Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

Confirm. DacĂŁ ĂŽmi lipsește ceva de la fostul Audi, e calitatea interioarĂŁ :)

ĂncĂŁ ceva, eu nu pot concepe cum ĂŽn 2012-2013 la multe modele BMW ĂŽncĂŁ punea becuri clasice pe stop și semnalizare - :)

 

Adica cum ? Audi si Mercedes crezi ca au toate Led-uri pe stopuri si semnalizari ? Ai ce platesti ! Ps: E90 Lci a fost prima masina din gama ei care a oferit de fabrica led pe stopuri.(La anul acela Audi si Mercedes aveau becuri cum zici tu)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

vorbind de e90, eu nu am gasit la interior un plastic naspa, sau orice alt element facut dintr-un material prost...

singurul loc unde era plastic ieftin, era la portbagaj, acolo unde se freaca bagajele cand le scoti

 

cat despre design exterior, nu e vorba de subiectivitate. Mercedes pana la generatia actuala care chiar arata bine, a avut niste modele absolut urate.... ex: https://preview.netcarshow.com/Mercedes-Benz-A-Class-2009-1600-0f.jpg

Audi poate se mai tinea dupa bmw

 

a si apropo idrive a fost inventat de bmw, apoi au preluat toti conceptul...

Edited by andreisaioc
Link to comment
Share on other sites

Adica cum ? Audi si Mercedes crezi ca au toate Led-uri pe stopuri si semnalizari ? Ai ce platesti ! Ps: E90 Lci a fost prima masina din gama ei care a oferit de fabrica led pe stopuri.(La anul acela Audi si Mercedes aveau becuri cum zici tu)

 

Pe frână, nu pe stopuri, pardon :) - A4 B8 avea din 2008, deci nu E90 LCI sigur aici (la Stopuri ai dreptate) :) - iar la F30 au feștelit-o și mai rău. La F30 non LCI, n-am văzut niciuna cu LED pe frână sau semnal. Și nu ține de opțiuni din păcate.

 

Si ce te retine sa te intorci la haudi?

 

Ce întrebare e asta?

Edited by deeJayOg
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pe frânĂŁ, nu pe stopuri, pardon :) - A4 B8 avea din 2008, deci nu E90 LCI sigur aici (la Stopuri ai dreptate) :) - iar la F30 au feștelit-o și mai rĂŁu. La F30 non LCI, n-am vĂŁzut niciuna cu LED pe frânĂŁ sau semnal. Și nu ține de opțiuni din pĂŁcate.

 

 

Intr-adevar triplele pe LED-uri constituie un mare salt inainte in industria auto .Sanchi...

Edited by cristie35
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Designul este ceva pur subiectiv, dar sa zici ca Bmw are interioare mai misto si mai de calitate decat un Audi sau Mercedes.. Intamplator am avut si C klass si E klasse modele 2010-2014 si sub nicio forma nu are Bmw materiale mai bune si calitatea respectiva. Iar Audi e unanim recunoscut ca are interioare foarte bune.

Ma rog, lumea da minusuri, desi probabil multi nu au experiente personale cu alte marci, dar parca nici sa fii asa fanboy nu e relevant.

C klasse model 2011 2012 de exemplu vad multe pe strazi si nu mi se pare deloc ca parca merge bunicul cu ele. Dar repet, designul e ceva discutabil.

Asa cum mie e60-ul mi se pare cel mai urat seria 5, unor le place extrem de mult.

Totusi, topicul este despre X3, care nu exceleaza la interior si la calitatea materialelor. Vorbesc de f25, nu de modelul nou.

 

Audi si bmw au interioarele facute in romania in aceeasi fabrica deci nu are logica teoretic ce spui tu. Am avut experiente si nu de 10 km cu audi si mercedes si in afara de s class niciun audi si niciun mercedes nu are materiale mai calitative decat un f01 sau un f10 sau f15 si nu mai vb de seria g ca alea is avioane si pe langa s . la mercedes pe gle de exemplu inca ai interior ca in 2008 si ai niste scaune atat de rele de nici pe seria 3 nu le gasesti la bmw.Tu pur si simplu tot ce spui e eronat si da vorba altora daca tot te impresioneaza atat de mult marcile alea de doi lei mai ales la capitolul interior du-te la ele. Monitorul ala ieftin care iese din bord la audi e sub cic si chiar sub noua navi de pe duster la modul cel mai serios , scaunele alea comfort de a8 de pe a6 a7 si a8 sunt muuuul dar mult rau sub scaunele comfort de pe f01 si f10 . De mercedes ce naiba sa zic ca la interior toate is oribile cu navi mici cu plastic cat cuprinde cu rotite de clima pe e class tau minunat 2010-2014 ca in 2005 si asa mai departe.

Confirm. Dacă îmi lipsește ceva de la fostul Audi, e calitatea interioară :)

Încă ceva, eu nu pot concepe cum în 2012-2013, la multe modele, BMW încă punea becuri clasice pe stop și semnalizare - :)

Alo colegu' pe audi inca au triple si faruri cu bec simplu si in tari cum este anglia 80% din ele au aceste "dotari" .

 

Ce sa zic... am inteles acum care-i treaba cu voi. Pana una alta aici un om incearca sa isi ia o masina adevarata si singura masina adevarata pe care si-o poate lua este BMW si a realizat singur asta deci comparatiile voastre ieftine si de doi lei nu isi au rostul.

 

P.s la mercedes pe langa s mai intra putin e nou desi e mult sub cel de la s e ok fata de rasurile de interioare dintre 2010-2016 si actualele interioare de la ml gle cls...

Edited by ALINUL
  • Like 3
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar triplele pe LED-uri constituie un mare salt inainte in industria auto .Sanchi...

 

Evident că nu, dar nu e ceva ce zice "premium", când vezi becurile alea chioare pe care le văd de exemplu la Peugeot 107-le soției :D

 

 

Alo colegu' pe audi inca au triple si faruri cu bec simplu si in tari cum este anglia 80% din ele au aceste "dotari" .

 

 

Ce? Ce vrei să zici de fapt? Ce legătură are țara?

 

 

Audi si bmw au interioarele facute in romania in aceeasi fabrica deci nu are logica teoretic ce spui tu

 

Îmi pare rău, dar tu nu ai logică aici. Calitatea unui material nu are nici cea mai mică legătură cu locația în care se fabrică. Aceeași fabrică livrează la calitatea cerută/agreeată cu clientul. (Oricum pe la noi cred că doar volanele se făceau din ce îmi amintesc)

2 exemple simple:

- Pune mâna frumos pe un parasolar de plastic ordinar de F30 și apoi pe unul de A4 B8 (textil, fin).

- Ascultă zgomotele de vânt în mers la 140 la ambele mașini, ai fi surprins ce liniște e în A4

 

Nu mai fiți fanboy și acceptați și bune și rele. Nu există marcă perfectă. Are și BMW lucrurile la care excelează și pe care le are peste Audi sau Mercedes, evident, dar să zici că e CU TOTUL peste, este un subiectivism extrem.

Edited by deeJayOg
  • Like 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa zic ca pe f10 sau pe g30 nu exista faruri cu bec normal si nici triple cu bec ca la dacie sa iti zic mai pe romaneste asa. la a6 , a4 si a5 fabricatie 2017 au atat triple cat si faruri pe bec ca la DACIE !

Spuneam ca in uk majoritatea haudi doi lei au faruri si triple pe bec ca la DACIE !!!!!

O seara buna !

 

Da eu nu stiu cine te-a pus sa iti iei f30. Personal nici gratis nu mi-as lua ca mi se pare ff urat si ff inghesuit . Pentru mine cel mai reusit seria 3 este e46 . Asa cum cel mai reusit a4 este b6.

 

Dar ar fi bine oricum , sa nu mai incluzi seria 3 si a4 cand compari aceste marci.a4 si seria 3 sunt si au fost mereu niste masini mediocre deci nu emblema acestor marci.

Sa ai bec normal nici macar halogen pe far la audi a6 asta spune tot despre acea marca de doi lei .

Edited by ALINUL
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Spuneam ca in uk majoritatea haudi doi lei au faruri si triple pe bec ca la DACIE !!!!!

 

Comparând A4/Seria 3 - Nu au pentru că nu și-au luat opțiunea, dar măcar ai opțiunea. La BMW nu aveai opțiune deși luai pachetul cu Xenon, High Beam Assist, etc :)

La F10 e altă poveste, știm.

 

 

Dar ar fi bine oricum , sa nu mai incluzi seria 3 si a4 cand compari aceste marci

Dimpotrivă. Aceste modele țin grosul vânzărilor - sunt extrem de relevante.

Edited by deeJayOg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 exemple simple:

- Pune mâna frumos pe un parasolar de plastic ordinar de F30 și apoi pe unul de A4 B8 (textil, fin).

- AscultĂŁ zgomotele de vânt ĂŽn mers la 140 la ambele mașini, ai fi surprins ce liniște e ĂŽn A4

 

Stai putin, pai parasolare textile am impresia ca e optional (la bmw am avut si plastic, si textile, pe acelasi model).

 

De zgomot nu pot sa ma pronunt, dar chiar azi m-am plimbat cu un Jaguar X-Type, nu-mi venea sa cred cum se aude vantul peste 100kmh. Si cred ca intra in aceeasi clasa cu seria 3. Pana la urma la toate se aude vantul, chiar si la seria 5, abia la seria 7 se mai schimba problema in bine.

Link to comment
Share on other sites

La A4 (comparând generațiile B8 Facelift / F30 NonLCI - să fie anii similari) nu am văzut același plastic prost.

 

Jaguar X-Type, acest Ford Mondeo în esență. Mă rog, acum e cu Tata companie mamă, naiba mai știe ce platformă.

Vântul se aude, normal, depinde cât de tare acum și dacă e deranjant :)

 

Sunt doar niște exemple pe care le-am folosit ca să evidențiez că nu e BMW lapte și miere.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Da ce sa zic... daca iti iei a4 sau seria 3 pe criteriul materialul din care este facut parasolarul sau cum se aude vantul e cel putin ciudat. eu personal nu pot sa zic despre nicio masina ca se aude vantul ca nu dau importanta dar e masina totusi si nu are cum sa nu se auda nimic.

Mint ! In pasatul b4 din 94 e singura masina in care am auzit cu adevarat vantul ba chiar l-am si simtit dar saraca e stramba de la cat e de batrana.

 

Eu totusi nu inteleg de ce nu ti-ai luat a4 facelift daca iti place atat de mult.

Edited by ALINUL
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Da ce sa zic... daca iti iei a4 si seria 3 pe criteriul materialului din care este facut parasolarul sau cum se aude vantul e cel putin ciudat. eu personal nu pot sa zic despre nicio masina ca se aude vantul ca nu dau importanta dar e masina totusi si nu are cum sa nu se auda nimic.

Mint ! In pasatul b4 din 94 e singura masina in care am auzit cu adevarat vantul ba chiar l-am si simtit dar saraca e stramba de la cat e de batrana.

 

Eu totusi nu inteleg de ce nu ti-ai luat a4 facelift daca iti place atat de mult.

 

Se făcea comparație la calitatea interiorului, nu asta discutam? De aia vorbesc de calitatea materialelor.

E ciudat să dai 60000 EUR pe o mașină luxury/premium și să n-ai "ride-comfort" pentru că auzi cum șuieră vântul? Eu zic că e destul de deranjant.

Dacă tu nu auzi nu înseamnă că problema nu există - dar dacă la unii e mai bine decât la alții, de ce să nu acceptăm asta?

 

Cred că vezi lucrurile prea alb/negru. N-am zis nicio clipă că-mi displace F30. :getlost:

 

Și ca să nu mă crezi fanboy Audi, știi că A4 nu are în dotarea de bază oglinzi încâlzite? :mellow: Inaceptabil la bugetele astea.

Edited by deeJayOg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O lungim prea mult zic si suntem off topic.

Severin ca aici este vorba despre el , este convins ca x5 f15 ca si despre asta este vorba , este o masina adevarata asa cum isi doreste el !

De ce incercati sa ii dati contra argumente cum ca audi este nu stiu cum , mercedes nu stiu in ce fel si asa mai departe? Daca stiti ceva despre x5 ce il poate ajuta sau daca ati gasit o masina pe placul a ceea ce a exprimat de-a lungul topicului ca isi doreste si vreti sa il ajutati e super ok dar in rest.... se fura mult curent ca sa zic asa si chiar nu are rost . Stiu ca tot spun ca ma retrag si eu din topicul asta ca prea mai mult il incurcam parca pe om dar nu ma pot abtine cand citesc aberatii sau frustrari ca asa e firea mea...

 

Mai aveam putin si eram bagat si la puscarie pe topicul asta ca stiu un om care a vandut o masina cu km dati inapoi...ca mi-a povestit el dupa si asta ma facea complice domnule ! Hai sa ne mai vedem si de treaba noastra ca parca doar stim sa criticam si sa o facem pe corectii pe aici. Ca daca am aplica teoria acelui individ , tot forumul ar trebui bagat la inchisoare ca eu nu cred ca este cineva aici care nu are un prieten sau o cunostinta care odata in viata asta a vandut o masina cu km dati inapoi si apoi ti-a spus si tie ca a facut asta fara sa il intrebi macar !!! De TVA nu mai spun ca unii nu mai dorm noaptea ca altii nu platesc TVA in GERMANIA tara care nu ii va cere TVA ROMANIEI ca VASILE nu a platit TVA in GERMANIA !

 

Noapte buna ma bag la netflix and chill ca prea m-am umplut de nervi pe aici. Multa bafta iti doresc severine orice masina ai lua !

Edited by ALINUL
  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

O lungim prea mult zic si suntem off topic.

 

Total de acord. Poate ne ajută un moderator cu mutatul unor lucruri.

 

Stiu ca tot spun ca ma retrag si eu din topicul asta ca prea mai mult il incurcam parca pe om dar nu ma pot abtine cand citesc aberatii sau frustrari ca asa e firea mea..

 

Dacă toată argumentația mea ți s-a părut o frustrare sau o aberație... pffff, nu mai comentez. :nea:

 

Alea nu se vad cand stai la semafor ;)

 

Păi aici e problema reală, dar nu în contextul de a te făli cu ele :rolleyes: . LED-ul, pe lângă durata mai mare de viață este si mult mai puternic ca intensitate.

Edited by deeJayOg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Calitate interioara la 640d Individual cu 93k km:

 

https://ibb.co/fo0Q5w

https://ibb.co/cKCisb

 

P.S... AMG-ul la la 110k km era "ca nou" dpdv al scaunelor la fel și porcul la 91k km...sunt flawless... X6-le când l.am dat și s.a urcat omu la testdrive mi.a fost și jenă la cum arata scaunul șoferului...si aveam non stop prosopul pe scaune...hell...si la cotiera la un momentdat am văzut ca era ceva mai negru...am crezut ca e murdărie și am încercat sa frec ușor cu Carpa și apa călduță... Surpriza, "murdăria" s.a închis și mai tare la culoare...murdaria nu era murdărie...era pielea uda... Putem vorbi orice la BMW dar s-o lăsăm mai moale cu calitatea interioarelor... :flowers:

Edited by MuscleMike
  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Calitate interioara la 640d Individual cu 93k km:

 

https://ibb.co/fo0Q5w

https://ibb.co/cKCisb

 

P.S... AMG-ul la la 110k km era "ca nou" dpdv al scaunelor la fel și porcul la 91k km...sunt flawless... X6-le când l.am dat și s.a urcat omu la testdrive mi.a fost și jenă la cum arata scaunul șoferului...si aveam non stop prosopul pe scaune...hell...si la cotiera la un momentdat am văzut ca era ceva mai negru...am crezut ca e murdărie și am încercat sa frec ușor cu Carpa și apa călduță... Surpriza, "murdăria" s.a închis și mai tare la culoare...murdaria nu era murdărie...era pielea uda... Putem vorbi orice la BMW dar s-o lăsăm mai moale cu calitatea interioarelor... :flowers:

 

Tu nu auzi ce zice lumea, ca Audi si Mercedes au interioare de rahat?:)) Ma ia si rasul cand citesc asemenea gogomanii din perspectiva de fost posesor de MErcedes ani de zile. Cu toata obiectivitatea pot spune ca la interior Bmw e sub, dar na, vine un fanboy care avand zero experiente cu alte marci, afirma autoritar ca f10 si f01 au cele mai tari interioare.

Iar cand am citit ca pana si S klass-ul e sub, atunci mi-am dat seama ca de fapt el vorbea despre machetele Bburago, iar acolo intr-adevar e posibil sa fie cum se spune.

ps: un vecin are un amarat de E-klass luat de la o firma de taxi din ghermania, 400 si ceva de mii dekm, il foloseste de 2 ani si scaunele nu au nici-o cuta, pielea nu e tocita.

Sigur soferul de taxi a ingrijit pielea periodic si astfel s-a mentinut 5 ani ca noua.

Edited by cavaliere
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ma mir ca cineva cu atâta experienta privind toate mĂŁrcile premium nu știe ca, pielea de pe mașinile taxi din vestul Europei este una speciala, foarte tare și groasa, care se simte groaznic la atingere, insa este intradevar rezistenta.

 

Eu nu am acces la informatii atat de secrete asa cum aveti unii dintre voi. Sa ne arati si noua pe forum daca se poate unde scrie public despre pielea asta speciala. Masinile mele nu au fost destinate taximetriei si totusi aveau pielea in stare excelenta cand au fost vandute, iar eu nu le-am facut niciun tratament la piele ci doar am avut grija sa nu deteriorez cu haine, capse, verigheta. Si aveau 200 si ceva de mii de km. Daca vrei sa continuam offtopicul, o putem face in privat si iti mai povestesc si despre celelalte marci de masini detinute, paote te ajuta feedbackul.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ma intereseaza catusi de putin niciuna din masinile tale. Ce remarc e faptul ca unii plang dupa diverse chestii de la alte marci. E patetic... cine va tine fratilor sa nu va vindeti BMW-ul, daca e asa de prost, si sa va luati ce va satisface toate nevoile?

 

Nu plange nimeni, sunt doar cativa oameni realisti care scot in evidenta si minusurile pe care orice marca le are. Frustrarea e patetica in schimb si ochelarii de cal. Zic doar.

Nu stiu unde a scris cineva ca Bmw ul este prost. Daca tu simti egoul x5-ului pe care il conduci afectat, e problema ta, dar nu generaliza, ca nu plange nimeni pe aici din cate vad. flowers.png

Revenind on topic, mai degraba mai astepti 1 luna sa treaca anul si o iei in 2018, la bani mai putini oleaca. Si asa ai si timp sa alegi ce iti place.

  • Like 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.