Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

cu fordul focus despre care spuneam pe pagina anterioara am dat peste un caine. sa fi avut vreo 20 de kg.

 

daca stateai la minim 5 metri de masina, nu se observa absolut nimic, dar chiar nimic la ea. cand te apropiai de masina, vedeai bara crapata in partea de jos. toate bune pana ridicai capota: toate cele 3 radiatoare(racire motor, intercooler si AC) erau indoite spre interior(vreo 2 cm), fiind ca un arc de cerc. suplimentar, in urma constatarii, si o ureche de prindere de la ventilator era rupta. masina functiona impecabil si ar fi putut merge asa mult timp, probabil. reparatia pe casco a fost atunci, inclusiv manopera si TVA 11.000 lei, adica aproape 3000 euro la cursul din 2009.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La ML250, primul an a fost prima de 1100e la suma asigurata 60.000e, al doilea 1400e la suma asigurata 48000e, iar al treilea 1700e la suma asigurata 36.000e. Cotatii de la Allianz. Din cate am inteles de la broker, de acum incolo se va mentine undeva sub pragul de 2000e, cotatiile f bune din primii 2 ani au fost bazate pe faptul ca incidentele/accidentele in care sunt implicate masini noi sunt rare si oamenii evita sa foloseasca polita pentru orice rahat. Ca reper, casco e undeva la 4-5% din suma asigurata pentru o masina de 3-4ani vechime si un proprietar peste 35ani.

P.s. exista polita la city insurance la 590lei/an, https://www.citysmart.ro/asigurare-casco, acopera daune de pana la 45.000lei (anumite daune), sau la omniasig, unde ai acoperite daune de pana la 15.000lei la o prima de 700lei/an. Cele doua se completeaza perfect, astfel ca la 1290lei/an ai acoperite daune de 45.000lei (Incendiu, trasnet, explozie, Fenomene atmosferice, calamitĂŁți naturale,Furt total sau furt partial, Spargere, ciobire, crapare si fisurare a elementelor vitrate) si de 15.000lei pentru orice daune produse din vina ta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deja discutiile au cazut in derizoriu si nici nu au legatura directa cu farurile cu led ale unui X15: paremea mea este ca asemenea cheltuieli, casco, revizii regulate, reparatii accidentale daca masina nu are garantie, consum combustibil corelat cu rulajul anual estimat trebuiesc luate in calcul, si impartit bugetul disponibil autoturismului pe perioada de utilizare a autovehiculului, care daca trece de 6-7 ani deja e bine.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Deja discutiile au cazut in derizoriu si nici nu au legatura directa cu farurile cu led ale unui X15: paremea mea este ca asemenea cheltuieli, casco, revizii regulate, reparatii accidentale daca masina nu are garantie, consum combustibil corelat cu rulajul anual estimat trebuiesc luate in calcul, si impartit bugetul disponibil autoturismului pe perioada de utilizare a autovehiculului, care daca trece de 6-7 ani deja e bine.

 

Cred ca au ajuns exact la titlul topicului, costurile un X5 in 2017, ori asigurarea casco intra si ea in costuri, in mare parte pana acuma doar i s-au cautat masini la severin, foarte putini i-au spus ce costuri implica un X5 in 2017, practic asta a fost titlul topicului, nu cautatul masinilor pt severin, asta trebuia sa faca el

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca poti avea simultan 2 polite casco pentru aceeasi masina?

 

Sincer, nu le-am facut sub forma asta, dar mi-au fost oferite la pachet ca varianta la polita casco clasica de catre broker, banuiesc ca se pot face pentru ca acopera riscuri diferite.

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

E o chestie interesanta pe care n-o stiam...

 

P.S. Dar imi e frica de dauna totala/furt (mai putin) ca de dracu'. De exemplu la casco am putut sa imi revopsesc capota/bara fata dupa un timp (de la pietricele) la genul asta de asigurare se poate? Este considerata dauna?

Edited by MuscleMike
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cineva trebuie sĂŁ mai și analizeze ce mașini apar, nu?

 

Am citit ĂŽnțelepciunile: dacĂŁ nu ai un venit de 20.000 lei/lunar nu ĂŽți permiți X5 :startle: sau sĂŁ nu ĂŽmi cumpĂŁr X5 dacĂŁ nu mai am ĂŽncĂŁ 10.000 euro puși deoparte :shok:

PĂŁi dacĂŁ ai câștiga 20.000 lei/lunar faci leasing la unul nou, nu?

Iar dacĂŁ aș avea ĂŽncĂŁ 10.000 deoparte, nu aș cumpĂŁra acum unul de 50.000?

 

Minima logicĂŁ, nu pare a fi prezentĂŁ la mulți.

 

S-o vĂŁd eu cumpĂŁratĂŁ și atunci decid ce și cum. Iau ĂŽn calcul și F15-urile pe benzinĂŁ. AșĂŁ cĂŁ nu e problemĂŁ consumul, asigurarea și alte consumabile.

Casco, nu știu, n-am avut și nu știu dacĂŁ meritĂŁ sĂŁ dai ĂŽn câțiva ani o treime din valoarea mașinii, cĂŁ poate...poate... și astfel dormi bine noaptea.

 

L-am contactat pe cel cu Volvoc XC90, s-a simțit omul bĂŁgat ĂŽn seamĂŁ și a ĂŽnceput sĂŁ dea dume: prețul e net, deși scrie de ieri cĂŁ e brut, dar ĂŽn conținut n-a modificat, cĂŁ e mașinĂŁ adevĂŁratĂŁ, cĂŁ BMW este numai plastice. DacĂŁ ĂŽi adaugĂŁ cineva numĂŁrul pe Whatsapp, ĂŽși dĂŁ seama ce-i poate capul numai dupĂŁ ce pozĂŁ cu mesaje de pițiponc are.

  • Like 4
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Urât volan, ca la ML-uri (bine ele zici că au volan de dubă sau camion, doar că are butoane). Nu merită banii Fe-ul.

 

Mă uitasem la Mercedes CLS 350, frumoase, dar lipsește al cincilea loc. Iar seria S, deși frumoasă, este mult peste buget. Aceste două rânduri și un cuvânt au fost pentru fanii Mercedes.

 

Nu unul, ci două Duster-uri.

 

Nu mai recomandați camioane care se conduc cu B-ul. Și Q7-ele tot în această categorie intră.

Edited by severin31
  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Cineva trebuie sĂŁ mai și analizeze ce mașini apar, nu?

 

Am citit ĂŽnțelepciunile: dacĂŁ nu ai un venit de 20.000 lei/lunar nu ĂŽți permiți X5 :startle: sau sĂŁ nu ĂŽmi cumpĂŁr X5 dacĂŁ nu mai am ĂŽncĂŁ 10.000 euro puși deoparte :shok:

PĂŁi dacĂŁ ai câștiga 20.000 lei/lunar faci leasing la unul nou, nu?

Iar dacĂŁ aș avea ĂŽncĂŁ 10.000 deoparte, nu aș cumpĂŁra acum unul de 50.000?

 

Merge leasing si la un SH si cred ca o alegere mai potrivita, devalorizare mai mica, garantie in anumite conditii etc.

 

Referitor la 20.000 pe luna, opiniile difera pt fiecare. La 20.000 pe luna eu zic ca iti permiti lejer o masina de genul (si pana la urma nu e mult, putin peste 4000 eur). Insa stiu si proprietar cu e60 care nu-si permite macar plinul sa-l faca. De aceea primul caz e de preferat.

Link to comment
Share on other sites

 

Nu unul, ci douĂŁ Duster-uri.

 

Nu mai recomandați camioane care se conduc cu B-ul. Și Q7-ele tot ĂŽn aceastĂŁ categorie intrĂŁ.

 

Atunci un tucson sau un sportage, accesibile coreenele din toate punctele de vedere, poate un cx7(9 e camion) :)

Edited by arabu09
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bogații aceștia cu leasing...

Am cunoscut unul, e cel cu F15 negru, din București, cu numĂŁrul DRL, nu prea dotatĂŁ, lucra la Huawei, ĂŽl cumpĂŁrase cu 50.000, cel puțin așa zicea el, doar cĂŁ pe parcursul discuției a precizat cĂŁ o are ĂŽn leasing și cĂŁ plĂŁtește 3500 lei ratĂŁ lunarĂŁ și casco 500 euro la trei luni.

Nababi frate! Avea cauciucurile dinainte de anul cumpĂŁrĂŁrii de cĂŁtre el și mai și zicea cĂŁ ar câștiga 4000+ euro pe lunĂŁ.

Eu, tot neĂŽncrezĂŁtor, ĂŽi spuneam cĂŁ dacĂŁ ar fi câștigat ĂŽn realitate acei bani ĂŽși fĂŁcea leasing la altceva ori la una nouĂŁ, cĂŁ sĂŁ nu mai zic cĂŁ ar fi fost un F15 mai dotat, mai ĂŽntreținut etc..

 

 

Pe undeva mai sus am pus o virgulĂŁ ĂŽntre subiectul ”LogicĂŁ” și predicatul ”lipsește”. AlĂŁturi de alte greșeli inerente vitezei și nerecitirii celor scrise, toate sĂŁ-mi fie scuzate și sĂŁ nu fiu executat, ĂŽncĂŁ!

  • Like 3
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Am citit ĂŽnțelepciunile: dacĂŁ nu ai un venit de 20.000 lei/lunar nu ĂŽți permiți X5 :startle: sau sĂŁ nu ĂŽmi cumpĂŁr X5 dacĂŁ nu mai am ĂŽncĂŁ 10.000 euro puși deoparte :shok:

PĂŁi dacĂŁ ai câștiga 20.000 lei/lunar faci leasing la unul nou, nu?

Iar dacĂŁ aș avea ĂŽncĂŁ 10.000 deoparte, nu aș cumpĂŁra acum unul de 50.000?

 

Minima logicĂŁ, nu pare a fi prezentĂŁ la mulți.

 

Sper ca glumesti ca la 20k ron/luna iti iei X5 nou.

Leasingul (cu TVA si casco) la o masina de 80k banuiesc ca depaseste 1000E pe luna.

 

Daca dai 25-30% din venitul lunar pe leasing-ul unei masini, nu ti se pare ca ai o problema?

 

Poate sunt eu defazat putin, rog colegii de aici sa ma corecteze.

O idee interesanta de topic, cate salarii lunare credeti ca este normal sa dati pe o masina?

  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Deși lipsește un buton de pe consola de lângă schimbătorul de viteze, probabil cel cu o cameră care formează imaginea de surround, l-am contactat pe Whatsapp căci 40.000 e totuna cu 40.000 și sigur (că nu) îmi va accepta propunerea de 40.000, după ce îmi răspunde la întrebarea de baraj pentru samsari: Accepți plata prin bancă?

Așteptăm cu suspans răspunsul său.

 

Nu comparăm Mini-ul cu X15, cu care îmi doresc, desigur în mod legal și nu în țară la noi, viteze de 180-200 și pe ceva distanțe.

 

Pentru un F15 nou, nu leasing, dar un credit auto sigur se încadrează la un venit de 4000 euro pentru un necăsătorit ca acela, la 30 de ani, fără alte rate.

Edited by severin31
  • Like 3
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

cam pe acolo e daca faci pe 60 de luni, si dai un avans marisor (gen 40%)

dar oricum leasingul la o asemena masina nu o faci pe pers fizica. In general se face pe firma, si mai scazi 19% care ti-i deduci

 

apropo miniul asta care nu se compara cu un x5 ajunge lejer la 190km/h.

Edited by andreisaioc
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.