Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

Eu zic sa cumperi cu incredere din Galati. Sigur are kilometrii reali, plus vreo 2 TVA-uri platite.

Daca ala a dat km inapoi la seria 7 lui personal inseamna ca toata lumea in gl da km inapoi sau cum? nu inteleg quote tau. Masina din poza are intrari regulate in service din ce am vazut pe fb deci nu mai fi hater si nu mai face asocieri care nu isi au rostul.

 

Daca ala de la bucuresti cu Service Scream (Tezparii) a dat km inapoi la x lui atunci inseamna ca toti bucurestenii dau km inapoi? :purple:

Edited by ALINUL
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Stii ca tu, cunoscand acest lucru, esti complice la inselaciune?

:frantics: cauta-l pe cel care are acea masina anunta-l , convinge-l sa faca plangere si da-i print screen cu ce am spus aici sa fiu complice (suna a aventura si eu ador aventura) . Deci eu daca dintr-o discutie cu un om care si-a vandut masina aflu ca el a vandut-o cu km dati inapoi , sunt complice la inselaciune? Bai frate tu esti cel mai mare hater de pe forumul asta si tot ce comentezi comentezi cu rautate . O zi minunata iti doresc !

Edited by ALINUL
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Sunt ferm convins ca si in Galati, si Braila, ca si in restul tarii, sunt oameni cu o situatie financiara buna, care au ajuns la acest nivel evitand metode ilicite si ilegale- nu cred ca sunt toti proxeneti , infractori cibernetici sau mai stie cine ce tip de infractori. Ca sunt multi care aspira la acest statut, sau care de dragul de a isi justifica nereusitele sau comportamentul propriu anti-social si ilegal cu sintagma "toata lumea face la fel", este problema lor si oarecum a societatii/statului roman, care nu a reusit sa ii educe. Cred ca vorbim totusi de o minoritate, peste tot in tara, si in lume, in diverse proportii, care adopta acest stil de viata, dar care,din pacate, a devenit un fel de folclor, si este folosita ca model/scuza de cei care comit/aspira la un asemenea mod de viata.

 

Extrapoland, pot exista masini uzate/rulate care functioneaza/pot functiona fara interventii majore acelasi interval cu una ff putin rulata, dar sunt exceptii, nu regula, pot exista vanzatori ce masluiesc km si cumparatori ce accepta acest fapt ca o normalitate, eludarea platii TVA in Romania sau alte state poate fi o practica raspandita, dar nu reprezinta normalitatea/regula standardul, pot exista masini foarte rulate care lasa impresia unei masini foarte putin rulate, dar la fel sunt exceptii.

 

Cred ca asta e cauza pentru care colegul nostru Alinul colecteaza cu gratie minus la fiecare postare, de fapt el incearca sa ne convinga si predica cu ardoare ca acele exceptii/situatii anormale de fapt constituie un standard. Si fara sa il acuz de nimic, sau sa incerc sa il denigrez, fiecare are dreptul la o parere, cred cu tarie ca noi, pe o comunitate dedicata fanilor unei marci, ar trebui sa ne raportam la normalitate, practic, aici , ar trebui sa incurajam un coleg sa isi cumpere un autoturism nou, si intr-o lume ideala, toti cei prezentipe forum si-ar achizitiona o masina noua, cu garantie, nu sa il indrumam catre vehicule ce ipotetic mai merg mult si bine, ipotetic au km si stare tehnica certificata, ipotetic nu au facut obiectul unor tranzactii financiare oneroase.

  • Like 8
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pun aici link-ul, că mai e un doritor de F15: https://www.farcebook.com/estautopremiumcars/photos/pcb.1011778208965319/1011775178965622/?type=3&theater

Vin: 0J87057

Am vb cu vânzătorul și mă entuziasmasem (până să decodez dotările).

Nu prea sunt la vânzare F15 cu Bang Olufsen, e și 4d.

Acceptă doar plata în cont, pe firmă, ceea ce îmi și doream.

 

Mașina nefiind încă în țară și nici pe vreun site la vânzare, prețul e fix. El zice că a cumpărat-o cu ”33.000 plus 800 transportul din Franța și că nu vinde mașină de 36000 cu profit de 1300, în caz că mă gândeam să-i ofer 35.000”.

 

Concret, minusurile sunt: nu led, nu suspensie adaptivă, nu dinamic drive, nu active steering, nu AC 4 zone, volan doar sport.

7 locuri nu știu dacă e un lucru pozitiv sau negativ.

Edited by severin31
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Eu nu pot sa inteleg cum unii inca mai cumpara masini din GAlati, Constanta.. Nu ca in Bucuresti ar fi samsarii mai cinstiti, dar la cate cioropine sunt in partea aia care se ocupa cu adusul de masini, eu unul zau ca nu as vira 30 40 de mii de euro cuiva de aceasta factura.

Nu va inteleg, si e parerea mea, cum daca aveti 30 de mii de euro pt o masina sh, nu mai strangeti din buci pt inca 5000 6 mii de exemplu si sa luati una cu acte certificate, de la dealer, etc.

Da, exista masini bune la licitatii, problema e intermediarul care le aduce, ca acolo se produce de multe ori scurtcircuitul intre kilometri reali si cei ireali, intre diverse probleme cu actele etc.

Si ca sa fiu clar, nevasta-mea e din GAlati, deci cunosc binisor zona si nu am nimic cu cetatenii acelor judete, ba chiar sunt majoritatea oameni cumsecade si cinstiti, dar eu nu am vazut nicaieri mai multi smecheri si cioropine care se ocupa cu bisnita de masini decat acolo.

  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am un buget pe care n-aș putea/vrea sĂŁ-l ĂŽntind peste 35.000.

 

CĂŁ așa și bĂŁiatul ”binevoitor” de la MHS Motors mi-a fĂŁcut o propunere foarte avantajoasĂŁ (pentru ei):

De ce sĂŁ dați 35.000 dintr-o datĂŁ, poftiți oferta de leasing cu BCR cu dobândĂŁ de 3%, cĂŁ nu faceți efortul deodatĂŁ, doar jumĂŁtate din valoarea mașinii.

Dar ĂŽmi arĂŁta mașini la 45.000+TVA.

Nu-i așa cĂŁ e mai ușor sĂŁ dai 60.000 ĂŽn 5 ani, decât 35.000 pe loc?

 

F15 certificate cu dotĂŁri de astea sar bine de 45.000, ĂŽntr-adevĂŁr, poate, au și km mai puțini.

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru intenție!

 

Obiectivul nr. 1 este X5 dupĂŁ anul 2014.

Sunt multe X6 ĂŽn banii aceștia, dar niciunul nu mi-a plĂŁcut.

Voi schimba seria de la 3 la X și trece de la E la F second sau alta marca noua si hibrida (sĂŁ fim ĂŽn trend). :frantics:

 

Am fĂŁcut rezervare la tren pentru mâine. Sunt chiar curios dacĂŁ va fi ceva interesant la Romexpo, ĂŽn categoria SUV, la suma menționatĂŁ.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pai da ...avantaje si dezavantaje...Anul nu mai conteaza cand sunt doar 150 de mii km reali de germania si pretul foarte convenabil

unde mai pui ca un volan si un sistem audio mai performant nu sunt chiar un capat de lume ,chiar daca le pun ulterior...

Edited by cristie35
Link to comment
Share on other sites

corect si de acord. Nici macar mini (nu stiu generatiile 2017) dar eu am mini 2014, si nu se apropie deloc de bmw ca si calitatea materialelor (pe alocuri este acolo la scaune , volan si inca cateva dar in rest sub bmw, desi ca si pret este in top)

 

Mini are materiale mai misto decat bmw x1 si x3. Cel putin modelul pe care l-am testat in primavara. Ca si calitate materiale si interior, Bmw este sub Audi si Mercedes asa ca nu prea inteleg comparatia.

  • Like 3
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

eu fac comparatie cu un x5 e70 si cu un e90 (care avea aproape 10 ani fab 2008, si nu se auzea in el nici macar un greieras, sau vre-un scartait)

nu cred ca bmw este sub audi sau mercedes (poate astea din 2016-2017) dar 2008-2015, clar bmw este mult mai de calitate.

 

Ca sa nu mai vorbim de designul exterior, bmw e90 inca arata actual. Uita-te la un audi a4 sau un c classe din aceeasi perioada, sa vezi ca arata de parca mergea bunicul cu ele....

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

eu fac comparatie cu un x5 e70 si cu un e90 (care avea aproape 10 ani fab 2008, si nu se auzea in el nici macar un greieras, sau vre-un scartait)

nu cred ca bmw este sub audi sau mercedes (poate astea din 2016-2017) dar 2008-2015, clar bmw este mult mai de calitate.

 

Ca sa nu mai vorbim de designul exterior, bmw e90 inca arata actual. Uita-te la un audi a4 sau un c classe din aceeasi perioada, sa vezi ca arata de parca mergea bunicul cu ele....

 

Designul este ceva pur subiectiv, dar sa zici ca Bmw are interioare mai misto si mai de calitate decat un Audi sau Mercedes.. Intamplator am avut si C klass si E klasse modele 2010-2014 si sub nicio forma nu are Bmw materiale mai bune si calitatea respectiva. Iar Audi e unanim recunoscut ca are interioare foarte bune.

Ma rog, lumea da minusuri, desi probabil multi nu au experiente personale cu alte marci, dar parca nici sa fii asa fanboy nu e relevant.

C klasse model 2011 2012 de exemplu vad multe pe strazi si nu mi se pare deloc ca parca merge bunicul cu ele. Dar repet, designul e ceva discutabil.

Asa cum mie e60-ul mi se pare cel mai urat seria 5, unor le place extrem de mult.

Totusi, topicul este despre X3, care nu exceleaza la interior si la calitatea materialelor. Vorbesc de f25, nu de modelul nou.

  • Like 6
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Designul este ceva pur subiectiv, dar sa zici ca Bmw are interioare mai misto si mai de calitate decat un Audi sau Mercedes.. Intamplator am avut si C klass si E klasse modele 2010-2014 si sub nicio forma nu are Bmw materiale mai bune si calitatea respectiva. Iar Audi e unanim recunoscut ca are interioare foarte bune.

 

Confirm. Dacă îmi lipsește ceva de la fostul Audi, e calitatea interioară :)

Încă ceva, eu nu pot concepe cum în 2012-2013, la multe modele, BMW încă punea becuri clasice pe stop și semnalizare - :)

Edited by deeJayOg
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.