Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

 

Numai citirea cheii este 250 lei.

 

 

mie mi-au citit-o gratis la bmw timisoara si cu 50 de lei la bmw cluj/floresti

 

 

ParcĂŁ n-aș lua altceva decât X5.

de x6 5.0md nu esti curios ? am vazut recent unul foarte interesant si ca pret si ca rulaj ...august 2012

Link to comment
Share on other sites

Severin, eu ti-am spus acum 1-2 saptamani ca aveam un prieten cu X5 4.0 xD din 11/2011 305cp cu 205.000 km reali (intrari multe in reprezentanta, toate schimburile) jante noi pe 20, anvelope bune pe 20, nu trebuia bagat nici 100 lei in ea, pretul era undeva la 21000-20000 euro, a disparut acuma, este cea data in combinatie (daca ai citit cand am postat).

Greu sa gasesti masini bune...aia de la Braila dupa care am fost, era praf (750 xD).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Severin, eu ti-am spus acum 1-2 saptamani ca aveam un prieten cu X5 4.0 xD din 11/2011 305cp cu 205.000 km reali (intrari multe in reprezentanta, toate schimburile) jante noi pe 20, anvelope bune pe 20, nu trebuia bagat nici 100 lei in ea, pretul era undeva la 21000-20000 euro, a disparut acuma, este cea data in combinatie (daca ai citit cand am postat).

Greu sa gasesti masini bune...aia de la Braila dupa care am fost, era praf (750 xD).

Avea si pret corect fata de ce anunturi vad pe aici. Mai ales ca modelul asta este pe punctul de a scadea sub 20 000 pretul corect in urmatorul an...si apoi tot sa scada usor usor ca deja aproape scade sub 35000 modelul nou.

Link to comment
Share on other sites

Am vĂŁzut-o azi https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x-x5-ID7GnH4u.html#23298a64dd și aș cam lua-o.

Are ceva ciupituri pe barĂŁ și trimul de aluminiu de la consola dintre scaunele fațĂŁ este cam ĂŽnțepatĂŁ.

Luni o vom verifica la service.

Nu e deloc puturos motorul.

Ămi ia E90-ul și ĂŽi dau diferența pânĂŁ la 33500.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am vĂŁzut-o azi https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x-x5-ID7GnH4u.html#23298a64dd și aș cam lua-o.

Are ceva ciupituri pe barĂŁ și trimul de aluminiu de la consola dintre scaunele fațĂŁ este cam ĂŽnțepatĂŁ.

Luni o vom verifica la service.

Nu e deloc puturos motorul.

Ămi ia E90-ul și ĂŽi dau diferența pânĂŁ la 33500.

Altceva nu? chiar daca este 2.0 . Este cu totul alta masina nu o masina cu bord si elemente de interior ca in 2004 pe care tu vroiai sa dai 30k + ...

Link to comment
Share on other sites

Hmm! Nu mĂŁ gândeam cĂŁ fuge așa bine, la cele 2,5 tone. Se ĂŽnfige mult mai bine ca E90-ul meu de 184 Cp.

Ăl am la 8999 euro, sĂŁ scap repede de el, iar vânzĂŁtorul mi-l socotește *(decent zic eu) la 8500 și nu mai ĂŽmi bat capul cu vânzarea lui.

Cât l-am alergat, a avut consum 15.

8 ar fi avut din Germania pânĂŁ ĂŽn țarĂŁ, din spusele lui.

 

Am zis cĂŁ e pĂŁcat sĂŁ nu ĂŽl vĂŁd, fiind ĂŽn același oraș cu mine. Știam anunțul dinainte de a pleca ĂŽn București, dar credeam cĂŁ are prea puțini cai, 218.

E alt avion, comparat cu X70-ul.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Masina aia nu a costat in viata ei 82600e si nici nu are distronic (ACC). Submotorizata nu este, insa cand iti va disparea entuziasmul si o vei folosi in viata de zi cu zi ai sa vezi ca nu este foarte dinamica si nici economica. Greutatea este undeva la 2.1t, nu cred ca fuge mai tare ca un 320d 184cp, fie ai fost prea entuziasmat si te-a indus un pic in eroare plecarea de pe loc a awd-ului fie este resoftata de nemat.

 

Vezi ca la F15 este foarte important sa ai amortizoarele reglabile, este diferenta destul de mare intre cu si fara.

 

La o prima vedere, nu as da aproape 35k euro pe o masina cu >170k km.

 

Vinde e90-ul, mergi in Germania si cumpara un F15 40d cu un kilometraj decent.

Edited by ionut_marius
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ămi tĂŁiași elanul.

Ăntr-adevĂŁr are km mulți.

X70-ul de 381 Cp, din 2012, din Buc avea 156.000 km.

E90-ul meu din 2010 recent a ĂŽmplinit 200.000 km, iar F15-ele acesta are 173.000 la 3 anișori. Da, e alergatĂŁ bine!

Ce nu are și mi-aș fi dorit: ĂŽncĂŁlzire fațĂŁ, spate, soft close.

Amortizoare reglabile nu am idee cum se simt.

Link to comment
Share on other sites

Ăl am la 8999 euro, sĂŁ scap repede de el, iar vânzĂŁtorul mi-l socotește *(decent zic eu) la 8500 și nu mai ĂŽmi bat capul cu vânzarea lui.

 

Nu'i rau 8500. Desi nu aveam de gand sa dau masina si planuiam s'o mai tin cativa ani, acum vreo 2 saptamani, un prieten a recomandat masina cuiva care era in cautare, a venit omul s'o vada, ne'am dat o tura, i'a placut mult, dar si'a luat c class dupa :))

Ieri si azi m'a pistonat un prieten ca daca o vand, sa i'o dau lui in primavara cand vine din voiaj. Mi'a oferit 22k pe ea.

Desi am vazut multe X5'uri pe la noi la vanzare, parca nu as lua din tara, doar sa stiu proprietarul si masina, altfel nu cred.. Si pentru gabaritul pe care il are X5'ul, clar as lua un motor mai mare.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Samsarul are alte calcule, te lasa pe tine sa crezi ca a pus-o in 8.5, probabil lui ii sta in 27-28, in fine este alta discutie aici.

 

320d-ul tau o avea el 200k km, insa una este cand masina val. 8-10k euro si alta 35.

 

Cauta pe mobile si vezi ce X5-uri F15 gasesti pe la 35-40k euro.

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=250337688&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=49&maxMileage=125000&minFirstRegistrationDate=2014-01-01&minPowerAsArray=226&minPowerAsArray=KW&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=246165297&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=49&maxMileage=125000&minFirstRegistrationDate=2014-01-01&minPowerAsArray=226&minPowerAsArray=KW&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING

 

Amandoua sunt 40d, amandoua au kilometraj decent, TUV nou, faruri led, ACC (distronic), trapa, scaune confort si incalzite, head-up. Ultima are inclusiv pachetul dinamic (bara stabilizatoare activa), amortizoare reglabile (posibil sa aiba si prima), harman kardon, soft-close, camera 360 si scaune incalzite spate.

Edited by ionut_marius
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Printre acte, mi-a arĂŁtat și o hârtie cu anunțul, cerea parcul din DE 33.900 pe ea, și poze de pe net cu anunțul.

Pentru mine nu e tot una 35000 ĂŽn țarĂŁ cu 40000 ĂŽn DE plus drumul și zilele pierdute.

 

Am modificat anunțul E90-ului, am mai lĂŁsat 100 de ieri pânĂŁ azi. Mâine e programatĂŁ la Detaling interior, iar luni polish exterior.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Niște țĂŁrani care au venit ieri ĂŽmi ziceau cĂŁ ”ĂŁstea pleacĂŁ de la 8000”.

PĂŁi s-o dau cu 8000 ca pe ultima cheliciune si care are vreo 300.000-400.000?

MĂŁ ĂŽncurc foarte tare ĂŽn banii pe care i-aș lua pe E90, dar nici s-o dau ca pe un 318 chel de 143.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Printre acte, mi-a arĂŁtat și o hârtie cu anunțul, cerea parcul din DE 33.900 pe ea, și poze de pe net cu anunțul.

Pentru mine nu e tot una 35000 ĂŽn țarĂŁ cu 40000 ĂŽn DE plus drumul și zilele pierdute.

 

 

Pai daca ti-a aratat hartia cu 33900e, fie a luat-o tot fara tva, asa cum fac toti samsarii, fie a facut el o hartie. Sa nu mai zic ca in anunt scria ca este luata de la persoana fizica.

 

Tine cont, una este masina la 110k km si alta la 170k km, una este 25d si alta 40d, una este o masina dotata ok si alta o masina dotata f bine, una este sa vezi tu masina in starea ei originala si alta sa o vezi cosmetizata.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Pai daca ti-a aratat hartia cu 33900e, fie a luat-o tot fara tva, asa cum fac toti samsarii, fie a facut el o hartie. Sa nu mai zic ca in anunt scria ca este luata de la persoana fizica.

 

Tine cont, una este masina la 110k km si alta la 170k km, una este 25d si alta 40d, una este o masina dotata ok si alta o masina dotata f bine, una este sa vezi tu masina in starea ei originala si alta sa o vezi cosmetizata.

Pai si daca e luata fara tva care e problema? Iar cu km... e la fel si la 100 k si la 200 k din punctul meu de vedere nu are nicio importanta cati km are o masina ci doar cum este intretinuta si cum se prezinta.

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ce discuție productivă!

Domnul respectiv are parc auto, X5 îl avea acasă, alături de alte mașini scumpe, cele ieftine (2000-3000) erau în parc.

Am realizat o neconcordanță importantă: a relatat că a luat-o de la privat, mi-a arătat niște poze pe tel, o hârtie cu un anunț cu un X5 alb. Am studiat pozele de pe tel și hârtia, căutând VIN-ul, dovada că e vorba despre aceeași mașină, însă nu era, el motivând că nemții nu pun VIN-ul în anunțuri.

Deci a zis că a luat-o de la particular, apoi a zis că din parcul N... ceva.., și chiar mi-a arătat un antet de factură cu numele parcului și mi-a indicat pe suportul numerelor denumirea parcului de unde a luat-o.

Zicea că a polișat-o și că l-a costat 50 euro. Ce ieftin! Eu când am întrebat, mai demult, de polișat, cereau 100 euro de element (de parcă o vopseau, bineînțeles că nu am polișat nimic, încă).

Interiorul era cam murdărel, pe plafon, iar trimul de aluminiu de la i-drive era înțepat urât, ar fi trebuit înlocuit. Zicea că ar costa 200 euro.

Mașină bine dotată e aia din Buc din 2012, X70-ul. Dotările de pe ea nici la 50.000 nu le găsești pe F15.

Cum e o diferență între o mașină dotată și una bine accesorizată, tot așa e diferența între 30.000 și 40.000.

Am luat E90-ul la 150.și ceva de km, în 2 ani jumătate am adus-o la 200.000.

Dar era la 12.000 euro, pe când un X5 la 30.000 euro are mulți și 150.000 km.

Sincer, 40.000 mi se pare cam mult și presimt că voi pierde circa 20.000 peste vreo 3 ani.

Reviziile erau din 30.000 în 30.000 și mașina a circulat în Italia, apoi s-a întors în Germania, de unde a luat-o românul nostru și de fapt nu el, ci șoferul lui care, în mod misterios, e din Zalău.

Vânzătorul spunea că nu a luat-o pe firmă, ci pe persoană fizică, că el nu are firmă din ălea (în condițiile în care are parc auto). Apoi a zis că dacă ar fi luat-o, se încărca pentru tot anul, că are o limită de 50.000. Probabil că preferă să cumpere 23 de mașini netoo la 2000 de euro, decât una de 30.000.

Edited by severin31
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Severin, eu ti-am spus acum 1-2 saptamani ca aveam un prieten cu X5 4.0 xD din 11/2011 305cp cu 205.000 km reali (intrari multe in reprezentanta, toate schimburile) jante noi pe 20, anvelope bune pe 20, nu trebuia bagat nici 100 lei in ea, pretul era undeva la 21000-20000 euro, a disparut acuma, este cea data in combinatie (daca ai citit cand am postat).

Greu sa gasesti masini bune...aia de la Braila dupa care am fost, era praf (750 xD).

Era o super afacere: dau cu E90, 200.000 km cu 8 mii și ceva și cumpăr X5, 200.000 cu 20.000 euro, mai tânăr cu un an ca al meu.

 

Asta de azi are cauciucuri Hankook din luna aprilie 2017, pe jenți julite bine de 20, dacă ar conta în hotărâtor pentru cineva.

 

Cea argintie:

1 era peste limita de 35.000 euro;

2 dacă e X5 3000 cmc, păi să fie peste 300 cp, nu 218, nu 245. Dacă tot plătești impozit și asigurare, motorină, să știi o treabă!!!!

 

E de ajuns una testată în Buc. Nu-mi fac rută Craiova-București pentru testat.

Edited by severin31
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Care F15?

 

Aaaa, cel mineral grey. Nici nu prea m-am uitat la dotări.

Dacă are 3000 cm și sub 300 Cp, prezintă interes zero.

Cel de 1995 cm și 218 Cp din Craiova era o plimbare și avea antajul impozitului pe 2000 cm, asigurare și tot tacâmul.

Consumul acela de 15 pe acea mini plimbare, mi-a părut cam mare.

Chiar l-am întrebat dacă nu cumva acesta, fiind mai slăbuț motorizat, nu o consuma mai mult ca unul de 3000.

218 Cp care trag 2,7 tone cum consumă comparativ cu 300 și ceva de cai de 2,9 tone?

Edited by severin31
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.