Jump to content

ezitare accelerare e83


Recommended Posts

Salutare,

x3 2007 m47 150cp 180k km

La accelerare, undeva intre 1800-2200 rpm are o ezitare de cateva secunde pana se simte ca pleaca, cu martor motor aprins in bord (se stinge o perioada dupa care se aprinde din nou). Se simte si pe liber - cand ajunge undeva in zona asta de turatie se poticneste putin dupa care se accelereaza. Pe tester era doar eroare de bujii - le-am schimbat impreuna cu releul. Cand scot mufa de la MAF nu mai face. Am schimbat MAF-ul cu unul nou dar face la fel. Curatat EGR, galerie admisie, clapet aer, inlocuit senzor temp. inainte de catalizator, curatat lambda, schimbat toate filtrele...

se simte parca mai accentuat cand se incalzeste.

Daca ati patit si aveti sugestii astept.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

am pus testerul. 4d03, 3ffo si 4b10.

dupa ce am inlocuit si traductorul de presiune de pe evacuare ezitarea s-a diminuat considerabil dar nu a disparut.

cred ca dupa inlocuirea debitmetrului trebuia sa il setez cumva ca nu facecum trebuie reglajul de aer.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

se pare ca problema este de la debitmetru

am pus unul nou bosch dar nu este cu terminatia 504 cum era cel vechi ci 529

cei de la piese auto spun ca s-a inlocuit cu codul asta

mecanicul zice ca trebuie musai acelasi cod

fara el - cu mufa scoasa - nu mai are nici o ezitare si merge mai bine

este o siguranta pee alimentarea lui?

mersi

 

pe tester nu da decat eroare de debitmetru si atat

Link to comment
Share on other sites

cred ca am rezolvat.

am anulat clapetii de pe admisie si este o alta masina.

desi in aparenta functionau, cred ca deschideau mai tarziu si de aici aparea ezitarea- pana se deschidea aerul.

 

debitmetrul este ok doar ca citea debitul mic datorita obturarii admisiei

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Salut, si eu am oarecum aceeasi problema dar pe langa faptul ca se accelereaza mai greu are momente cand si are o mica incordare/ezitare putin smucita. Nu era de la debitmetru pana la urma? Ca nu am prea inteles ultima postare. Mersi

salut! nu era de la debitmetru desi eroarea din bord asta spunea.

debitmetrul era ok doar ca intradevar nu era suficient debit de aer. clapetii de pe galeria de admisie sunt actionati de instalatia de vacuum prin intermediul unui dispozitiv cu membrana. daca membrana se rigidizeaza datorita vechimii, a caldurii etc. actioneaza mai tarziu clapetii si deschide mai greu aerul. debitmetrul citeste debit mic (clapetii nu sunt inca deschisi) si apare eroare in bord (amestec prost) si apare si ezitarea pana se deschid complet.

eu am scos clapetii de tot si am pus dopuri.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Salut. Am si eu problemĂŁ asemanatoare. pe tester in mers si pe loc nu da nimic gresit. nu apere nici o eroare in bord si masina are o sec doua lipsa de putere cand accelerezi intre 1500 si 1800.dupa care trage bine.uneori imi este greu sa merg la turatie 1500..1800.nu conteaza treapta. Aveți idee ce poate fi?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.