Jump to content

Problema la ulei E46 2002 FL 318i


QuBBaUFC

Recommended Posts

Salut,de cand i-am facut schimbu de filtre+ulei incepe sa scape .. ca de folosit nu il foloseste scoate fumu normal de benzinar din ce am vazut curge pe undeva pe motor .. sub ea nu ajunge se unge undeva sus pe motor foarte putin dar se duce .. n-am fost inca la un mecanic sa imi spuna cam de la ce ar fi .. dar va cer si voua parerea

Masina este : BMW seria 3 , e46 2002 facelift 318i benzinar 143hp (182k km) .. i-am comandat un obd2 sa o testez dar abea azi mi-a ajuns si pe sambata-duminica daca am timp sa il pun pe ea. P.S. uleiu folosit la schimb a fost 5w-40 daca nu ma insel .. am dat pe 5L 220 lei .. asta uitandu-ma pe site-ul de la bmw daca cumparam 5 sticle de 1 l ulei special pentru bmw ma ajungea 200 lei dar venea tarziu pe curier si eram cu masina pe elevator deja scos uleiul .. in viitor o sa ii comand acel ulei poate face vre-o diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Salut,de cand i-am facut schimbu de filtre+ulei incepe sa scape .. ca de folosit nu il foloseste scoate fumu normal de benzinar din ce am vazut curge pe undeva pe motor .. sub ea nu ajunge se unge undeva sus pe motor foarte putin dar se duce .. n-am fost inca la un mecanic sa imi spuna cam de la ce ar fi .. dar va cer si voua parerea

Masina este : BMW seria 3 , e46 2002 facelift 318i benzinar 143hp (182k km) .. i-am comandat un obd2 sa o testez dar abea azi mi-a ajuns si pe sambata-duminica daca am timp sa il pun pe ea. P.S. uleiu folosit la schimb a fost 5w-40 daca nu ma insel .. am dat pe 5L 220 lei .. asta uitandu-ma pe site-ul de la bmw daca cumparam 5 sticle de 1 l ulei special pentru bmw ma ajungea 200 lei dar venea tarziu pe curier si eram cu masina pe elevator deja scos uleiul .. in viitor o sa ii comand acel ulei poate face vre-o diferenta.

 

1.o-ringurile de la pompa vacum (vreo 80 de lei ele + manopera)

2. garnitura de la capacul motor

 

incearca totusi un 5W30.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pt motorul tau este recomandat 0w30 sau 5w30 si de preferat bmw sau castrol...dar aici e treaba ta daca esti fan mobil sau alte marci. Am si eu un e46 cu aceeasi motorizare si pot sa zic ca este un motor excelent daca ai grija de el cu reviziile facute la timp si cu piese de calitate. Sunt mai sensibile pe partea de racire si cu pierderile de ulei. Ti-as recomanda sa schimbi toate garniturile si o-ringurile ce tin de traseul uleiului pt ca nu sunt scumpe si o sa stai linistit . Daca nu au fost schimbate simeringurile la supape nici nu mai sta pe gand pt ca o sa iti manance tot mai mult ulei. Bafta !
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
si eu am acelasi model dar e 2005 (170000 km), initial am avut scurgeri de ulei pe la Capac, am inteles ca cedeaza destul de repede capacele (partea buna e ca nu costa mai mult de 13 euro). am fost nevoit sa completez cca. 300 ml ulei (pana s-a stins martorul portocaliu din bord). Apoi am fost prins pe drum si am facut 1200 km peste schimbul de ulei, iar cand am dus masina in service s-a aprins dinnou martorul portocaliu, da de data asta aveam scurgeri pe sub motor (partea de sus era curata). Am completat de curios cu ulei pana s-a stins martorul si tot cam 300 ml au intrat, asadar am inceput sa cred ca e de la vreo garnitura. am facut totusi schimbul de ulei (5W30 - este recomandat in "manualul de utilizare") si am rulat aprox. 1000 km dar n-am mai observant picuri sub masina (de aici reiese ca ar putea fi din cauza uleiului degradat + o garnitura care cedeaza). ieri am lasat masina in service, mecanicul zice ca o sa curete motorul, o sa iese cu masina la cateva ture si o sa puna un diagnostic 100%. o sa revin cu o confirmare asupra unei garnituri deoarece sunt convins ca e aceasta.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.