Jump to content

Recommended Posts

Sal all

Am făcut la reprezentanta o reparație pe dosar de dauna Rca in valoare de 5000 euro.

La final aveau de verificat planetară si totul era gata.

Cand au desurubat piulita de la planetară nu stiu cum au reușit si au stricat filetul.

Acum ei dau vina pe piulita, pe filet pe orice si vor sa suport eu costul capului de planetară sau al planetară. Din ce am inteles pt F10 nu se găsesc capete separat.

Eu le am zis ca nu plătesc nimic pt ca ei au fost de vina..am atasat poze

Ce ma sfătuiți?

Link to comment
Share on other sites

Seful de service a zis ca reface filetul dar o monteaza pe raspunderea mea.

Mi au propus ca au gasit ei una sh si sa o cumpar eu sa rezolve problema.

Mie nu mi se pare normal ce se intampla. Reprezentanta Bmw si ma pune sa platesc eu ceva ce e evident ca au gresit ei.

Am vb si la alte service uri si mi au spus ca daca aveau un pic grija nu ajungeau sa strice filetul

post-83515-0-95918000-1507198349_thumb.jpg

Edited by AFL
Link to comment
Share on other sites

Haha, au folosit dalta sa scoata piulita.

#babaiatule

 

PS: Lasa masina acolo si spune-le sa se spele pe cap cu planetara. Nu semnezi acceptul reparatiei/de primire pana nu primesti masina in aceeasi stare in care ai predat-o (ma rog, minus componentele afectate de accident, ceea ce nu e cazul planetarei).

Edited by .Bogdan
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

A fost nervos Dorel la piulita aceea, altfel nu imi explic de ce a lovit cu atata furie; daca erau baieti eleganti, in momentul in care nu iesea piulita(se mai poate bloca), te sunau, iti prezentaau riscurile, si apoi desfaceau in continuare. Pe principiul asta, nu se poate desface ceva, hop, hai ca nu fortam, ci folosim un baros mai mare; se strica ceva.....hai ca plateste clientul.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acolo se vede clar ca s-a folosit forta.

 

Eu in locul tau le-as spune clar ca au o zi sa returneze masina in stare de functionare. In caz contrar faci plangere.

Asa ceva nu e posibil ... nu accepta sa spele pe jos cu tine si sa te ia de prost. Nu semna nimic si nu da 1 ban ca sa se rezolve.

 

Ai dus masina in reprezentanta fara acea problema, nu te-au pus sa semnezi nici o hartie ca iti asumi riscurile, sunt obligati sa o rezolve pe barba lor.

 

La update de soft de ex te pune sa semnezi ca faci pe riscu tau si daca se strica un computer il platesti din buzunaru tau.

Link to comment
Share on other sites

Au fost niste colegi aici care au spus bine ce au spus!

 

Nu semnezi niciun act, ei pot sa primeasca inclusiv si acceptul de plata fara semnaturile tale, insa nu o sa poata sa trimita actele pentru plata dosarului (accept de reparatie au deja, altfel nu ti-ar fi bagat-o in reparatie). Nu trebuie sa faci circ, presa, reclamatii etc, le spui frumos ca te-ai interesat de niste treburi, in cel mai rau caz trebuiau sa te cheme cand au avut dificultati la scoaterea planetarei sa-ti prezinte riscurile (a zis un coleg mai sus) deoarece este o masina veche si este posibil sa nu se desfaca planetara,etc...ca sa se scoata. Ei au ales sa distruga filetul ca sa scoata planetara si acuma te pun pe tine sa platesti. Le spui ca si ei foarte bine pot sa plateasca o planetara SH , din salariu, din propriul buzunar, nu te intereseaza.

 

Le spui ca i lasi 2-3 zile sa-ti rezolve masina cu alta planetara inlocuita. Daca nu e gata masina sau ti-au pus tot planetara ta atunci poti face o reclamatie la protectia consumatorului, nu semnezi nimic pana nu e totul cum trebuie.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Masina nu e veche :)

E fabricata in 6.2014

Sunt f suparat...abia am luat o si ma lovit unul in aripa spate...

In service la caroserii cand au mutat-o mi au zgariat usa si pragul. Astea le au remediat fara discutii dar asta cu planetara e chiar belea.

 

Binenteles ca nu accept sa platesc...cine stie cate mii de lei o fi.

Link to comment
Share on other sites

Poate sa fie si 10 lei! Nu e vina ta, nu platesti! Peste tot unde te duci in Romania, ca e vorba de un service, spital sau mai stiu eu ce ... am cam inceput sa fim luati de prosti! Ce naiba ... lucru bun in tara asta nu se mai face?

 

Chiar am ajuns sa ne documentam noi cum se face operatiunea si dupa aia sa stam cu ochii pe ei in caz ca gresesc sa ii corectam? Noi care lucram in alt domeniu si ar trebui sa stim ca dam x lei si plecam cu problema rezolvata ...

 

Niste jeguri de patroni! Altfel nu pot sa ii numesc. Si sincer ... cred ca oricare reprezentanta era ... tot la fel se intampla!

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am revenit cu ultima lor propunere...

Cica avand in vedere uzura masinii si nr de km etc...am 179mii in prezent. Sa facem jumate jumate pretul unei planetare noi

Adica 4800/2

Putea sa aiba 1000000 si 90 de ani masina, ai steicat repari, nu mi-o arunci:ââŹÂe veche, punem juma/jumaââŹÂ, NU Le dai nici un leu, e vina lor platesc, orice service mare are asigurare in caz de vre-o paguba neasteptata, doar trag sa te bage si pe tine la plata.

Stiu, e greu sa iti asumi greseala, dar cand gresesti platesti.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.