seriile FXX, dar batranul meu conduce un F15, cumparat de nou in 2015. In prezent are 100K km si fix inainte sa faca 100K km si sa expire garantia de 2 ani a dus-o la Banat Car la TM.

Acolo i-au schimbat pe garantie urmatoarele:

-2 brate pe stanga fata si stanga spate

- 2 amortizoare pe fata

- scaunul soferului fiind cu piele Dakota Oyster (bej deschis, spre alb) Scaunul era atat de tocit incat se luase pielea de pe el si a fost schimbat tot pe garantie.

 

De ce va pov toate chestiile astea? Daca gasiti un BMW FXX cu interiorul uzat, nu inseamna neaparat ca are multi km dati inapoi sau ceva masluit. Pur si simplu calitatea interioarelor cu piele DAKOTA nu mai sunt e ce erau odata.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Anunt de samsar ordinar, sigur e ceva cu masina. Eu oricum sunt paranoic si cand vad anunt de samsar deja ma gandesc la dauna totala,km dati inapoi, facuta din piese de dezmembrari si tot ce e mai rau :D Nu as cumpara de la astia nici platit, batut, mort, etc. Masina este wow dpdv al optiunilor, dar nu cred ca acei km sunt ai ei. Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Să-mi fie iertat păcatul de a mă uita și la cele cu xenon!

 

Nu te axa neaparat faruri cu LED. Si cele cu Xenon adaptiv de pe seriile F bat si se misca ft bine. Avem in familie F10 cu LED si F30 cu Xenon....diferenta nu este asa sesizabila.....parerea mea e ca nu merita diferenta de pret.

 

P.S.: Te iertam de data asta ca te-ai uitat si la cele cu xenon, dar ai grija sa nu se mai intample :thumbup:

Edited by six in line
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Anunt de samsar ordinar, sigur e ceva cu masina. Eu oricum sunt paranoic si cand vad anunt de samsar deja ma gandesc la dauna totala,km dati inapoi, facuta din piese de dezmembrari si tot ce e mai rau :D Nu as cumpara de la astia nici platit, batut, mort, etc. Masina este wow dpdv al optiunilor, dar nu cred ca acei km sunt ai ei.

Ii cunosc oarecum pe baieti . Sunt mincinosi putin doar in cazul km . Nu au nicicum masini dauna totala sau piese din dezmembrari. Oamenii is gen niste smecherasi care aduc masini din afara pentru alti smecherasi si s-au extins la conceptul de parc ca desi aduc 4 masini pe saptamana pe comanda uneori le iau inapoi pe cele vechi ale clientilor in schimbul celei noi plus diferenta , masini tot de ei aduse sau pentru ca uneori daca gasesc ceva bomba aduc oricum si fara comanda.Aduc doar masini impecabile ca nu au nicio treaba cu mecanica ei si cu ce mai spui tu cu dezmembrari si asa mai departe.La ei masina vine , sta in parc si pleaca . In cele mai multe cazuri nu ajung si in parc masinile fiind aduse pe comanda. Deci singura grija ar fi km..dar ii puteti verifica la braila la reprezentanta cand vedeti masina e simplu.

Edited by ALINUL
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Buna asta cu "mincinosi putin doar".

Pai pentru ca stiu ca mint la km uneori dar aproape toata lumea face asta in romania.Eram la un service de renume care se ocupa doar cu bmw din bucuresti si zicea ca are un x3 2012 la vanzare dar nu suna nimeni ca avea 220 000 km asa ca a dat inapoi la 198 000 si a inceput sa sune lumea...daca esti genul care te uiti asa tare la km pentru unii inseamna ca vrei sa fii mintit si cam asa e.

Eu nu am vrut sa iau masina de la ei ca nu prea ii plac eu personal si pentru ca am un prieten care procedeaza la fel si deci am apelat la el sa imi aduca masina gasita de mine . Dar am ff multi prieteni cu masini de la ei si toate sunt in regula , majoritatea aduse pe comanda pe roti din germania..

Edited by ALINUL
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Referitor la cele 2 mașini dotate de pe piațĂŁ, la care am fĂŁcut referire anterior:

-alba, 381 Cp, are o dotare, respectiv capacitate crescutĂŁ de tractare, probabil neamțul a folosit-o sĂŁ tragĂŁ rulotĂŁ, barcĂŁ etc., poate i-a dĂŁunat utilizarea ĂŽn acest scop. Ăn 2016-2017 are 7 citiri de cheie, dintre care doar 3 sunt intervenții, probabil celelalte au fost verificĂŁri ale unor clienți, care, ĂŽntr-un final, n-au cumpĂŁrat-o;

- neagra de 363 Cp, n-am vĂŁzut-o și nici verificat-o și parcĂŁ nu prea ĂŽmi place interiorul.

Prin DE sunt multicele sub 80.000 de km, ceva dotate. ParcĂŁ ar fi mulți și 100.000 km la un autovehicul de 30.000 euro.

Rãsfoiesc mobile.de, autoscout, dar niciuna nu mã Împinge sã fac drumul pânã acolo.

  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Pe scurt:

1. Nepotul (Vlad) nu putea vinde mașina unchiului (Mihai), ĂŽntrucât nu avea ĂŽmputernicire notarialĂŁ pentru a vinde mașina.

Chiar sâmbĂŁtĂŁ seara l-am ĂŽntrebat pe Whatsapp dacĂŁ are ĂŽmputernicire notarialĂŁ sĂŁ vândĂŁ mașina și a rĂŁspuns ”Absolut”. Și ĂŽn alte discuții ĂŽmi spusese cĂŁ poate sĂŁ o vândĂŁ, pentru cĂŁ are ĂŽmputernicire notarialĂŁ.

2. Mașina nu era resoftatĂŁ la 361 Cp.

3. F15 de 218 Cp, care este pe Autovit la 30.600, adicĂŁ acesta:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x-x5-ID7GnHKx.html#b7af605139

E un jeg de mașinĂŁ. O lasĂŁ la 29.500 euro.

VânzĂŁtorul o are cumpĂŁratĂŁ de pe COTW, pare țigan la telefon, sub 25 de ani. M-am ĂŽntâlnit cu alt bĂŁiat, care a venit cu tigaia, tot țigan, fumase ĂŽn mașinĂŁ și a tot fumat cât am examinat-o.

Era ĂŽntr-adevĂŁr un autoturism murdar, ceva zgârieturi notabile, oglinda dreaptĂŁ era julitĂŁ binișor.

Avea ceva piese ruginite pe la motor (inadmisibil la o mașinĂŁ de 3 ani) și foarte murdarĂŁ, de ziceai cĂŁ are nĂŁmol pe la motor, undeva, jos, spre scut se vedea o piese (sub forma unui electromotor mic, descriu, ĂŽn mod amator, ceea ce am vĂŁzut)acoperitĂŁ de surgeri de ulei.

Mașina din anunța nu este cea din realitate, lucru pe care mi-ș spusese dinainte samsarul, cĂŁ nu s-a mai deranat s-o pozeze pe aceasta.

Ăn realitate, are volan sport, nu standard. Pielea pare subțire, mai proastĂŁ decât ce are un E90.

Chiar pĂŁrea o mașinĂŁ obositĂŁ, alergatĂŁ și nu prea ĂŽți crea impresia de masivitate, ci de ieftinealĂŁ.

Ieri eram prea supĂŁrat și obosit sĂŁ povestesc.

Numai pe scurt nu a fost.

 

Mai pe larg, detaliez ĂŽntr-o orĂŁ.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.