Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

Ce buget ai? Degeaba iti zic cat costa intretinerea la F15 a batranului meu, nu cred ca e relevant pt tine.

Prea târziu! :console:

Am citit deja ce ai scris. :pardon:

Ți-ai dat seama cĂŁ ai dat prea multe detalii particulare? :blush:

 

Momentan nu e nimic sĂŁ-mi placĂŁ.

SĂŁ zicem cĂŁ 35.000 euro (fĂŁrĂŁ legĂŁturĂŁ cu postul unui comentator anterior) ar fi maximul (momentan).

Pe sfârșitul anului, pânĂŁ când nu prea se mai vând autoturisme, sper sĂŁ fie o rezolvare pozitivĂŁ și sĂŁ o prezint la ”Mașina mea”.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

X5 3.0d 2014

 

Impozit 2200 RON

RCA 1100 RON

CASCO 2000 EUR

Consum mediu 8.5%

 

Nicio problema pana acum.

 

eu cand va aud ce consum de matiz scoate-ti cu ditamai 2500kg 4x4 si cutie automata imi vine sa ma impusc! poate 8.5% mers constant la 90km/h si cauciucuri late de vreo 300mm. Vreau sa vad consum real! Nu cifre de pe BC

Edited by Claudiu320d
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

eu cand va aud ce consum de matiz scoate-ti cu ditamai 2500kg 4x4 si cutie automata imi vine sa ma impusc! poate 8.5% mers constant la 90km/h si cauciucuri late de vreo 300mm. Vreau sa vad consum real! Nu cifre de pe BC

 

 

E consum real. Poti sa te impusti.

 

Iar "scoate-ti" se scrie scoateti.

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Incredibil cât de slab dotate sunt pânĂŁ ĂŽn 35.000 euro și de la anul 2011 ĂŽn sus.

Singura care ar prezenta o garanție ar fi aceasta:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x-x5-ID7GnGs4.html#e02ea780ef

 

Dar are scaune ”triste”, nu led, ș.a..

DacĂŁ ai avea 35.000 euro, i-ai cheltui pe ea?

 

 

 

(Probabil cĂŁ nu)

Link to comment
Share on other sites

Care agresivitate? A zis ca ii vine sa se impuste. Acum poate sa o faca.

 

Ti-am zis, la consum real tu te referi la mers constant cu 90 km/h pe national si fara semafoare,pentru ca daca mergi cum ar trebui mers cu masina aia ai scoate cel putin 11-12. Cat despre gramatica ,imi cer scuze , nu am facut scoala in Romania, sper sa accepti ca mai gresesc unele cratime. Nu fi ca tot romanul care abia asteapta sa gresesti si sa iti dea in cap.

Edited by Claudiu320d
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am fost cu X5-ul unui prieten pana la braila 2011 4.0 xD 305 cp, am mers in exterior cu 80-100 km/h (adica incet) si pe autostrada pe pilot 130 km/h. Dupa 600 de km am avut consum de 9.0. La intoarcere pe inca 600 km unde am mers mai tare, asta inseamna depasiri mai multe cu accelerari in forta nu neaparat mai tare de 130 km/h constant in exterior, iar consumul pe 1200 km a fost 9.5 L/ 100 km, cand merge blana cu masina scoate un 11-12 in exterior, in oras sub 15 nu scoate. Am mai dezbatut acest subiect cand un coleg vroia X5 acest motor si il interesa consumul si au mai fost colegi care m-au contrazis, pana au venit baietii care au X5 si mi-au dat dreptate. Sunt colegi in Bucuresti cu acest motor care spun ca le ia 18-19-20 (foarte real).

 

Prietenul are roti pe 20 sau 21 pe ea cu anvelope de 305 sau 315 (nu mai stiu sigur), dar nu face diferenta mare la aceasta masina de ex daca pui 19 pe ea...nu scade cine stie ce.

 

Deci cum i-am spus si colegului care si-a luat atunci X5, nu te mai gandi la consum cand vorbesti de masini de genul, adica masini mari/grele cu motoare mari fie ele si pe diesel.

  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Am fost cu X5-ul unui prieten pana la braila 2011 4.0 xD 305 cp, am mers in exterior cu 80-100 km/h (adica incet) si pe autostrada pe pilot 130 km/h. Dupa 600 de km am avut consum de 9.0. La intoarcere pe inca 600 km unde am mers mai tare, asta inseamna depasiri mai multe cu accelerari in forta nu neaparat mai tare de 130 km/h constant in exterior, iar consumul pe 1200 km a fost 9.5 L/ 100 km, cand merge blana cu masina scoate un 11-12 in exterior, in oras sub 15 nu scoate. Am mai dezbatut acest subiect cand un coleg vroia X5 acest motor si il interesa consumul si au mai fost colegi care m-au contrazis, pana au venit baietii care au X5 si mi-au dat dreptate. Sunt colegi in Bucuresti cu acest motor care spun ca le ia 18-19-20 (foarte real).

 

Prietenul are roti pe 20 sau 21 pe ea cu anvelope de 305 sau 315 (nu mai stiu sigur), dar nu face diferenta mare la aceasta masina de ex daca pui 19 pe ea...nu scade cine stie ce.

 

Deci cum i-am spus si colegului care si-a luat atunci X5, nu te mai gandi la consum cand vorbesti de masini de genul, adica masini mari/grele cu motoare mari fie ele si pe diesel.

 

Tocmai, nu poate sa vina sa imi zica ca are consum mediu de 8.5%. Si sa mai si jigneasca pe unii.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Consum de 15 în oraș la un asemenea ”tanc” nu e mare.

Am văzut anunțuri cu scaune sport și ventilație, doar sport și confort.

Puteți detalia dacă sunt diferențe notabile?

Și cu sonorizare foarte bună (printre alte dotări ”must have”), încă nu e niciunul la vânzare.

Edited by severin31
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cu un consum de 15 in oras, ca sa ajungi la 8.5 mediu, inseamna ca tre sa ai 2% in afara. Asta in conditiile in care mergi 50/50, asta inseamna mixt.

 

Cel mai corect e sa se specifice separat, eventual cu viteza medie.

 

@severin Ai vandut e90-ul? Ca n-am urmarit...

Link to comment
Share on other sites

Incredibil cât de slab dotate sunt până în 35.000 euro și de la anul 2011 în sus.

Singura care ar prezenta o garanție ar fi aceasta:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x-x5-ID7GnGs4.html#e02ea780ef

 

Dar are scaune ”triste”, nu led, ș.a..

Dacă ai avea 35.000 euro, i-ai cheltui pe ea?

 

 

 

(Probabil că nu)

Nu ! la banii aia iti iei model nou. masina din anuntul tau nu face mai mult de 24000 la ora actuala ! nu imi spune de km ca aia nu au asa o relevanta sa iti umfle ala pretul cu 10-12 000. am zis 24 000 pt ca are km pe care ii are desi e praf la dotari si nu stiu daca as da nici 24 000 pe ea. daca avea mai multi km spuneam 21-22 000

Edited by ALINUL
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cu un consum de 15 in oras, ca sa ajungi la 8.5 mediu, inseamna ca tre sa ai 2% in afara. Asta in conditiile in care mergi 50/50, asta inseamna mixt.

 

Cel mai corect e sa se specifice separat, eventual cu viteza medie.

 

@severin Ai vandut e90-ul? Ca n-am urmarit...

ĂncĂŁ nu. Chiar am fost și ĂŽn minunata urbe București, ĂŽn scop de șopinguialĂŁ, și m-am ĂŽntâlnit, acum o sĂŁptĂŁmânĂŁ, și cu vreo 4 bĂŁieți, unul interesat și un ĂŽnsoțitor, care chemase și vreo doi specialiști. Au mĂŁsurat bĂŁieții vopseaua, au testat, chiar și ĂŽn mers mașina și au concluzionat cĂŁ e jumĂŁtate vopsitĂŁ, ba chiar execrabil (cât de mult mi-a plĂŁcut termenu!!!!) și cĂŁ ar trebui sĂŁ mai las 1000 euro cĂŁ trebuie schimbat ambreiajul, deși e bun, dar are nu știu ce arcuri slabe și cĂŁ mașina ar merita cumpĂŁratĂŁ, dar sĂŁ mai las vreo 1000 euro.

Bucureșteni finuți!

Concluzia este urmĂŁtoarea: ĂŽl mai țin, cĂŁ nu se ĂŽnghesuiește nimeni pe el, deși am tot lĂŁsat (acum e la 9.300 e) sau ĂŽl dĂŁruiesc ĂŽn familie.

Ăncerc sĂŁ nu mai fiu șocat cĂŁ nimeni, dar nimeni, nimeni, mĂŁi oameni buni, nu dĂŁ doi bani pe dotĂŁrile ĂŽn plus fațĂŁ de una chealĂŁ!!!!

Prețul și prețul!

Nu conteazĂŁ cĂŁ e 320, cĂŁ nu e orice 320 chel.

Chiar sunt jenibili rĂŁu cumpĂŁrĂŁtorii.

 

Acero știe cel mai bine! Ăi ĂŽnțeleg suferința atât de bine (de la un preț cerut mai mic, deci o plajĂŁ mai mare, ĂŽn teorie, de posibili interesați).

 

F 30 nu reprezintĂŁ niciun upgrade, F 10 e mare și degeaba, F 10 525 ar fi ceva, dar iar problema cu lungimea și riscul de a te ĂŽncurca prin trafic, parcĂŁri, de a face plici vietĂŁți patrupede, 328I consumĂŁ mult și prost, cĂŁ tot e ĂŽnghesuit.

 

DacĂŁ e sĂŁ spargi niște bani, mĂŁcar sĂŁ te hlizești ca prostu la ceva ce-ți umple sufletul de bucurie! Da, chiar poate sĂŁ aibĂŁ un astfel de efect un Bmw frumos și dotat!!!

  • Like 9
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut X5 F15 3.0d 2015 si media era 9.5 cu mers 20% oras

Acum am X5 F15 4.0d 2017 si media in bord este tot 9-10 la acelasi stil de mers.

 

Consumurile astea sunt reale si sunt la mers f mult pe DN1B Buzau-Ploiesti de ex unde faci multe depasiri in forta, mers 100 in localitate si 140 in afara

  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.